şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ron howard'ın çekimlerine başladığı uyarlama filmi.
  senaryoyu howard'ın rush ve frost/nixon filmlerini kaleme alan peter morgan yazmış.
  başrolde ise rush'ta izlediğimiz chris hemsworth yer alıyor. ona cillian murphy, brendan gleeson, ben whishaw ve benjamin walker eşlik ediyorlar.
  film usta yazar herman melville'in gemideki 90 gününü anlatacak. melville bu 90 günde yaşadıklarından sonra klasik eseri moby dick'i kaleme almıştı.
  filmi muhtemelen 2014 sonbaharında izleyeceğiz.
 • 2015'de vizyona girmesi beklenen ron howard filmi. rush'da james hunt'ı başarıyla canlandıran thor abimiz de gene kadroda. rush kadar güzel olması dileğiyle.
 • ilk fragmanı ve posteri düşmüş olan film.

  poster
  fragman

  edit: international trailer da düşmüş.
 • merakla beklediğimiz şu günlerde gösterim tarihi aralık 2015'e ötelenmiş filmdir...(bkz: ertelenmese iyiydi)
 • muadillerinden tek farkı 200 sene öncesinde geçmesi olduğunu düşündüğüm fakat izlemeden yorum yapmanın da pek doğru olmadığını düşündüğüm, 11 aralık 2015'te vizyona girecek olan ron howard filmi. brendan gleeson'ı görmek güzel olacak fakat tipsiz cillian murphy için aynı şeyi söylemek güç.
 • 3. fragmanı düşen film.

  https://www.youtube.com/watch?v=8l4kvjv_o-c

  edit: poster
 • tam da artık moby dick'i okumalıyım derken fragmanına rastladığım film. kitabı okumadan önce kitabın nasıl yazıldığına dair fikir sahibi yapacağı için öncesinde izlemekte fayda var.
 • moby dick'in ilham alındığı essex isimli balina gemisinin hikayesini anlatan film. tabii gene 50 metrelik gerçek dışı bir ispermeçet balinası kullanılmış fragmanda gördüğüm kadarıyla ancak abartılara rağmen kan donduran, kan donduruculuğunu da gerçekliğinden alan bir olayı anlatıyor.*

  bu kadroyla kötü film çekmek mümkün değil gibi ama gişe kaygısıyla abartılı bir film çekmişlerse vasat üstünde kalacaktır tahminimce.

  sabredemeyenler, zaten spoiler yemiş olanlar güneşi hüzünlüdür kutup denizlerinin kitabındaki "essex olayı" kısmını okuyabilirler. denizci ve balina aşığı bir yazar tarafından gerçekçi bir dille anlatılıyor.
 • gişede batmış 30 filmden bir tanesi oldu. 100 milyon dolarlık bütçesine karşılık sadece 11 (+) milyon dolar kazandırabildi. ve en kötü batışlardan bir tanesi oldu, yazık oldu. umarım bu durum ron howard'ı etkilemez. gerçi ron howard gibi yönetmenlerin bir filmleri gişede batınca bundan etkileneceklerini sanmıyorum. bu arada bu gişe sonucu da gösterdi ki thor olarak sevilen aktör chris hemsworth o denli sevilmiyormuş, yani 100 milyon dolarlık bir filmi zarar etmekten kurtaracak, kitleleri peşinden sürükleyecek bir oyuncu olamamış daha. o değil de warner bros da bu yıl ne biçim battı be! pek çok filmi gişede battı. bir tek creed ve mad max yüzlerini güldürebildi.
  neyse. hala merakla bekliyorum filmi. gişede batmasına karşılık olumlu eleştiriler aldı.
 • o bütçeye rağmen kötü reklam çalışması yüzünden batan film. halbuki film kalite kokuyor. balinanın ebatları dışında bokunu çıkarmamak için çok uğraş vermişler. belki de en büyük hataları bu oldu. deniz canavarları ve bol kanlı sahneler ekstra seyirci çekebilirdi. tadında bırakılmış olması beni oldukça tatmin etti.

  1800'li yılların atmosferinin nedense garip bir çekiciliği var. insan bir yandan dünyanın globalleşerek boka batmamış olduğu son dönem olduğunu hatırlayıp atmosferinden etkileniyor. öte yandan ne kadar boktan bir dönem olduğunu hatırlayıp haline şükrediyor. bir adım ötesinde yaşanan gelişmeler ile ekolojinin ve dünyanın anası sikilirken insan hayatı hiç olmadığı kadar rahatlıyor. treninden buharlı gemisine, petrolünden telegrafına kadar her şey bu yüzyılın sonunda var oluyor.