şükela:  tümü | bugün
  • yıllar önce bi arkadaştan ödünç alıp okuduğum, şimdi hiçbiyerde bulamadığım ilginç richard brautigan kitabı,tekrar basılmaması çok ayıp.
  • "in watermelon sugar the deeds were done and done again, as my life is done in watermelon sugar"
  • karpuz şekerinde olarak türkçeleştirilmiştir.
    brautigan'a bulutlarla ilgili bir kitapla başlamak iyi.
  • "karpuz sekerinde isler yinelenir, dururdu, yasamim gibi, karpuz sekerinde. sana bunlari anlatacagim cunku ben buradayim, sen ise uzaklardasin.
    nerede olursan ol, elimizden gelenin en iyisini yapmaliyiz. yolculuk oylesine uzun ki, burada da karpuz sekerinden baska yolculuk edecek hicbir seyimiz yok. umarim cabam ise yarar." kitabi bulamayan izzet-i nefislere arka kapaktaki bu yazi sunulur.. unutulmus isletmelerin varligindan haberdar eden yolunu kaybedenlere, bir gecenin bir yarisi bir sekilde hatirlanan, hatirlatilan*..
  • richard brautigan'in yky tarafindan yayimlanmis olan bu kitabinin en guzel bolumu, yillardir aklimdan cikmayan "benim adim bu" basligi altindaki bolumudur...
  • yky'nin tek baski yaptigi bulunmasi pek mümkün olmayan richard brautigan hamlesi. çevirisi güzel nadir kitaplardan biri. amerika'da bile yeni baskisinin yapilmamis olmasi kitabi arayanlari çileden çikariyor..
  • (bkz: benim adim)
  • "bu roman 13 mayıs 1964'te bolinas, californiya'da bir evde yazılmaya başlanmış, 19 temmuz 1964'te san francisco, californiya'da beaver sokağı, 123 numarada, ön odada tamamlanmıştır. bu roman don allen, joanne kyger ile michael mcclure için yazılmıştır." kitabın sonunda böyle bir ithaf vardır. üşenmez, kitaptaki bütün başlıkları alta alta sıralarsanız bir şiir çıkar sanki. naif bir aşk ve aldatma öyküsüdür. eller başlığının altına şunları yazmış brautigan; "benölüm'e geri döndük, elele tutuşarak. eller çok güzel şeyler, özellikle sevişmeye yollanıp geri geldiklerinde."
  • benim adıma bulana ya da buldurana karpuz şekerinden gemiler yapacağım ayrıca da ederinin birkaç misline kadarını ödemekten çekinmeyeceğim kitap. ha yok hala bulunamayacaksa, bir kitabın bu kadar şımarıklık yapmaması gerektiğini ve bulunamamak gibi bir hakkı olmadığını düşünerek oturup naçizane yeni bir karpuz şekerinde yazacağım. üstelik bedava satacağım.
    şimdi onlar düşünsün.
  • ayıptır söylemesi, 1993 yılının güneşli bir nisan günü basılmış ilk baskısı var -zaten ikinci baskı yapılmadı ama olsun. an unfortunate womandan sonra en sevdiğim brautigan romanı.

"bizim gibi belli bir adı olmayan takımı, zamanının çoğunu kendi başına geçirir. bize böylesi yakışır."