şükela:  tümü | bugün
  • bilerek ve farkında olarak kandırılmanın karşı eylemidir. kandırılmanın niteliksiz tepkisidir, nesnel olmayan uyuşturucuyla zihni zehirlemektir. (bu noktada zaten kandıran ve kanan illa ki zehirleniyor.)
  • doğru söylemiş gibi yapanın karşısındakinin tavrı, inanmış gibi yapmaktır. kaçınılmazdır bazen..
  • daha yaygın tabirle salağa yatmak olarak adlandırılır..
  • 3 yaşındaki yeğenizin sınırlı sayıdaki kelime dağarcığıyla çizdiği abuk subuk şekilleri göstererek bak kuş, bak havhav dediğinde tam olarak gözlerindeki ışıltıyı kaybetmemesi için yaptığınız şeydir.
  • karşınızdaki insanın gerçek yüzünü ve yalan söyleme kapasitesini görmek için uyguladığınızda gayet işe yarayan yöntem.
  • gerçeklerin, söylenen yalanlardan daha fazla acıtacağını bildiğimizde ve duymaktan kaçındığımızda içine girdiğimiz hal.

(bkz: he gülüm he)
  • (bkz: he canım he)
  • gereksiz olan davranıştır.
    yapılması tavsiye edilmez. tabii; muhattabınızın bir süre sonra "ne desem inanıyo nasıl olsa" deyip, adam akıllı bir yalana bile gerek duymayacak kadar sizi önemsememesini istemiyorsanız. alışkanlık yapar yani...
    sonra da en küçük bir aksi tepki aldığında ya güvensizlikle suçlar ya da "neye istersen ona inan" atarına başvurur; nazarınızda ne kadar küçüldüğünün farkında olmadan...
    yapmayın öyle...
  • alınan derslerden sonra yapılmaması gerektiğini öğrendiğiniz harekettir.

hani epeydir dolaşan bir anonim söz var; "aradığınız kişiye ulaşılamıyor ise sorun hatlarda değil yediği haltlardadır.." diye, savunmaları da vardır. zorlamayacaksın, üzerine gitmeyeceksin. o isterse yapar sen istedin diye yapmaaaazzzzz . ha birde tatmin etmeye çalıştığınız egonuz vardır. sormak istersin bu güne kadar neredeydi o ego"muz" (ulustan kalkan değil bu ego)
  • bu aralar o kadar çok yapıyorum ki bunu, gerçekten neye inanıyorum bilemiyorum. hani kabul ediyorsun ya karşındakinin söylediği şeyi, sen saf oluyorsun. karşındaki üzülmesin diye bambaşka şeyler yapabiliyor insan. sonra da yaftayı yine sen yiyorsun. hayata bak.