şükela:  tümü | bugün
 • m.ö 2000 yıllarına ait, inandık yani bugünkü hacıbey’de ortaya çıkarılan, hititlerin gündelik yaşamlarını üzerine resmettikleri vazo. kutsal evlenme sahnesi ve törenleri sırasındaki olayları anlatır. yemek taşıyan, müzik yapan kişiler vardır. hititler düğün, evlilik ve törenlere çok önem verirlerdi. evlenme onlara göre büyük ritüel’di. evlilik onlara göre akid, yani bir anlaşmadır. eğer koca kadını terk ederse, kadın asla mağdur durumda kalmaz.
 • bu vazo uzerinde kabartma teknigi ile betimlenmis lir calgicilari, saz calgicilari, ve tef calgicilari bulunur. vazo uzerindeki bu betimler hitit torenlerinde kullanilan muzik aletlerinin nasil bir gorunume sahip olduklari, nasil tutulup calindiklari ve muzisyenler arasindaki cinsiyet farkliliklari konusunda kismen de olsa bilgi sahibi olunmasini saglar.
 • en sondaki (aşağıdan yukarıya) gerdek gecesini temsil eden kabartmasıyla doggystyle' in o günlerden bugünlere ortak geçerliliği olan popülaritesini yitirmemiş bir pozisyon olduğunu görebilirsiniz.

  http://nina.bencoya.com/…/inandıktepe-cizimleri.jpg
 • isbu vazoda da bulunan doggy style en dogal birlesme methodu. dogaldan kastim, cok cok evvelden beri kullanilagelen. ilklerden. cankiri halkina tesekkurlerimi iletmek istiyorum ama. aklievvelin biri cikip da isi sadece sekse indirir cekincesi olmadan vazonun koca bir replikasini sehrin meydanina dikmisler. gerci uzaktan baktim malum sahne sansurlenmis olabilir.

  ayrica siritan zakir burdaydi.
 • 4 kabartmalı eklentili frizden oluşan vazo.

  birinci friz de kutlama sahnesini görüyoruz, ikinci frizde aynı kutlama sahneleri devam ederken kutsal birleşme sahneside gözümüze çarpıyor. üçüncü frizde gelinin duvağı açılmış ve artık yatak üzerinde gelin ve damadı görüyoruz. dini bir merasim vardır. rahipler dans falan ediyorlar. dördüncü frizde de boğa kanı sunuluyor tanrılara..

  bilemiyorum ben mi çok karamsarım ama paganizmin karanlık taraflarına çok benziyor bu gelenekler. seks ilahlaştırılmış ve bu çok normal gibi günlük hayata sunuluyor. altarlara kan dökülüyor ve buna tanrılara ibadet deniyor. adeta kadın sex objesi olarak gösterilmiş yani.

  bugün benzer şeyleri yapanlara satanist deniyor ya da faşist...

  bilemiyoruğğm yani neyse..