şükela:  tümü | bugün soru sor
 • inanc sahibi olmayan..
 • (bkz: ateist)
 • ah o ne güzel imandır. tanrı sanrısından sıyrılıpta gelen, tüm dinlerin ortak paydasındaki gibi kaderci değildir,deistizm tapınıcıları gibi tanrı saplantısından kurtulamamış halde yaşamaz, ateistlerler gibi inanmamak için kanıt aramaz, agnostikler gibi her an tetikte yaşamaz.

  enel hak.
 • inançsız ateist değildir aslında teorik olarak. zira ateist inançlıdır. tanrının olmadığına inanır. inançsız ise ona da inanmaz. adı üstündedir, inançsızdır. "varsa da yoksa da" der... takılmaz ona buna.

  (bkz: agnostik)
 • açılır gecesi inançsızların
  tanrı sarı bir çiçektir
  ormanın içinden atlılar
  geçerken çocuklar ölecektir

  denizin gözlerinden tuzlu
  bir sıkıntı vurur karalara
  uzakta olduğumuzu koprülerden
  atlar nereden bilecektir

  mavi kuşlar çiziyor biri
  eli değdikçe camlarına
  avcılar doğrultup namlularını
  nasılsa bir bir düşürecektir

  yorgun yıkılmış ölü
  bir yaz büyütür karnında
  soyunup toprağa yatınca
  kadınlar göklerle sevişecektir

  açılır gecesi inançsızların
  tanrı sarı bir çiçektir
  ormanın içinden atlılar
  geçerken çocuklar ölecektir

  hilmi yavuz
 • insanları hemen herkesi kapsamak üzere dört kategoriye yerleştirebiliriz: dindar veya tanrılı inançlılar, dindar/tanrılı inançsızlar, tanrısız/dinsiz inançlılar, tanrısız/dinsiz inançsızlar.

  bunlardan tanrılı inançsızlar çelişkilerini, kötülüklerini gördüğümüz, sezdiğimiz dindarlar olup dinle ve dindarlıkla ilgili eleştirilerin çoğu aslında bu kategori insanlarla mücadele sayılır. tanrısız inançlılar ise söylemleri dinsiz/tanrısız olduğu halde ahlaktan, iyilikten yana açık vermeyen, dahası insanın çekimine kapılıp, onaylayası geldiği tipler. dışında kalan iki kategori, içi dışı bir, tutarlı, adeta karikatür ve uç sınıflar.

  kurtuluş/huzur/bilgi için tanrılı inançsızlık yeterli mi, makbul mü bilmiyorum. (çekince, itiraz ve karşı savlarım var.) tanrısız inançlılık sahibinin kurtuluşunu dışlama, reddediş için yeterli bahane mi? değil gibi. tanrısız inançsızları kavramakta zorlandığımı, empati yapamadığımı, sadece var olsalar gerek diye tasarladığımı söyleyebilirim. aslında kategori kast gibi bir şeydir, neyin içinde bulunuyorsan ömür boyu oraya hapis olabilirsin. bu temelde yaşama aykırı. oluş, olmakta olan zırt pırt ve vergisiz değişmiyor sayabilirim. kategori kutusunu değiştirici bir ilham gelse, o ilhamın ya öncesinde ya sonrasında bir hesaplaşma, sorumluluk, varlık vergisi söz konusu olabilir. insanlar genellikle kutularını değiştirmek istemez görünür. krizler, dönüştürücü ve büyük olaylar tam bunun olabilirliği için, tam insanlığa göre.