1. ''türk gibi basla alman gibi bitir'' sözüyle yanyana geldiginde, bu cografyanin insanlari icin gecerliligini yitiren önermedir... inanmak basarmanin yarisi olamaz; cunku kendini bilen insan ancak inaninca basarir; ilk guclukte hemen inancini yitirenler degil...
  2. her zaman geçerli olmayan önerme,klişe
  3. burdaki "yarisi" kelimesi tam olarak %50 anlamina gelmemektedir. yolun yarisi, laf icinde, baslamayla bitirme arasindaki herhangi bir noktadir. "yari yolda satma" derken nasil tam orta nokta kastedilmiyorsa oyledir. inanmak basarmanin yarisidir. dogrudur. cunku inandiginizda, en onemli adimlardan biri atilmistir, tam orta noktaya getirmese de.
  4. yarı yolda kalma sebebidir.
  5. bir aslı çakır alptekin söylemidir.
  6. pek sık görüşemediğimiz eski bir arkadaşımız vardı. adı mustafa.

ilk üniversitemden tanıyordum mustafa'yı. haşarı bir öğrenci olduğu kadar delikanlı da çocuktu. babası vefat edeli epey olmuştu. yalnız anacığı çalışıyor, onu ve kardeşciğini okutuyordu.

mezun olduktan birkaç yıl sonra arkadaşlar mustafa'dan haber verdi. bir kızı seviyormuş, görüşüyorlarmış. anlattıklarına göre delicesine seviyormuş ama. onun aşık olduğunu ya da biz kızla adının anıldığını hatırlamazdık okul zamanlarından. sevindik tabi. kimdir, nedir diye sorunca kızın devlet memuru olduğunu öğrendik. güzel de bir kızmış.

bir süre sonra başka haberler de geldi. evlenmeye karar vermişler. iş ciddiye binince sevincimiz kursağımızda kaldı çünkü bizimki en az kardeşi kadar küçük bir şehirde yaşıyordu. iş-güç yok. olan da ancak sigara parasına. babadan kalan bir şeyi de yok adamın. kız güzel, kızın işi var, bizimki çirkin prens, bizimki işsiz. olur mu, olmaz mı, nasıl becerecek bu çocuk diye düşünürken kızın ailesinin işsiz güçsüz adama kız vermeyiz diye cephe açtığını duyduk. bunu duymamla 10 katlı bir apartmanın içime oturması bir oldu. benim de başıma gelmişti çünkü daha öncesinde.

ulan kahpe kader yine ağlarını örüyor derken kız türkan şoray'ın sultan gelin'i gibi masaya yumruğunu vurmaz mı. ben bu çocukla evleneceğim diye noktayı koymaz mı. vücudunun %90'ı yürek çıkmaz mı selvi boylunun.

bunlar nuh dedi peygamber demedi, borç harçla evlendiler. bizim oğlan iyi kötü bir işe girdi. yuvarlanıp gitmeye başladılar. yine bir süre sonra duyduk ki bizimki de memur olmuş. borca girip ev, araba almışlar. çocukları da olmuş.

adamlar önce inanıp, sonra da başardılar lan. düşündükçe ben mutlu oluyorum, bir de onları düşünün.

inanmak başarmanın yarısıdır hakkında bilgi verin