şükela:  tümü | bugün
  • eğer inandığınız o tanrı gerçekse, bence değil ama hani siz öyle bir tanrı olabileceğini düşündüğünüz ve inandığınız için böyle söylüyorum: eğer gerçekse hepinizden davacıyım. ben bir inançsız olarak neden sabahleyin çayımı, çorbamı, sigaramı ulu orta içemiyorum arkadaş? ben de türk evladıyım. benim de dedem çanakkale gazisi. benim de sizler gibi bu ülkede özgürce yaşamaya hakkım var. o halde her sene neden 1 ay gizlenerek, saklanarak, tedirgin tedirgin yiyiyor içiyorum? tamam! kimse bana gizlice ye demiyor, elbette resmi olarak böyle bir yasak yok.( mustafa kemal'e sonsuz teşekkürler) ama daha önce defalarca başıma tatsız olaylar geldiğinden, artık ister istemez gizlice yapıyorum yeme içme olayını. uğradığım baskının hangi birini sayayım.
    bir keresinde su aldığım market sahibi kasaya ödeme yapmaya geldiğimde, '' ben su satmıyorum '' dediğinde;
    sırf elimde su şişesi var diye eczacının ilaç poşetini neredeyse kafama doğru fırlatmasında,
    ıssız bir alanda sigara içmeme rağmen 200 metre öteden herifin birinin yanıma gelip '' birader olmuyor ramazan ramazan, diyerek kavga çıkardığında,
    öğlen oturmuş bir yerde yemek yerken yanımızdan geçen insanların ''küfürlerinde,
    bunların hangi birinde, fakiri anlamak, ibadet var? hangisinde insanlık var?
    daha başka başka insanların başına gelen dayak ve linç olaylarına girmedim bile. bunlar yalnızca benim başıma gelenler.
    beni bilen bilir, ben kavgadan korkmam, lakin artık usandım. bakışlardan usandım.
    bu sebeple gizli gizli yiyor, içiyorum. ve benim bu rahatsızlığımdan siz sorumlusunuz. çoğunuz sorumlu.

ben yalnız değilim. benim gibi bir sürü inançsız yahut başka dinlere inanan insanlar var. hasta olan var. hepsinin de bu dünyada ve bu topraklarda hepiniz kadar hakkı var. hepsinin her yıl 1 ay, siz müslümanların hiçbir şey yapmasınız dahi gözlerinizdeki nefret dolu bakışlar sebebiyle huzuru kaçıyor.
    hani 11 ay genelde hatırlamayıp, mesela zekat denen ibadeti genelde yapmayıp da ramazan gelince hepiniz bir anda müslüman kesiliveriyor ve sevap aldığınızı düşünüyorsunuz ya, öte yandan milyonlarca insanın hakkını yiyorsunuz, bilesiniz.
    sözlerimi bitirirken en başta da dediğim gibi öyle bir tanrı olmadığından, yediğiniz bu haklar; yaptığınız bu baskılar cezasız kalacak buna eminim. bunları belki yaptığının farkında olmayan insanlar için yazdım.
    şimdi küfürler..
  • dinini yanlış insanlardan öğrenen tembel asalakların yaptığı zulümdür.
    bu şekilde ibadetlerini de sıfırlıyorlar.
    ibadet kişiseldir, dış etkenlere hönkürerek, zulmederek ibadetin yapılmayacağını kafaları basmamaktadır.
    yasak savar gibi ibadet ettiklerinden, işin özü ile ilişkileri ele talkımı verip kendi salkımı yutan liderleri, diyanet başkanları ve meydanların oteller kralı nihat hoca(!) ile sınırlıdır.
    bazı oruçlar, mide gurultusundan öteye gitmez.
  • daha önce bir çok kez maruz kaldığım zulüm.sene 2011, istanbul'un fatih semtinde vezneciler civarında ramazan ortası elimde su şişesiyle dolanıyordum, "yandım allah" deyip bir yudum almıştım ki sakalı beyninden büyük bir dede, nasıl bir insan olduğumdan başlayıp, bu dünyayı bitirip, öbür dünyada nereye gideceğime kadar uzanan derin bir sesli analiz yaptı sokak ortasında. tabi o zaman çocukluk da var bakakalmıştım ne diyor bu dingil diye. hayır, bırak münker ile nekir'e bir sıra gelsin, sen kimsin de hüküm veriyorsun. sene 2018 oldu hâlâ o kart sesi kulaklarımda çınlıyor.

- yanacaaksığnn, cehenneme gideceksiğğn

başkasının hayatına karışma sevdasının pik yaptığı zamanlardan biri bu oruç zamanı. karşılarında bir şey yiyince kötü kötü bakarlar bir de. herkes kendi hayatından mesul bir anlatamadık.
  • (bkz: zulüm dini)
  • aha !! kontra atakla cevap vermek lazım.

inançlı kesimin bahsettiği her mağduriyete ,
    ağlama melis, geçen gene mağdurum,mağdurum da mağdurum ,gibi boktan ve basit kalıplar ile cevap veriyor, bunu favlayan yüzlerce kişi eğleniyordunuz.

hatta en güzelini, en güncelini sona bırakıyorum. mağduriyet elden gidiyehh, nasıl komik mi? bence değil .

ramazan ayında inanmayan ve tutmayan kişi, oruçlu olana saygı gösterir ve oruçlu olan kişi de tutmayana neden tutmuyorsun ? demez ve karışmaz ise ,oruçlu olan gösterdiği saygıdan dolayı tutmayana minnet duyar. saygıyı beklemektense hak etmek lazım.
  • nerede var bu zulüm biri göstersin.

3 sene önce ramazanın ilk günü ilk defa seminer dönemine gelen ramazandı. oruçlu iken ilk defa işe gidiyoruz yani. ben okula yürürken bir yandan da su kaybediyorum ve çok susadığımı hatırlıyorum. tam karşıda kapalı bir bayan göstere göstere ve kana kana su içiyor. * iç tamam da f fakat öyle bir içiş olamaz ya... hiç su içmemiş gibi. hadi be oradan dedim içimden. bu nedir allasen. etkilendim baya. sen yapma be kadın dedim içimden de sonra dedim şu dış görünüşe göre insanları değerlendiren herkes gerizekalının önde gideni işte.

olmayan baskıdır. gidin propagandanızı arabistan'da yapın. çoğu yerde ramazanın geldiği bile anlaşılmıyor ne baskısından bahsediyorsunuz allahaşkına.
  • kendilerini inançlı tanımlayıp, karşıdaki kişiye kendisine zulüm yapılıyor hissi verecek kadar ileri gitmiş kalitesiz insan davranışıdır.

bırakın herkes inandığı gibi yaşasın. kimse tanrı olmaya kalkmasın. bir şişe su, ha birinin elinde olmuş ha vitrin buzdolabında. poğaça ister mis gibi koksun birinin elinde. ne farkı var fırında kokan taze pide kokusundan.

oruçlu iken hiç çarşı pazar dolaşmıyor musunuz? dondurma dolapta değil de elde olunca, sigarayı yanında değil de üç yüz metre uzakta içince ne oluyor?

tek şey oluyor. sen kafaya takmışsın oruç tutmayan oruç tutana saygı duysun klişesine. sıyrılın bunlardan. dik durun, hakim olun nefsinize, sakin olun, hatta oruçlu olduğunuzu da gizleyin, sabredin. budur oruçlu insan tavrı. yetmez mi artık birbirimize saygı sınırları ve tavırları dikte etme çabaları. bırakın oruçsuza yüklenmeyi. o da oruç tutanları taciz edeyim diye yanıp tutuşmuyor herhalde.

yanımda yemek içmek, serbest ve sigara serbest. oruçlu isem kendime, olacaksa sevabı bana. savaşım nefsimle ve kendimle olur.
  • bende inançlı biri değilim ama iç anadolu ve karadenizin çomar illeri dışında bir yere ramazan gelmiyor ki hacı.
  • antalyanın o güzel turizm bölgelerinden birinde özgürlüğün o mükemmel tadını çıkararak gerektiğinde biramı gerektiğinde sigaramı içebildiğim için pek de takmadığım zulümdür.

bunu söylemek tuhaf hissetmeme sebep olsada o saatlerce yemek yemeyen ağızlardan gelen koku gerçekten insanı hayattan soğutuyor.

yine kötü hissettim bak.

(bkz: ama öyle yani)
  • zorbalıktır. yok efendim saygıymış. gavat, sen ramazan dışındaki aylarda sokakta aç gezen insanları düşünüyormusun. "etrafta aç insanlar vardır, bir şey yiyip içmeyeyim" diyor musun?

bir de saygı kılıfına sığınmıyorlar mı? saygı falan değil. saygıya dair en ufak bir fikriniz yok ipneler. sadece siz açlıktan kıvranırken birilerinin sizi siklememesi zorunuza gidiyor. kanınıza dokunuyor. istiyorsunuzki aç dolşaıyorsunuz diye size "ulan ne büyük adam" diyelim.

muarrem ayındamıydı ne, aleviler oruç tutarken hiç aklınıza geliyor mu "sokakta sigara içmeyelim, etrafta oruçlu aleviler vardır" düşüncesi. yok. bak adamlar oruçlarını tutuyorlar. sizin işiniz ibadet değil. yaygara. biat. kölelik.