şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ösym)
  milyonlarca genç geldi geçti o fani dünyadan.
 • varoluştaki amaçsızlığı/anlamsızlığı anlamdırmaya yetmeyen olgu.
 • şavrole mahmut der ki; allahım beni içkiyle kumarla her türlü günahla imtihan ettin, yav şu karıyla kızla ne zaman imtihan edeceksin?
  saygılar abi...
 • en zorlu sıkıntılar, musibetlerin en büyüğü, insanın hayatında karşılaştığı en meşakkatli anlar dahi olsa kuran ayetleri ve kuran ruhu ile değerlendirildiğinde kolaylıkla aşılabilen zorluklardır. ahiret hayatına göre bir göz açma kapama olan dünya hayatındaki denenmenin bir gereğidir, hepsi geçicidir. allah kullarına taşıyamayacağı yük yüklemez. o nedenle isyana sebep olmaz, ye'se sebep olmaz, üzüntü ve ümitsizliğe sebep olmaz. tevekkülle karşılanır, akıl gözüyle değerlendirilir, aşama aşama dikkatle düşünülerek aşılır, sonunun güzellik olduğu bilinerek, teslimiyetle razı olunur.

  de ki: "allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. o bizim mevlamızdır. ve müminler yalnızca allah'a tevekkül etmelidirler." (tevbe suresi, 51)

  şüphesiz: "bizim rabbimiz allah'tır" deyip sonra doğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); artık onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (ahkaf suresi, 13)

  hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini allah'a teslim ederse, artık onun rabbi katında ecri vardır. onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (bakara suresi, 112)

  haberiniz olsun; allah'ın velileri, onlar için korku yoktur, mahzun da olmayacaklardır. onlar iman edenler ve (allah'tan) sakınanlardır. müjde, dünya hayatında ve ahirette onlarındır. allah'ın sözleri için değişiklik yoktur. işte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur. (yunus suresi, 62-64)

  kim ihsanda bulunan (biri) olarak yüzünü (kendini) allah'a teslim ederse, artık gerçekten o kopmayan bir kulba yapışmıştır. bütün işlerin sonu allah'a varır. (lokman suresi, 22)
 • bir orta dünya değil.
  cennete gitmek isteyen inanların, akıllara seza amelleriyle cehenneme çevirmek istediği, hayat dolu hakiki dünya...
 • dünya komple sınav zaten ama ösym dünya imtihanlarını daha da zor hale getirmek için kurulmuş bir kurum.
 • o kadar bıktım ki bu lafı duymaktan...
  tanım: pasifizasyon. fakirler itaatkar kul olacak ki zenginler saldırıya uğramasındır; efendim.

  terorist saldırıda kafatası delinen cocuk nasıl bir imtihanın içinde acaba? ha?!
 • hayatım boyunca duymaktan nefret ettiğim, 12-13 yaşlarındayken ateizmle tanışmama neden olan. halen daha söyleyenlerin suratına yumruk atma isteği uyandıran sözcük grubu.