• çok edebi yaklaşamayacağım için kusura bakılmasın ama sonunda caine in nava ya çakması gereken kitap.
  • --- spoiler ---
    eğer filmi çekilirse, kitabın kahramanlarından olan ikizlerin şizofren olanı* bayaa bi fantastik karakter olur. tabi biraz da rolü kimin oynayacağına bağlı, zağlı, dağlı, kağlı...
    --- spoiler ---
  • az evvel bitirdiğim, son derece ilginç, muhteşem roman. hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri. okumaya başladıktan sonra nasıl da bu kadar çabuk bittiğini anlayamadığım eser.

geniş ve ilgi çekici bir konu yelpazesi var; pokerden, mafyadan tutun da matematiğe, olasılık teorisine, oradan bilime; quantum fiziğine, ünlü bilim adamlarına, oradan felsefeye; determinizme... klinik vakalara, şizofreniye, bilim adamlarına, bilgisayar korsanlarına, özel timlere, bilimum cia, fbi, kgb ne varsa hepsinin ajanlarına...

okurken sanki bir film izliyormuşum izlenimi yarattı bende; aksiyon "sahneleri" gerçekten güzeldi. kitabın genel olarak konusu ve kurgusu ise zaten inanılmaz, son sayfaları ise oldukça çarpıcıydı.

az da olsa kitap okuyan her insanın en azından bir şans vermesi gerektiğini düşündüğüm, filminin mutlaka çekilmesi gereken* bir romandır olasılıksız sonuç itibariyle. aslında oldukça uzun yazılabilirdi hakkında, ancak, hani anlatılmaz yaşanır diye bir söz vardır ya, işte tam bu kitap için denmiş herhalde...
  • "bir kitap yazayım, best seller olsun, filme de çekilsin, malı götüreyim" zincirinin son halkasıdır.
    bir ortalama amerikalı okuru tatmin edecek her şey fazlasıyla vardır. hatta kitap sırf bunlardan ibarettir.
    bu kitabı bir şeye benzetecek olursak en uygun şey "patates cipsi"dir. kolay yenen, gereksiz, pişman olunası,zararlı...
    böyle kitapların bütün klişelerini taşımaktadır.
    kitap sürükleyicidir bu doğru, ama baştan aşağı amerikan klişeleriyle dolu olup herhangi bir edebi değer taşımamaktadır. niçin bunu tek tek izah edelim:

önce şekil:
    -böyle kitapların arkasında newyork times, people vs gibi bilindik gazetelerden ya da önemli bir adamın imzasıyla "enfes" "nefes kesici" "müthiş bir kitap" gibi derin! açıklamalar bulunur, bunda da bol bol var.

-konu amerikan popüler sineması ve popüler kültürünün milyon kez işlediği konulardır; kuzey kore, rus ajanları, gizli servisler, çılgın bilim adamları, entrikalar, büyük sisteme dokunmayan küçük suçlar, hepsinin sonunda iyiliğin galip gelmesi vs. sıradan amerikalı vatandaşı avlayacak her beğeni öğesi vardır bu çorbada.

-karakterler diye birşey yok, stratosferde dolaşıyorlar. klişe ve müthiş steriller, işemiyorlar, her işi mükemmel yapıyorlar, yanlışları bile mükemmel...
    örnek: nava karakteri güzel alımlı, atletik vs...üç dört dili mükemmel konuşuyor, bombanın parçaladığı bir dizi ameliyat edebiliyor, çantasında her bir halt için iğne bulunuyor falan filan.

--iyi karakter nava geçmişte bir sürü adam öldürmüş, ama bu onu katil yapmıyor çünkü öldürdükleri hep kötü adamlar... örneğin mossad'a filistinli teröristlerin yerlerini bildiriyor(amacı insanların hayatlarını kurtarmak ya ondan) her cinayetinde sayısız insanın hayatını kurtarıyor! el kaide, hamas, fkö üyelerinden en az iki düzine ajan öldürmüş."(sf269) rusya adına çalışırken bile afgan teröristi öldürüyor, ya da masum rejim muhaliflerini...
    kötülük bir tek arap ya da müslümanlardan geldiği için nava iyi bir kadın!
    sokaktaki insanın önyargılarını okşayan tanıdık bir bakış değil mi? yoksa bir propaganda mı diyelim.

-anlatım mı? kitap içindeki ifadelerden örnekler verelim:
    "gözünün altındaki torbalar frisbi büyüklüğündeydi."
    "güzel, zeki, bakımlı kadın"
    "kahrolası", "lanet olası"
    "oyunu kendi kurallarıyla oynayacaktı."
    "eli bir actionman oyuncağı gibi havada kaldı"
    "mike tyson ile boks yapmış gibi..."
    "kafasındaki delik bir beyzbol topu büyüklüğündeydi" örnekler uzatılabilir.
    bu estetik tanıdık geliyor mu?

-evet bir sürü bilimsel konuya da değinmiş ama ahmet mithat efendi tadında... bir reklam fragmanı gibi, örnek: bir diyalogta heisenberg'in belirsizlik ilkesi mi geçiyor , aç bir paragraf, çevir ansiklopediyi, h ye gel, neymiş heisenbergin ilkesi yaz kardeşim.
    bu bilimsel konuların zorlama ve yer yer apaçık yanlış yorumları ise ayrıca uzun uzun yazılabilir ama birini yazmadan edemeyeceğim:
    e=mc2 yi ve görecelik teorisindeki ışık hızına yakın hızlardaki cisimlerin ağırlaşmasını açıklarken, örnek olarak uçak hızlanırken insanın kendini daha ağır hissetmesini vermesi "pes artık" dememe yol açtı. (sf337)
    bu kadar basit bir yanlış bu "enfes!" kitapta ne arar?

-bilimsel konulardan çokca söz edilmiş ama çıkarttığı yorumlar(bir sürü örnek verilebilir) keyfi, yer yer zorlama zaman zaman da tamamen alakasız! bilim soslu bir irasyonallik kitabıdır. kuantumdan görecelikten çıkardığı sonuçlar tam bir yeni "new age" tarikatına uygundur, "aslında zaman yok!!!" merak eden detayları kitapta bulabilir.

-ortalama amerikalı bu kitapta ne bulamaz?
    onu da söyleyelim: bu kitabın tek eksiği sekstir. filmini çekerken telafi ederler diye düşünmekteyim; muhtemelen filmde nava ile caine'den bir parça atarlar diye bekliyorum.

bir metro, şehirlerarası otobüs kitabı denebilir: "hiç kafamı yormayayım, eğleneyim, çabuk çabuk okuyayım, birkaç yüz sayfalık bir kitap bitireyim, gururlanayım" diyen herkes bunu alıp çatır çatır okumalıdır. bu konuda diğer örnekler bakınız: da vinci şifresi...

film mi? tabii ki çekilecek, belki çekilmiştir de, gişe rekoru da kesinlikle kıracaktır. niye kırmasın.
  • filmi çekilmesi imkansız değildir sadece olasılığı düşüktür...
  • tamam düşünce,kurgu,bilimsellik, bunların bir arada olması güzel şeyler ama geri dönüp baktığımda kolpa hollywood klişelerinin tadının ağzımda kaldığı kitap.

bundan sonrası çok pis spoiler !!!!

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

yahu caine kitabın nerdeyse 3 de 2 sinde diz kapağı kırık dolaştı, bana mısın? demedi. trabzandan sökülmüş 2 tahta destekle nereye kadar diye sormak istiyorum. ya nava nın her başı sıkıştığında son gücünü kullanıp yırtması ( ilk patlama olayı, kanepenin altından son gayretle sıyrılma, topuğu parçalanmış bi halde d10 a doğru yardırması). ya son kaçış sahnesine ne demeli? david kırık dizkapağı artı üstüne türlü uyuşturucularla pelteye dönen beyin, jasper elektrik verilmekten altına ıslatmış, ağzı burnu salya sümük saykoya dönmüş ama bu iki kardaş bir olup topuğuna sıkılmış navayı sırtlayıp çıkarıyorlar binadan tıngır mıngır.

hele nava nın crowe ile hesaplaşmasında kurşunun kapıdan sekip bıçağın kabzasına isabet ederek fakirin kalbindeki sol ventrikülü parçalamasına oha diyorum sadece. lan adamda bu bahtsız bedevi şansı varken nasıl herkesin tırstığı azılı dedektif olmuş hayret ettim billahi.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

neticede ilgi çekici ve bilimsel gerçeklerle desteklenmiş güzel bir konuya, macera katmak adına yazık edilmesi diye düşünüyorum. tamam adventure güzel şey ama bir de real world diye bi şey var kardeşim.
  • --- spoiler ---

kitabın butun surprizi peteynin ya da dr tverskynin kim oldugu aciklandiginda ortaya cikiyor, diger kisimlari sindire sindire ogreniyorsunuz zaten... hadi kitapta tversky'nin kimligi kelime oyunlariyla gizlendi, filmi cekilirse bu nasil yapilacak? eger becerebilecek bir yonetmen varsa, kitabi okuyan herkesin boynunun borcudur, gidip alnindan opecegiz hep beraber...

--- spoiler ---
  • kitabı bitirdikten sonra kendimi tekrar poker oynarken buldum bir hafta içinde, sürükleyici bir eser, per, döper.
  • arka kapaginda yazan "bitirmek icin yarini, baskasina anlatmak icin bitirmeyi bekleyemiyeceksiniz" cumlesini sonuna kadar hakeden oldukca surukleyici bir adam fawer romani. determinizim uzerine kanitlar bulabileceginiz, bol istatistik kanitli bir kitap kendileri. turkcesinin de oldukca iyi oldugunu belirtmeliyim. eger pilaj insanlari bu kitabi bir farkederse, bu yaz herkesin elinde oldugunu ve sonrasinda yapilan tartismalari da dinlememiz olasi.

siddetle tavsiye edilir.

(bkz: laplace)
    (bkz: maxwell)
    (bkz: olasilik teorisi)
    (bkz: quantum fizigi)

--- spoiler ---

da vinci sifresi kadar surukleyici, oldukca basarili bir you are the chosen one romani.

--- spoiler ---

(bkz: olasiliksiz)**
  • hoş kitap, güzel kitap ama çevirmen neden "atomaltı parçacıklar" olarak bilinen bir çeviri varken "subatomik partiküller" diye abidik bir tanım kullanmış onu çözemedim. bu da bana dert olsun.
hesabın var mı? giriş yap