şükela:  tümü | bugün
  • orta yolun bulunması zor olan tartışma biçimi. aslında gereksizdir de inançla ilgili tartışma yapmak. en fazla anlayışlı bir şekilde düşüncelerini paylaşa bilirsin ve senin düşünce özgürlüğüne müdahale etmediği sürece karşındakinin düşüncelerine saygı duyarsın. çünkü her kes aynı şekilde düşünemez, her kesin kendine has inanç ve düşünce şekli vardır. ama son zamanlarda bir çoğu kendi görüşlerini diğerleriine tek doğrusu onunkiymiş gibi zorla dayatmaya çalışıyor. bu da insanlar arasında parçalanmaya yol açıyor. işte bu yüzden hem de toplumsal açıdan çok zararlı bir tartışma biçimidir de diyebiliriz.
  • önce inanç motivasyonunu anlamak gerekiyor. inanç, konu ne olursa olsun bir yaşam motivasyonudur. motivasyon da iyileştirici bir şeydir. insanlar kendilerini iyileştirdiklerine “inandıkları” şeylere bağımlılık sergilerler ve bu motivasyonu bozabilecek bir ihtimalle yüzleşmek istemezler ki “belli noktalarda” bence yüzleşmeleri de gerekmiyor.

sadece din değil, analitik bir düşünce yapısıyla temellendiremediğimiz her türlü inanç buna dahil. placebo etkisi yaratan ilaçlar gibi düşünün. kişi bunun kendisine inandığına iyi geliyorsa iyi gelir. bizdeki inanç tartışmaları sağlıklı bir etkileşim tartması içinde yapılmıyor. bu içtiğin ilaç bile değil, aslında sadece kendini kandırıyorsun, demenin ne âlemi var noktasında söylenen, iki tarafa da faydasız cümleler uçuşuyor. bırakın anlatmayı ve anlaşmayı, iki tarafın da şiddetli bir biçimde direnç göstermesinden başka bir halta yaramıyor. din ki bu konudaki en hassas nokta.

inançla alakalı bir meseleyi çürütmeye ya da temellendirmeye çalışırken insanın kendisinin de bunu ne motivasyonla yaptığını anlaması lazım. bundan sonra karşıdakiyle ne noktada bir iletişim kurulabileceğine bakması lazım. doğru bildiğin her şeyi her yerde savunma mantığını ben anlamıyorum. o atesitle din tartışılabilir mi, o dindar deizme anlayış koyabilir mi noktasını analiz edebildiğimiz zaman her şey iligili kişiyle ve faydalı bir biçimde konuşulabilir olur zaten. doğru bildiğini savunmadan önce insanın kafayı buna yorması lazım.
  • saçmadır.

sen hiç bir aslanın, sırf antilopların tadının bizonlarınkinden kötü olduğunu düşünüyor diye diğer aslanlar tarafından dışlandığını tartaklandığını gördün mü?
  • 3 tartışma bir yere varmaz ve küfür yerine geçen bir söz söylemedikçe girmemeye çalışırım.

cahille bilim/bilgi
    siyaset
    din

çoğu kişinin belli bir taktiği ve ulaşmak istediği nokta vardır karşıdakini dinleme niyeti yoktur.
  • guzelim , evren denen sey o kadar buyuk ki su dunya icinde ki butun kum tanelerini toplasak evrendeki toplam yildiz sayisi etmiyor.

ben tarih severim mesela hz. omer in adaletine hayranim. musluman oldugu icin mi ? hayir adaletli oldugu icin.( az once 5 bira icip geldim ben ne kadar muslumanim )konuya donelim evren tahmin edebilecegimizden cok daha buyuk . asil kafa karistiranda iste bu devasa buyukluk bu kudret. bunun tek basina bir olasiliksal surec sonucu ortaya cikmasi bence imkansizin otesinde.

ölüm diye bi sey var mesela. dunyada var olan tek adalet. zenginde olsan fakirde olsan öluyorsun , guclu gucsuz yasli genc olman bir seyi degistirmiyor. ve sonuc olarak seni 2 metre topragin altina gomuyorlar.

ama sen cikip onlarca isik yili uzakliktaki yildizlara gezegenlere bakiyorsun inceliyorsun. ısik yili denilen seyde oyle boyle degil. fizik her zaman bilimler icinde en anlasilmaz buldugumdur. cunku insan zekasinin ve beyninin kavrayis kuvvetinden cok ote seyler anlatiyor. gunes i bile 8 dakika gec goruyoruz amk butun gun tepemizde iste ama bize o kadar uzak. aklimiz almiyor bi muddet sonra.

ve sen en sonunda cikip butun bunlarin tesadufi bir surec sonunda olustuguna beni inandirmaya calisiyorsun.

dinler farkli bir konu , temelsiz cok sey , tartisilabilecek cok fazla sey var. fakat yasamda kabul edemedigim tek sey şu ateistlik konusu.

sadece topragin altinda curumemek icin bile tanrinin var olmasini baska bir evrende tekrar var olabilmeyi isterdim. tanrinin olmamasi ne kadar kotu bir sey.. tahammul edilemez..toprak olup yok olmaya bocek yemi olmaya ne kadar isteklisiniz hayretler ediyorum.