şükela:  tümü | bugün
  • muhteşem bir hiciv, ingilizlerden başkasının da yapabileceğinden şüpheliyim. şu ağızlara sakız ettiğimiz postmodernizm böyle bir şey sanırım, en ufak bir bombalama göstermeden (ama bomba göstererek hehe...) küfürler, metaforlar eşliğinde en kallavisinden bir savaş karşıtı (ya da savaşın 'savaşmaktan' öte masabaşı oyunlar, son dakika saçmalıkları, beceriksiz aptal insanlar sayesinde nasıl bir vodvile yakınsadığının absürd örneği denebilecek) film, zaman zaman tam bir kahkaha tufanı. kaç tane gönderme olduğunu sayamadım bile ki esprilerin (adamı punch line manyağı yapıyor, sevdiklerimi yazsam buraya sığmaz) hepsini idrak edebilmek için kesinlikle birden fazla seyredilmesi gerekiyor. bazıları strangelove'dan sonra çekilen en iyi hiciv demiş, bazıları strangelove meets spinal tap demiş; hangisini alırsan uyar bence. sallanan kamera, ani zoom klişesi bile bu filme yakışmış diyebilirim, o derece sevdim bu filmi. oyunculuk performansları, hele peter capaldi topsuz alanda bile şova yönelik hareketler yapıyor, oldukça üst düzey. armando ianucci'nin ise ilk sinema filmiymiş, ben the thick of it'i bilmiyorum ama abi olaya sağlam bir giriş yapmış kesinlikle.
  • senaryosunu armando ianucci, jesse armstrong, simon blackwell ve tony roche'un yazdığı, ianucci'nin 2009 tarihli ilk sinema filmi. içinde bulunduğu olayları kavrayamayan genç bir ingiliz bakanı manipüle ederek, ingiliz ve amerikan derin devletlerinin orta doğu'da bir savaş çıkarmaya çalışmalarını konu ediyor. ianucci'nin the thick of it dizisiyle aynı stilde çekilmesi dışında, dizinin merkezindeki akıllara zarar, iyi insan, güzel dost, hoş sohbet malcolm tucker (peter capaldi) karakterini de bulunduruyor film. the thick of it'in oyuncularının hepsi filmde var ama capaldi ve paul higgins dışındakilerin oynadıkları karakterler, dizidekilere benzeseler de, aynıları değil. ayrıca, tom hollander, james gandolfini ve steve coogan da filmde oynuyor.

nasıl güzel? öyle böyle güzel değil. sundance'ta patlamıştı, ingiltere'de bir o kadar sükse ve gişe yaptı, 24 temmuz'da abd'de gösterime girecek. replik örneği vermeyi sevmiyorum (özellikle filmin içindeki manasını açıklamadan ve çevirisiz) ama, kayahan'ın şarkısında dediği gibi (bir aslan miyav dedi değil, öbürü), tutamıyorum kendimi:

simon foster: that's not supposed to be out there...
    malcolm tucker: well, it is out there, it's out there now, lurking like a big hairy rapist at a coat station. you know, if i could, i'd punch you into paralysis!
  • mockumentary sevenler kaçırmasın.

--- spoiler ---

toby: liza wrote a paper, it's called pwip-pip. * *
    michael: pwip what?
    toby: pwip-pip.
    michael: who wrote that? charles dickens?

(bkz: pirrip philip)

--- spoiler ---
  • ingilizce'de bilgilendirilmiş ve karar verme sürecinde olan anlamına gelen deyim.
  • bugün başbakan "gerekirse onu da yaparız" demiş ya savaş muhabbeti geçince, aklıma filmde "climbing the mountain of conflicts" muhabbetinin nereye geldiği düştü. bir tane malcolm tucker da başbakana lazım dedim.
  • james gandolfini için izlediğim, akabinde iyi ki izlemişim dediğim armando ianucci filmi..
  • bana bir kez daha steve coogan'ın modern zamanlar eric idle'ı olduğunu düşündüren ve canlandırdığı karakterin annesinin bahçe duvarıyla ilgili geyiğin hem güldürdüğü hem de insanı ingiltere'de yaşamak konusunda çok heveslendirdiği eğlenceli bir (not: politik taşlama sözünden nefret ediyorum) film.

- "your wall is falling into my mother's garden. she tried to call the office, but she was fobbed off. fobbed off by your people, because she's not lord snooty in a posh car or madonna on a horse."
  • the thick of it dizisinin turevi olan mukemmel film. unforeseeable gibi bir kelime ile baslayip izleyiciyi hiciv manyagi yapan politik komedi. agiz dolusu kufurler ettigi icin gunde 3500 kalori harcayan bir adet peter capaldi'si olan film.

--- spoiler ---

filmdeki erkek karakterler kufurcu (malcolm), savas yanlisi (malcolm, linton), esini aldatan (toby), aptal (simon), veya verdigi sozde durmayan (general) karakterlerken, kadinlar savas karsiti (karen, liza), caliskan (liza) ve nispeten kibar (jusy) karakterler. bir nevi cinsiyet ayrimi yapilmis gibi.
    --- spoiler ---
  • iyi diyaloglar,başarılı oyunculuklar bir şey dediğimiz yok ama 4.5 saatlik yapımı kese kese 100 dakikaya indirince, (kaynak) filmdeki sahnelerin çoğu havada kalmış gibi duruyor. insan "bir şey mi kaçırdım acaba?" diye düşünüyor,konu oradan oraya uçuyor, ilgisiz sahneler birbirini kovalıyor... bu kadar kıyım yapacaklarına yapımı bir şekilde the thick of it'e eklemleseler veya ayrı bir dizi olarak yayınlasalar daha iyi olurdu.
  • 106 dakikalık, 2009 yapımı film.

yoğun bir diyalog yağmuru ile başlayan yapım, aslında bir sinema filminden ziyade 109 dakikalık bir ingiliz sitcom dizisi görünümünde. bu diyaloglar içerisinde zaman zaman gerçekten pis güldüren fantastik göndermeleri ve bağlantıları da içeriyor.

her izleyici tatmin olmayabilir lakin ingiliz mizahına ilgi duyanlar ya da sevenler daha bir sıcak bulabilirler. tavsiye olunur, dizi tadında yuvarlayınız. james gandolfini reyiz ise çileği.

7 / 10.

her eve imdb