şükela:  tümü | bugün
  • teknik bilgim az çok yeterli olmasına rağmen normal teknik yollardan açıklayamadığım telefon olayıdır.

sabah işe geldiğimde evde bulunan eşim whatsapp mesajı ile bana ulaştı, beni arar mısın diye, aradım. telefonu ile taksi durağını aramış karşıda otomatik sesli yanıtlama çıkmış;

"telefonunuz borçtan kapalıdır, kredi kartınız ile ödeyip açtırmak için .. basın " diye.

telefon borçlu falan da değil. ha anladık, bir çeşit kredi kartı hırsızlığı girişimi. sonra benim numaramı aramış, yine aynı mesaj. eşimin hattı türk telekom (avea). evde misafirimiz olan babama ve anneme ait ayrı iki hattan (doğma büyüme turkcell) yine önce taksi durağı sonra bana erişmeye çalışmış, o telefonlarda da aynı mesaj.

sonra.. asıl bundan sonra kopuyor olay benim için;

evde superonline hattına bağlı voıp bağlı dect telefon var (karasal şehir telefonu numaralı). ondan aramış.. yine aynı mesaj...

iki ayrı gsm operatörünü anladık, cep telefonuna bir şeyler bulaşmıştır dedik.. karasal olarak bağlı olan (tek telsiz noktası dect oluşundan olan) bir telefonda da aynı durum nasıl olabilir?

ben iş yerindeyim ve benim telefonumda böyle bir anormallik olmadı. türk telekom'u aradım, zor anlattım durumu alışılmadık oluşundan, sorun kaydı bıraktım.

bir süre içinde düzelmiş durum, ama düzelmesi muhtemelen türk telekom müdahalesi falan değildir, durumun nedeni ortadan kalktığından diye tahmin ediyorum. şimdi soruyorum; o neden neydi? nasıl bir şeydi.

eşim böyle şakalar yapmaz, bu nedenle aklıma iki şey geliyor, birileri bizi dinliyor, üzerinden konuşulan hat biri tarafından hack edildi de bize o hat bağlanıyor. ya da birileri bir yerlerde bir cihaz yaptı gsm veya dect telefonlara da birlikte ulaşıyor. bu bu kadar yıllık aktif bir mühendisim, uzmanlık alanım olmamakla birlikte bu kadar etkili bir cihaz olabileceğini pek sanmıyorum.

var mıdır benzer tecrübesi veya fikri olan?