şükela:  tümü | bugün
  • football manager oynayanların tebessüm etmesine neden olan paradır
  • (bkz: hava parası)
  • (bkz: dirsek teması)
    (bkz: menacer)
    (bkz: türk futbolu)
  • bıçak parasının yeşil sahalardaki versiyonu.
  • futbolun transfer piyasasında artık yerleşmeye başlayan ödeme kalemi. nereden çıktı, kim çıkardı, yasal olarak karşılığı nedir, bilmiyorum. ama ucube bir şey olduğu kesin zira mantığı yok. yıllık transfer ücretini, maç başı ücretini, primini, bonusunu alıyorsun; bu ne daha? doktorların bıçak parası veya gayrimenkul satanların istediği hava parası gibi bir şey sanırım.
  • sacmalik. bu sacmalik yuzunden bonservissiz oyuncu diye bir sey kalmadi. sozlesmesi varsa kulubune, yoksa oyuncuya para oder oldu kulupler. sanki az kazaniyorlarmis gibi bir de imza parasi iste.

diego'nun fenerbahce'den 5 milyon euro imza parasi aldigini okumustum. sneijder hem transfer edilirken (bonservisi olmasina ragmen) hem de gecen sezon sozlesme uzatirken imza parasi almisti. hatirlamiyorum ama besiktas'tan da illa ki koparmislardır. vay anasini be.
  • saçmalık, ama futbolcuların değil kulüplerin saçmalığı. imza parası denen şey, kulüplerin herhangi bir futbolcunun maaşını düşük göstermek için kullandığı bir yöntemdir.

futbolcu açısından bakıldığında, adam bonservisi elinde olduğu için yüksek maaş istiyor. bundan doğal bir şey olamaz. arz-talep meselesi. kulüpler ise, hem diğer futbolcularına hem de taraftarına kötü görünmemek için maaşı düşük tutup, bir kısım ödemeyi imza parası şeklinde yapmayı tercih ediyorlar. böylece "bizim maaş üst sınırımız 3 milyon euro" derken, imza parasıyla bir futbolcuya senelik 5 milyon euro verebiliyorlar. hatta fenerbahçe bu bilgileri açıklamıyor bile. o yüzden mesela hala birçok fenerbahçe taraftarı 1 sene daha oynasa manu'dan 22-23 milyon euro alacak olan van persie'nin fenerbahçe'ye senelik 4.9 milyon euro'ya geldiğine inanıyorlar. çünkü aziz işine gelmeyen mali verileri taraftarına açıklama ihtiyacı hissetmiyor.

özetle, aslında işin özünde imza parası diye bir saçmalık yoktur. bonservisi elinde olan topçunun yüksek maaş beklentisini imza parası saçmalığıyla karşılama yolun giden kulüpler vardır.
  • eski ilginç zamanlarda kamuda bir işin olduğunda son imzayı atacak müdür, şef, yetkili için dosya arasına konulduğu söylenen paraları aklıma getiren başlık.
    90'lı yılların başında benim de devlete bir işim düşmüştü de bu yetkili imzacı kişiye vermek için para istemişti bambaşka kurumdan bir abi. iki aydır beklediğimiz onayın telefonla son durumunu öğrenmek için aradığımızda o sabah imzalandığını öğrenmiştik de bu imza (bkz: rüşvet) (bkz: bahşiş) parasını vermeden halletmiştik hakkımız olan işi.

football manager'da hemen her transferde ödenen signing fee'dir. transfer yapmaya çalışırken bu rakamı arttırmak yerine oyuncu temsilcisinin alacağı parayı bir-iki tık arttırarak daha iyi sonuçlar alındığını şahsen deneyimledim.