şükela:  tümü | bugün
  • gotik kentin arnavut kaldirimlarini ve can kulelerini kana bulamis cockney film noir.
    zihinde guy ritchie, gozlerde ortacag estetigi tadi birakir. guzeldir, pek guzeldir.
  • coen bıraderler havasında muthıs bır fılm
  • insanın tutarsız erdemlerinin yine insani bi şekilde abartılması, hayatın kendi karmaşası içinde öyle anlatılmış ki resmen gerçek olmuş lan. karakterler olması gerektiği gibi, oyunculuklar iyi, mekan iyi, diyaloglar iyi ve en önemlisi son iyi.

sinema yönetmeni olabilmek için gereken yetenek, teknik bilgi, imkan, göt (vs. ne ihtiyaç varsa, ondan) olsa işte bunun gibi bi film çekerdim efem. castı oluştururken sürekli charlize theron seçmemden kıllanıp benden yönetmen olmayacağına karar verilene kadar da bu tür filmler çekmeye devam ederdim hatta.
    sonra sanat filmi çekerdim.
  • bi sonraki sahnede ne olacagini ya da olabilecegini bilmeden film seyretmek nasil bir seymis hatirlayamayanlar izlemeli bu filmi. cok guzel hem. replikler mimiklerle birlesince kendi baglaminda super gulduruyo.

ote yandan adalet nedir, irkcilik, ayrimcilik nasil bi seydir, iyi kimdir, kotu kimdir, siyah mi beyaz mi gri mi hakimdir degerlere falan...

--- spoiler ---

cuz you know in death, or prison, it's not in fuckin bruges! (nasi nefret etmisse artik sehirden)

--- spoiler ---

edit: eheh bi de sey var

- you eet the canadian?
    + i heat the canadian?
    - you eet the canadian!
    + i eat the canadian? i dont know what you're talking about!

(belcikali polis "you hit the canadian?" diye sormaya calisirken)
  • zannımca filmin en iyi oyuncusu, bruges'un kendisidir.
  • komik ve garip. biraz tarantino'nun birbirini vuran komedyen-mafya adamli filmleri gibi ama daha güzel çünkü bruges dedikleri yer çok güzel geldi gözüme (göz boyama), bir gün gidip gezmek nasip olur inşallah. filmi ve colin farrell'i sevdim, evet. belki de bu tip filmlerin anlamsızlığıyla dalga geçmek istemiştir yönetmen bilemiyorum, boyband bakisli colin farrell'i sevdiğime inanamiyorum hepsi bu.
  • cok buyuk beklentiyle izlemedigimden olsa gerek izlerken ve izledikten sonra ayri ayri hayran oldugum film. oyuncularla baslarsak brendan gleeson'i tarihi olmayan bir filmde sakalsiz izlemek garip gelmedi degil baslarda ama filmin en iyi oyuncusunun kendisi oldugu en azindan bende sabit. ralph fiennes psikopat rollerinin hakkini vermeye devam ediyor filmin ilk yarisinda hemen hemen hic rol almasada ikinci yarida schindler list'den ufak bir kesit sunuyor. clemence poesy olsa da olur baskasida olabilirmis tadinda.

asil colin farrell'a gelirsek ben bu adama onyargiliydim acikcasi belki yakisikli olmasindan belki bugune kadar rol aldigi projelerden kaynakli surekli bir olmamis aktor payesi vardi gozumde bu filme kadar. ayni seyi daha once the departed'a kadar leonardo di caprio icin dusunurdum aralarindaki fark orda film ve diger oyunculuklari cok boktan bulmus belki bu yuzden leonardo di caprio'nun kotunun iyisi olarak siyrildigini dusunmustum burda ise film ve diger oyunculuklari cok begendim ve colin farrell bu kadar guzelligin icinde en yukarilarda yer aliyor.

--- spoiler ---

film ayni zamanda sehrin belgeseli tadinda hatta daha iyi bir belgesel dusunemiyorum kalkip brugge'e gitme duygusu asiliyor. kurgu ve detaylar ayrica guzelken filmin en guzel sahnelerinin ve diyaloglarinin bankta otururken ray'le ken arasinda ve ray'le sisman adamin kovalama sahnesinde oldugunu soyleyebilirim. ray karakterinin oldurdugu cocuk yuzunden girdigi ruh hali bank sahnesiyle cok iyi aktarilmis tam bu noktada colin farrell'in oyunculugu rustunu ispat etmistir sahsi fikrimce.

--- spoiler ---

dip not : otel sahibesini nerden taniyorum diyenler olursa lost'un bir bolumunde sayid'in alman sevgilisi elsa rolunde oldugunu soylemek isterim. son soz izleyin izlettirin pisman olmayacaksiniz.
  • ada* ingilizcesinin konusuldugu filmleri izlemeye yuksek beklentilerle baslama ve sonunda hayal kirikligina ugramama tezimi dogrulayan bir ornektir. mutemadiyen britanya'nin kopegi oluyorum.

ayrica jimmy icin cuce kelimesi yetersiz kaliyor (bkz: gotu yere yakin olandan korkacaksin).
  • içindeki herkesin çok iyi kalpli olduğu film (bir kısmının mesleğini göz önünde bulundurursak). farrell ı sevmezdim ama bu filmde iyi oynamış.
  • kırıntı spoiler içermektedir

filmin en güzel süprizlerinden biri de regina spektor'un that time'ı ve akabindeki sahnelerdi.
hesabın var mı? giriş yap