• film kiralama dukkani gibi calisir, gunler icin irmik helvasi filan yapar.
    cok sahane bir insandir.*
  • cicim
  • doğduğu yerde kalsaydı şu an çok mutlu olurdum. garip oldu tanıştığım yıl yanından gitmek.
    neyse, dönüşü de var bunun ;-)
  • semigigantik strikes back zirvesinde yeni model yoyosunu bana hediye etmiş, rofw ile bana yemek yapma sözü veren, canım eski komşum.
  • bahşiş vermek yerine bahşiş almayı (araba kokusu formatında) tercih eden genç.
  • peter jackson'ın tom bombadil'den sonra tolkien'e attığı en büyük kazıktır prens imrahil. ingilizce kaynak elimde olmadığı için türkçe'sinden alıntılıyorum:

"aragorn, éomer ve imrahil şehir cümlekapısı'na doğru sürdüler atlarını; artık yorgunluktan ne sevinecek, ne üzülecek durumdaydılar. bu üçü hiç yara almamıştı; çünkü böyleydi onların yazgıları ve bileklerinin gücü ile hüneri; gerçekten de çok az kişi onlara dayanabilmiş veya hiddetleri sırasında yüzlerine bakabilmişti. fakat diğerlerinin çoğu yaralanmış, sakatlanmış veya savaş alanında ölmüştü."

sen bu adamı git filme koyma. ya da iddia edildiği üzere (emin olamadım doğruluğundan) denethor yalakası bir dallama rolünde karşımıza çıkar. olacak iş değil!
  • return of the king filminin ilk 2 saatinde bu adamı aramıştım. extended verisyonuda "aha lan bu kez vardır herhalde" diye izledim ama nafile. belfalas ve dol amroth prensi ve numenor soyundan gelen bu karakterin filmde olmaması kitabı okumamış insanlarda gondorun sadece minas tirith şehrinden oluştuğu yanılgısına yol açmıştır.
  • onu en güzel legolas tarif eder: “adil ve büyük bir komutan. eğer söndüğü bu günlerde böyle adamlara sahipse, yükselme günlerinde gondor'un ihtişamı çok büyük olmalı.”

denethor öldükten sonra gondor hükümdarı faramir olur. heyhat, vekilharç faramir görevini ifa edemez, zira bedeni mordor'dan yayılan şerrin zehriyle harap olduğu için azap dolu bir uykudadır. ve bu yüzden şehrin yönetiminin dol amroth hükümdarına geçmesi gerekir. işin aslı aragorn, pelennor düzlüklerinde cenk ederken, üzeri taçlı, etrafı yedi yıldızlı, çiçek açmış ak ağaç'ı, yani elendil'in sayısız yıldır kullanılmayan nişanını arkasında omuz omuza savaşan dunedain'e kralların sancağı olarak açtırmıştı, denizden gelen yelle, işte tam olarak böyle varmıştı isildur'un varisi gondor'a. bir söylenti almıştı: “gerçekten kral geri dönmüş!”

ancak kesin zafer gelmeden ve bizzat vekilharçtan şehri teslim almadan taç giymekten men etti kendini aragorn. pelennor çayırları'ndaki harbin ardından minas tirith'teki şifa evlerinde yaralıları athelas ile tedavi ettikten sonra pelerinine bürünüp şafak sökmeden şehri terkedip çadırına gitti elrond'un oğulları ile birlikte.

işte o sabah, faramir elem uykusundaydı, arnor'lu dunedain komutanı aragorn ise pelerinine sarılmış yatıyordu. işte o sabah, masmavi sular üzerindeki zarif bir kuğu gibi bembeyaz bir gemi olan dol amroth sancağı minas tirith'te dalgalanıyordu.

işte o sabah, prens imrahil gondor'un hükümdarıydı.
  • yüzüklerin efendisi kitabında olan ama filmde olmayan karakter .şu filmi yapan adam derdi ne anlamadım.kitap ile film cidden ayrı kulvarlarda gidiyor.
hesabın var mı? giriş yap