şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski yargıtay birinci başkanı.

  1 mayıs 1969’da ankara’da öldü; büyük bir kalabalığın katıldığı cenaze töreni olaylara sahne oldu. 1904’te istanbul’da doğan imran öktem, 1927’de istanbul üniversitesi hukuk fakültesi’ni bitirdi. hukuk ve ticaret mahkemelerinde görev yaptıktan sonra, 1949’da yargıtay üyeliğine, 1952’de yargıtay ikinci başkanlığına seçildi. öktem’in yargıtay birinci başkanlığına getirildiği 1966’da, adli yılın açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada nurcular hakkında söylediği sözler, bu çevrenin tepkisine sebep oldu. 1968’de, bu kez din ve tanrı konusunda açıkladığı görüşler tepkilerin daha da genişlemesine yol açtı. 3 mayıs’ta ankara maltepe camii2nde yapılan cenaze töreninde, çoğunluğunu çember sakallı kişilerin oluşturduğu bir kalabalık cenaze namazının kılınmasını engellemeye çalıştı ve cami görevlileri görevlerini yerine getirmekten kaçındı.

  olaylar sırasında camide bulunan ve saldırganlar arasında kalan ismet inönü’yü korumak amacıyla nabi alpartun adlı bir tuğgeneral tabancasını çekti. inönü olaylar hakkında, “her manasıyla kesin ölçüde bir 31 mart vakası’dır” derken, başbakan süleyman demirel de “hadise gayet üzücüdür” biçiminde konuştu. 7 mayıs’ta, töreni engellemek isteyen kişileri ve onların koruyucularını potesto etmek için ankara’da, geniş aydın çevrelerinin katıldığı bir yürüyüş yapıldı.

  http://www.ata.boun.edu.tr/…_images/imran_oktem.jpg
 • imran öktem, laik bir hukukcuydu, adalet yılı’nı açış konuşmasında. voltaire’in bir sözünü tekrarlamış ve "tanrı’yı da, insan yaratmıştır" demişti...
 • (bkz: abdullah öcalan'ın eski ülkücü olması) konusunda gorulecegi uzere, cenazesi bir cok ogrenciyi sol saflara ceken muteveffa hukukcu.
 • cenazesinde çıkan olayların ardından ankara'da öğrenci birliklerinin, yargı kurumlarının başını çektiği, gericiliğe karşı dayanışmaya dönüşen büyük bir yürüyüş düzenlenmiş ve anıtkabir'e yürünmüş. örgütleyenler arasında uğur mumcu da var. ve bakın başka kim var: http://i.imgur.com/idjabus.jpg

  https://www.youtube.com/…&feature=youtu.be#t=24m30s
  (özellikle 27. dakikadan sonrasına dikkat)

  (bkz: 1 mayıs 1969)
  (ara: ddko)
 • 7 eylül 1967 tarihinde şu efsanevi konuşmayı yapan merhum yargıtay başkanı.

  --- spoiler ---

  yeni adli yıl'ın açılışı töreninde dönemin yargıtay başkanı imran öktem konuşuyor.
  ve sonrasında gericileri ayağa kaldıran şu konuşmayı yapıyor:

  "türkiye'de bir islâm devleti ve hilâfet rejimi kurmak, türk milleti'ni dini esaslara dayanan bir hukuk düzenine sokmak isteyen ve bunun için gizli ve açık çalışan mistik hezeyan halindeki bir avuç meczûb, ruh hastası veya dini, kazanç metası haline getirmiş kimseler, saf ve cahil yurttaşın en temiz varlığını, itikadını, imanı-nı geçim vasıtası yapmış olan bezirganlar -o bezirganlar ki, dinin emrettiğini yerine getirmezler, yasak ettiklerini gizli gizli yaparlar ve fakat dindar görünürler- evet bunlar ve bir takım hurafeleri dini esaslar gibi göstermeye kalkan ve bu suretle halkı uyuşturan kökü dışardaki yurt düşmanları daima hüsrana uğrayacaklardır."

  --- spoiler ---
 • 5 eylül 1966'da adli yıl açılış konuşmasında nurculukla ve diğer tarikatlerle ilgili uyarılarda bulunmuş yargıtay eski başkanı.

  "nurculuk gibi müslümanların çoğunluğu tarafından islam akideleri ile telifi mümkün olmadığı kabul edilen gerici ve sağcı cereyanlar yurt içinde çok tehlikeli bir hal almıştır. aydın ve doğruyu gören vatandaşlarımın dikkat nazarlarını çekerim. bu akımlara kapılan vatandaşlarımın mühim bir kısmı saf ve temiz insanlardır. allah’a inanma ihtiyacı karşısında din bezirganlarının ağalarına düşmüşler ve yollarını sapıtmışlardır. bunları kurtarmak lazımdır. gerçekten bu gerici akımlar toplumu orta çağın başlarına itmekte bir kısmı ise vatandaşlar arasında ırk bakımından hizipler yaratmak, reformcu dinamizmi önlemek istemektedir. bizim vazifemiz türkiye’yi din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan korumak, gericiliği önlemek, devrimleri aynı canlılık ile ayakta tutmak, yalnız müsbet ilim metotları üzerinde yürümektir."