şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arkadaş yeter, 30'uma merdiven dayadım ama şu lanet olası şeyi atamıyorum. yıllarca her yerde problem yaşadım. attığım imzaları hatırlamadığım gibi aynı anda peş peşe attığım iki imza da bile problem yaşıyorum / tutturamıyorum. artık benim için öyle bir fobiye dönüştü ki bu durum, apartman aidatını öderken bile imza atacağım sırada soğuk soğuk ter atıyorum.

  başımdan geçen en salak durumlardan biri: yurt dışındayım ve bir ödeme yapmam gerekiyor, ailem bana gönderecekleri miktarı yanlışlıkla döviz cinsinden götürüp bankaya yatırıyor ve fakat yurtdışında döviz hesabınızdaki parayı çekemezsiniz. internet / telefon bankacılığım da bahse konu olan bankada aktif değild ve bu durum işleri daha da zorlaştırdı.

  neyse dediler ki bir fax çekin ve döviz hesabımdaki parayı bozdurup tl hesabıma yatmasını talep ediyorum dedikten sonra imzalayın. talebimi ileten faxı çektim, bir süre sonra gelen aramayla imzamın uyuşmadığını söylediler ve bana imzanın nasıl olduğunu tarif ettiler*şurası şöyle, burası böyle tekrar deneyin dediler ve eklediler internet / telefon bankacılığının açılabilmesi için de imzanız tutması gerekiyor pek tabii.

  ben imzayı tutturmak için abartısız bir hafta boyunca her gün fax çektim ama olmadı tutmadı. en son aradılar yine olmuyor diye, telefonun ucundaki arkadaşa "beyfendi 17 yaşımdayken attığım bir imzayı tutturamıyorum diye, benim paramı bana vermiyorsunuz ya yeter" dedim, adam gülüyor ben gülüyorum. neyse ailem bi şekilde tekrar aynı miktardaki parayı denkleştirip bu sefer doğru bir biçimde tl hesabıma yatırdı.

  olayın üstünden üç ay geçtikten sonra türkiye'ye döndüm ve sabah ilk iş olarak bankanın yolunu tuttum. bir hafta boyunca telefonda konuşmadığım kimse kalmadığı için de haliyle herkesle tanış olduk. çaydır sohbettir derken gene geldik imza atma aşamasına. gene olmadı. en son arşivden hesabı açtırırken attığım imzayı çıkartıp gösterdiler, ona bakarak ittire kaktıra bir şeyler karaladım ve öyle parayı geri alabildim.
 • dünya genelinde imza deyince kişinin kendi adını kendi yazısıyla yazması anlamı çıkmasına karşın memleketimizde imza demek acayip acayip şekiller çizmek anlamında olduğundan ortaya çıkan durum.
  tazmanya canavarı çizen de var, ördek çizen de var. bu imzanın standartı bir türlü olmadı ülkemde.
 • (bkz: paraf)tır o. imza olsa duramazdın.