şükela:  tümü | bugün
  • diploma, başarılı dolu bir hayatın sadece şans faktörü ile elde ettiğinizi ve bir gün bu 'foyanızın' ortaya çıkacağını içten içten kafada kurduğunuz, kariyeri, ilişkileri günlük rutini berbat yönde etkileyen duygu durum bozukluğu.

imposter sendromu
    10 tips to overcome the imposter syndrome
  • kişinin kendi başarılarını içselleştirememesi nedeniyle ortaya çıkan psikolojik fenomen. başarılarının somut kanıtlarına karşın kişi sürekli olarak bu başarıyı hak etmediğini; şans eseri veya etrafındaki insanları aslında olduğundan daha zeki veya ehil olduğunu düşünmelerini sağlayarak elde ettiğini düşünür. azınlıklarda ve kadınlarda daha sık olarak rastlanmaktadır.
  • halk arasında aşağılık kompleksi ile karıştırılan sendrom.
  • yazilim dunyasinin bir numarali sendromu. her eve lazim. bizde 2 adet var. yillar gecse de gecmiyor-mus.
  • onedio.com'da gezinirken öğrendiğim sendrom. dunning-kruger'ın tam tersi sanırım. ilgili paylaşım
  • bende bundan var. hemde çok fenasından. en azindan sorunumu öğrenmiş oldum.

okulda, iş hayatımda ömrümü yemiş olan durum.
  • aşağılık kompleksi ile karıştırılmaması gerekir. kişilerin başarılarını şansa veye dış etkenlere atfetmesidir. akademide bu sendroma çoğunlukla kadınlarda rastlanır. mesela kadın ödül alır, ödülü başarısından dolayı değil de öyle denk geldiği için aldığını düşünür. ya da kadınlar için bir kota var, başvuran başka kadın yoktu, ödülü de o yüzden bana verdiler diye düşünür. örnekler uzar gider. bundan nasıl kurtulunur, ben de bilmiyorum.