• sikinti verici wim wenders filmi. buyuk laflar edip sinir bozan insanlar ve melekler, ingilizce, fransizca, almanca arasi surekli degisen diyalog dilleri, her karesiyle siirsel olmaya calisan, derin metaforlara gomulmus zaman kaybi bir film. her 10 dakikada bir "kac dakika kaldi?" diye kontrol ettigim pek az film vardir sanirim, bu da onlardan biri. ustelik 146 dakika...
    lou reed, mihail gorbacov gibi adamlari da alet edebilmesi de acikli wenders'in..
  • wim wenders in wings of desire( der himmel über berlin)filminin devamı niteliğindeki, en az onun kadar keyif verici filmi. nick cave in sadece müzikleri var bu kez, ama lou reed sahnede...
  • (bkz: wim wenders)
  • ruh okşayan, çaktırmadan izleyiciyi kendine bağlayan, üç saat olmasına ramen bitince üzülünen film. lou reed de konuk olur, biterken de nick cave ile veda eder...
  • inanilmaz guzel bir filmdi bu.
    yalnizligin ne oldugunu, yalnizligi bilenle aglayarak paylasan bir film. ayni zamanda da "ama burda(hayat) her sey var aslinda".
    bir kac kere izlemelik filmlerden iciniz kaldirdiginca. (goruntuler seslendirmeler de pek guzel.)

soyle de bir alinti yapalim film repliklerinden ki mattada gecermis bu:
    "bedenin isigi gozdur
    gozunuz saglamsa,
    tum bedeniniz aydinlik olur.
    gozunuz bozuksa, tum bedeniniz karanlik olur."
  • ankara'da 25 eylül 2004 tarihinde film+* suare izlenceleri kapsamında metropol sineması'nda ilk sirada gosterilmis filmdir.

bedenin ışığı gözdür................................................the light of the body is the eye.
    gözünüz sağlamsa,.................................................if, therefore, thine eye be clear,
    tüm bedeniniz aydınlık olur................................thy whole body shall be full of light.
    gözünüz bozuksa,.................................................................but if thine eye be evil,
    tüm bedeniniz karanlık olur........................thy whole body shall be full of darkness
    (matta, vi, 22)................................................................................(matthew, vi, 22)

detayli bilgi icin: http://www.askfest.org/

(bkz: sinemada uyuyan insan modeli)
  • der himmel über berlini izlediğimden beri -yani bu en az 4 5 yıllık bir zaman oluyor- bu filmi arıyorum, bulamıyorum. siz nerede izlediniz de kötü film, sıkıcı film dediniz? anlamıyorum.

edit: bir üstümdeki entry 2004 yılında girilmiş, 12 yıldır kimse bu filmi merak etmemiş, hayret!
  • der himmel über berlin filmi izledikten sonra filmin devam niteliğini taşıyan in weiter ferne so nah merak ettim ve iki üstümdeki entry 2004 yılında girilmesi beni de hayrete düşürdü.
  • www.tafdi.com da var film. ben de birtek orada buldum. çok güzel film.
  • --- spoiler ---

cassiel'in insana dönüşmesinden hemen sonraki sahneye bayıldığım film. kızı yere bırakır, gözlerini kısarak güneşe bakar. ışığı, renkleri ilk kez görüyordur. saçlarını dağıtmaya başlar, sanki dağınıklık insana mahsus bir şey olduğu için o an bunu fark etmiştir. sonra ıslık çalmaya başlar. birkaç saniye içinde ıslıkta bir ritim keşfeder ve melodik bir şekilde ıslak çalmaya başlar. hemen ardından ayaklarıyla ritme katılır. az sonra ellerini de kullanmaya başlar. ve işte bir melek insan olur olmaz bir çırpıda müziği ve dansı bulmuştur

--- spoiler ---

--- spoiler ---

let me explain a couple of things.
    time is short. that is the first thing.
    for the weasel, time is weasel.
    for the hero, time is heroic.
    for the whore, time is just another trick.
    if you are gentle, your time is gentle.
    if you are in a hurry, time flies.
    time is a servant if you are its master.
    time is a god if you are its dog.
    we are the creators of time, victims of time
    and the killers of time.
    time is timeless. that is the second thing.
    you are the clock, cassiel.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap