şükela:  tümü | bugün
  • gercekten onemli bir merkezdir. aradiginiz herseyi bulamazsiniz belki ama bircok seyi bulursunuz. turk seksiyonu bogazici universitesi abdullah kuran kutuphanesinden daha fazla turkce kitap barindirir. boyle yirmiden fazla bolum oldugu dusunulurse ne kadar buyuk bir kutuphaneye sahip oldugu anlasilabilir.
  • fransa'nın en önemli dil eğitimi kuruluşlarından biri. ancak aksi gibi öğrenci başına yapılan harcamalarda sonlarda gelir. yıllardır parasızlıktan ve binasızlıktan paris'in her bir yerine dağılmış öğrencilerinin durumundan endişe edilmektedir.

    japon ve çin dili edebiyatı bölümlerinin ilk senesi gotikler ve otakular yüzünden aşırı rağbet gördüğünden yan dal olarak okunamaz. ancak çoğu zaman bölümler bir ülke ve coğrafyada uzmanlaşmak isteyen ögrenciler tarafından ikinci bir üniversite gibi okunur. mesela sanat tarihi okuyan ve asya sanatları üzerinde uzmanlaşan bir ögrenci bir asya dili edebiyatı bölümünü bitirmelidir. türkiye uzmanı birçok fransız siyasal bilimci yada gazeteci inalco mezunudur ve sular seller gibi türkçe konuşur.

    ilgisizlikten ve imkansızlıktan en kötü etkilenen bölümler kuşkusuz afrika dilleridir. her sene muhteşem gösterilerin sunulduğu langues o' show etkinliğinde coşulur eğlenilir. pek güzeldir.
  • kısaca, "langzo" şeklinde okunmak suretiyle, "langues o'" da denir enstitüye. bildigim kadarıyla paris iii üniversitesi'ne baglı bir enstitü olmakla birlikte, ciddi ögrencilerin derinlemesine filoloji ve söz konusu dil ve ülkenin uygarlıklarıyla yogurulduklari bir ilim irfan yuvasıdır. aileleri türkiye kökenli ve fransa'da dogmuş gençler de genellikle, diploma sahibi olma kaygısıyla burada türkçe veya kürtçe fakültesine yazılırlar.
  • paris'te yerleşik doğu dilleri ve medeniyetleri ulusal enstitüsünün (institut national des langues et civilisations orientales) kısaltması. akademik bir kamu kuruluşu olsa da, bağımsızlığı ve mensuplarının onurlu duruşu hayran bıraktıracak düzeydedir.
  • (bkz: nialco)