• neymiş,inanmasakda saygı duyacakmışim..
    çocuk sikmeyi, domuz yemekten daha âhlaki bulan bir dine gram saygım yok.

edit: pedofililerin hepsi mesaj kutumu doldurdu, sözlükte ne kadar çok pedofili şerefsiz varmış.
  • bizim toplumumuzda genelde inanmadığı şeylere saygı duymayan kişilerdir.
  • sadece kendi inandığına saygı duyulmasını bekleyen, kendi inanmadığı hiçbir şeye saygı duymayan ikiyüzlü insandır.
  • buyuk cogunlugu kendine, yaptiklarina, hayat bicimine, dusuncelerine ve bunlari ifade etme bicimine surekli saygi ve anlayis beklerken misal basi acik kadinlari tolere edebilmeyi de saygi gostermek zanneder ama esasen kendisi gibi olmayan kimseye saygi falan gostermez. bu saygi gostermeme durumunu da cocugumuz colugumuz var, gorup ornek alir gibi bir sebeple mesru kilmaya calisir.
  • alt metni şudur:

"inanmıyor olabilirsin, fakat bunu ifade etme hakkına sahip değilsin. çünkü biz çoğunluğuz ve inanıyoruz. bizi rahatsız eden her fikri saldırı olarak kabul ediyoruz. biz seni rahatsız edebilir, ritüellerimize maruz bırakabilir, hayatının her alanına müdahale edebiliriz. hatta çocuklarına bilimsel eğitim vermekten bile men edebiliriz. sevdiğin şairlerin mezarlarını hedef gösterip mezar taşlarını parçalayabilir, gittiğin konserleri, sergileri basabilir, lider olarak benimsediğin şahsa her türlü hakareti edebiliriz.

biz çoğunluk olduğumuz ve inandığımız din gereği dünyanın en yüce topluluğunun mensupları olduğumuz için bunları yapabiliriz. sen de bizim gibi düşünmeme hakkına sahipsin ancak bunu ifade edemezsin."

açık açık bunları söyleyin, saflar belli olsun. beklentilerinizi açıkça ifade edin. zira bu "inanmıyorsanız saygı duyun" gibi ortayolcu lafları kimse yemiyor artık.

inanmadığım, sevmediğim bir şeye saygı duymam. zaten "inanmıyorum ama saygı duyuyorum" diyebilen biri ya korkaktır ya özsaygısını yitirmiştir. sevmediğim, antipati beslediğim bir inanca neden saygı duyayım?

inanan insanlara, insanların inanma özgürlüğüne saygı duyulması gerekir. onların inançlarından ötürü incitilmemesi, ötekileştirilmemesi gerekir. doğru olan, insani olan budur. ancak bu insanlar sürekli bir agresyon hâlindeyse, sürekli kendileri gibi olmayanları ezip bastırmaya çalışıyor ve bunu yaptıktan sonra bizi kendilerinin mağdur olduğuna inandırmaya çalışıyorsa, saygıyı hak etmiyor demektir.
  • alakasız bir yerde kullanıp daşak geçmekten zevk aldığım söz.

x- geçen gün şunu gördüm
    y- hassiktir lan
    x- inanmıyorsan da saygı duy
  • papağan gibi ezberlediği lafı tekrar eden kişidir. biraz düşünse, söylediği şeyde gram mantık olmadığını görebilir.

insan inanmadığı, sevmediği, yanıltıcı bulduğu, illet olduğu bir şeye saygı duyamaz. insanlar sadece hayatın kendilerine gelişleri sebebiyle de inanmıyor olabilir, başka travmalar yüzünden de inanmayı bırakmış olabilir. her ne olursa olsun bir kişiyi desteklemediği bir konuda saygı duymaya zorlamak aptallıktır. hiçbir sonuç vermeyeceği gibi sizi daha da alçaltır bu söylemler.

yapılması beklenen şey, karşılıklı tahammül etmektir. nasıl bir insandan hoşlanmadığınızda ona sadece tahammül ediyor, saygı duymuyorsanız; hoşlanmadığınız bir ortamda iken ortamdaki hoşlanmadığını unsurları takdir etmiyor, sadece eleştirmiyorsanız inançta da saygı vermeyip azami tahammülü göstererek hayatınıza devam edebilirsiniz. böylece yanlış olduğuna inandığınız bir fikre "aptal gibi" saygı duymamış olursunuz. hayatınızın diğer her alanında olduğu gibi.

bu her insan için geçerli olabilirdi, inanıyorsan da saygı duy da denebilir aslında ama kimse inanmayan bir insana saygı duymaktan bahsetmez. çünkü o kişinin değer yargıları inanan insanlar için boştur, dolayısıyla saygı duyma ihtiyacı da hissedilmez. hal böyleyken sürekli inkar edilen bir şeye bu kadar saygı toplamaya çalışmak neden anlamıyorum zaten. 100 saygın insan getirene +1 sevap point galiba.
  • saygı duymazsan duyma arkadaş, buraya niye yazdın ki? :) adamlar gelmiş buraya yazmış, "saygı duymuyorum ha haberiniz olsun" diye. bize ne ki senin neye saygı duyup duymadığından? dine saygı duymuyor musun? duymazsan duyma, inananların da çok umrundaydı. ben de ateizme saygı duymuyorum. ok? yani n'oldu şimdi bunu söyledim de? ne boş insanlar var şu dünyada..
  • inanmayana saygı duymayan biridir genellikle.

- herkes oruçlu, restoranları kapayın, inanmıyorsanız da saygı duyun.
    + oruç tutmayan adam ne yapsın? ölsün mü?
    - burası müslüman bir ülke.

+ sokak ortasında namaz kılmak zorunda mısınız? kaldırımda falan kılın bari, yol burası.
    - inanmıyorsan da saygı duyacaksın. bu benim dinimin gereği.

- bu restoranda yemek yemek istiyorum.
    + ye
    - ama alkol satıyor.
    + yeme
    - inanmıyorsan da saygı duy. alkol satılmasın burada. ben burada yemek yiyeceğim.

uzuyor gidiyor.
  • saygı bekleyen kişidir.

saygı duyma fiiliyatını inanca bağlamayın. inansanız da inanmasanız da karşınızdaki insana saygı duyun.
hesabın var mı? giriş yap