şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "evet böyle bir zorunluluk yoktur. mesela bir insanın krem peynire tapması çok kişiye göre komiktir, esprisi yapılır, gülünür ve eğlenilir bu durumla. mesela bir insanın islam dinine inanması çok kişiye göre saçmadır, dalgası geçilir, gülünür ve eğlenilir. mesela bir insanın ateist olması çok kişiye göre kötüdür, eleştirilir, gülünür ve eğlenir. kasılmasın "kutsalıma saygı göstereceksin!!!!" diye boş yere."

  eğer böyle düşünen biriyseniz, insanların sizin hakkınızda her söylediği abukluğa katlanmak, dinlemek zorundasınız hatta size sürttürse saygı göstermek zorundasınız

  olay inançlara, kutsala olayı değildir ki kasılmasın gibi bir durum olsun eğer bir insan hakkında yorum yapılmasını istemediği o konuda konuşulmasından yorum yapılmasından hoşlanmadığı size düzgün bir dille belirttiyse ve gene eğer sizde beyin yerine patlamış mısır kovası taşımıyorsanız anlayış gösterip o konuda, o insanı rahat bırakmanız gerekir, bırakmassanız o insan belinize belinize ıslak odunla vursa anca düzgün bir iletişim çıkar ortaya
 • inanç üzerinden evrensel kanunları sorgulayan gereksiz bir önermedir.. insanın bireysel özgürlüğünü ve diğer insanların o insan üzerinde etkisini dengeleyen evrensel kanunlar ve hukuk insanoğlunun var olduğu günden bu yana gelişip yerleşmiştir zaten. "bunun serbest olması lazım" demenin insan haklarına ve fikir özgürlüğüne bir faydası olmaz.

  hukuk kuralları değişmez değildir ve insanoğlunun sosyolojik gelişimi devam etmelidir ancak, kutsala saygı göstermenin gerekliliğinin kabul edilmemesi bireysel özgürlük-toplumun insan üzerindeki etkisi dengesini bozacağı için kabul edilemez. bu basit etkileşimi trollerden bu kadar çeken bir sözlüğün üyeleri idrak etmeli.
 • inancına saygısızlık gösterildiğini iddia eden, inançlara saygı zorunluluğu hissetmeyenin özgürlük alanını kısıtladığı için mukayeseli olarak daha saygısızdır ta ki inançlara saygı zorunluluğu hissetmeyen inancına saygısızlık gösterildiğini iddia edenin özgürlüğünü kısıtladığı noktaya kadar ki o noktayı da inancına saygısızlık gösterildiğini iddia eden belirleyecektir, tıpkı inançlara saygı zorunluluğu hissetmeyenin özgürlük alanının sınırlarını kendi belirlediği gibi.

  (bkz: shifting tectonics)
 • insanın onurunu zedelemeyecegin yerlerde,kendi arkadas ortamında,onun olmadıgı duyamayacagı ortamlarda dalganı geç.ona zaten kimse birşey diyemez,dedikoduya kaçıyo biraz. ama gidipte talibana ben ateistim sizin inançlarınıza gülüyorum diyebiliyormusun? sıkar biraz. talibandan vermek istedigim örnek inancına cok katı kurallarla bağlı insanlar. sadece taliban degil bu tipte bir insanla dalga geçersen o insan senin ebeni beller arkadaş. hem de ugruna herşeyini katarak beller ki iyi birşey yapıyormuş zanneder kendisini. ister istemez saygı göstermek zorundasın sen o adama,fikirlerini kendine saklayıp az uslu oturamıyormusun be adam!
  (bkz: rahatın batması)
 • kendine bile saygı duymayan bireylerin oluşturduğu toplumun bir diğer gereksizliği
 • "insanların hiçbir şeyi yapma zorunluluğu yoktur" önermesinin, sadece bir parçası olan önerme.

  inançlara ya da başka şeylere karşı olan zorunlulukları kim koyar? tabii ki hukuk...

  hukuk dediğin şey ise, bu sistemin işleyebilmesi için ortaya atılmış bir varsayımdır. yani, insanların birbirini kesmeyip, sağlıklı bir şekilde sistemin yürüyebilmesi için hukuk (geniş anlamda adalet) diye bir şey olmalı denmiş, ve bu gibi kurallar konmuştur.

  "f.ck the sistem" diyen birinin, bu bağlamda, hiçbir şeye saygı gösterme zorunluluğu olmadığı gibi, kimseden de hukuk çerçevesinde saygı beklemeye hakkı da yoktur...

  (saygı ne ki lan??)
 • ahlaklı bir yaşamın temel öğesi insana ve onun değerlerine saygı duymak olduğu için değerlerde saygı duyulacaklar sınıfına girmektedir, erdemli insanlar bunu söz konusu dahi etmeden bu kuralı yaşamlarının her anında uygularlar, bir de şöyle bir anti durum var ;

  (bkz: yaradılanı yaradandan ötürü sevmek)
 • "başkasının inancına saygı göstermek iyi bir şeydir"
  "başkasının inancına saygı göstermek bir zorunluluktur"
  "benim inancıma saygı göstermeyene karşı çeşitli (toplumsal) yaptırımlar uygulanmalıdır"
  "benim inancıma saygı göstermeyen bana hakaret etmiş (suç işlemiş) demektir, kamusal yaptırım uygulanmalıdır (cezalandırılmalıdır)"

  önce yukarıdaki önermelerin birbirinden ne bakımdan farklı olduğu düşünülmeli, sonra bu konu üzerinde yorum yapılmalıdır kanaatimce.

  yeniden şahsi kanaatim: birincisi hariç hiçbiri doğru değildir bu önermelerin.