şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: lord of the rings)

numenor kani ta$iyan dol amroth prensi, gondor'a bagli olan knights of the silver swan lideri. hem dunadan hem de elf kani ta$idigi icin "imrahil the fair" olarak da bilinir. war of the ring sirasinda pelennor duzlukleri'ndeki sava$ta yer almi$, yarali faramir'i gondor'a geri getirmi$, daha sonra steward denethor'un olumunden sonra faramir iyile$ene kadar gondor'u yonetmi$tir. aragorn'un ranger cadirinda yer alan bati'nin komutanlari'ndan biri olan imrahil, morannon onundeki son sava$ta da yer almi$tir.
  • peter jackson'ın tom bombadil'den sonra tolkien'e attığı en büyük kazıktır prens imrahil. ingilizce kaynak elimde olmadığı için türkçe'sinden alıntılıyorum:

"aragorn, éomer ve imrahil şehir cümlekapısı'na doğru sürdüler atlarını; artık yorgunluktan ne sevinecek, ne üzülecek durumdaydılar. bu üçü hiç yara almamıştı; çünkü böyleydi onların yazgıları ve bileklerinin gücü ile hüneri; gerçekten de çok az kişi onlara dayanabilmiş veya hiddetleri sırasında yüzlerine bakabilmişti. fakat diğerlerinin çoğu yaralanmış, sakatlanmış veya savaş alanında ölmüştü."

sen bu adamı git filme koyma. ya da iddia edildiği üzere (emin olamadım doğruluğundan) denethor yalakası bir dallama rolünde karşımıza çıkar. olacak iş değil!
  • return of the king filminin ilk 2 saatinde bu adamı aramıştım. extended verisyonuda "aha lan bu kez vardır herhalde" diye izledim ama nafile. belfalas ve dol amroth prensi ve numenor soyundan gelen bu karakterin filmde olmaması kitabı okumamış insanlarda gondorun sadece minas tirith şehrinden oluştuğu yanılgısına yol açmıştır.
  • filmde 3 ayrı sahnede gozukuyor mavi pelerinli sarısın adam olarak

1 faramirin askerleri minas trithe geldiğinde kapıda

2 taş avluda faramirin bedenini getirdiklerinde

3 faramirin ordusu osgiliatha saldırırken surlarda
  • peter jackson tarafindan lord of the rings filmlerinden cikartilmi$, ama her zaman bir captain of the west olacak, imrahil the fair.
  • kitap boyunca kendisinden güzel gözlü imrahil, yakışıklı imrahil, aslan imrahil, kaplan imrahil diye bahsedilir neden bilmem. aragorn a 3 cilt boyunca edilen iltifatı adam 20 sayfada toparlamış.
  • cicim
  • gondor vekilharci denethor'un akrabasidir.mavi uzerine kugu nisanini tasiyan sancagiyla unludur dol amroth prensi...
  • nedense koca kitapta yüzlerce kahraman varken favorim olan kahraman.