şükela:  tümü | bugün
 • doğru başlık: "in time filminin tayyare-i meçhule kitabından çalıntı olma ihtimali" olacaktı ama karakter sınırına takıldık.

  tanım: kulaklarıma inanamadığım olay. yani düşünsenize yıllardır araklayan bizdik ama ilk defa hem de yaşam yıllarımızın para olarak kullanılması gibi spesifik bir fikir araklanıyor.

  bugün yeni aldığım web sitesi işini yaparken televizyonu da açtım ki ses olsun, sıkılmayayım. çalışmalarım devam ederken in time filminin reklamını duydum hayal meyal. film reklamlarında o tok sesli anlatıcıların sesi hep hoşuma gitmiştir**. sanırım dikkatimi o çekti. anlatıcının anlattığı filmin hikâyesine kulak kabarttığımda bir şeylerin tanıdık olduğu hissine kapıldım*. arkadaşım* cihan batur'un 2007'e basılan tayyare-i meçhule kitabı geldi aklıma. bakmayın kitap 2007'de basıldı ama biz o kitabı daha basılmamışken word dosyasında henüz taslakken okumuştuk ki fikrin çıkışı 2004-2005 anlayın.

  --- spoiler ---

  efendim, cihan'ın kitabı tayyare-i meçhulede zamal dediğimiz para birimi var. doğar doğmaz takılan bir sayaç var bedenimize. sayaç allah veya genetiğimizin bahşettiği yaşam süremizi gösteriyor. bu 85-90 yıl hatta 120 yıl da olabilirken 5-10 bile olabiliyor başlangıçta. daha sonra hayatımızda yaptığımız üretim tüketime göre değişiyor bu süre. yani ilk yazan rakamdan uzun yaşayabilir veya 80 yıllık kredinizi ferrarilere, villalara, karı kıza, kumara harcayıp 10 yaşınızda ölebilirsiniz.

  ya peki in time adlı filmde ne oluyor? 25 yaşınıza kadar özgürsünüz. 25 yaşından sonra 1 sene ömrünüz var ve geriye kalan zamanınızı kolunuzdaki saat gösteriyor ama bedelini öderseniz ömrünüze seneler eklenebiliyor. zenginlerin ölümsüz gibi olduğu bir dünya bu. fakirseniz zaman almak için ya kapitalizmin kölesi olarak çalıştığınız ya da zamanı başkalarından çaldığınız bir dünya.

  --- spoiler ---

  farkındayım, hikâyeler birebir aynı değil ama sizce de vurucu nokta çok benzer değil mi?