şükela:  tümü | bugün
 • bir soru. cevabi bence ayniydi. hatta 5'i bile gecebilirdi. ama uzun vadede 5'de stabil kalma ihtimali cok yuksekti. ama olmadi.
 • şu an durum çok farklı sanki.
 • avrupa olumlu karşılayacağı için büyük ihtimal 4,35 civarlarında seyrederdi. çünkü yatırımcının iyileşen ilişkiler sonucunda tekrar türkiye'ye dönme ihtimali var. nitelik ve ucuzluk bakımından avrupalı ve asyalı yatırımcının türkiye'yi tercih etmesi normal fakat erdoğan'ın izlediği politika yüzünden gelmeye çekiniyorlar.
 • ne farkedicekti ki. su anda tillahi baskan secilse dolar cok degismez bence.* ha noldu, bunun sorumlulari secildi. kimse kimsenin sucunu cekicek degil ya, sike sike bu yük altinda ezilecekler sorumlulari.
 • halamın bıyıkları olsaydı ile aynı mantıktadır bu soru, ince başkan seçilemediği için çok üzerinde durmaya gerek yok.

  ama illa ki bir yorum yapılacaksa bunun için incenin kabinesine kimleri alacağı ve kendisi ve bu kabinenin yapacağı açıklamalar ile orantılı olacaktır. belki çok büyük bir düşüş olmazdı ama aşırı bir artışta görülmeyebilirdi.
 • cevabı "büyük ihtimalle aynı değerler olacaktı" diye cevaplanabilen soru.

  ha o zaman ekonomiyi bu hale getirenleri seçelim de bir sonraki seçime dolar 10 liraya çıksın.

  ne güzel işte. tecavüze uğrayan kadını tecavüzcüsüyle evlendirmek gibi, aynı mantık işte.
 • ekonomik veriler gecikmeli oluşur. bir aksiyon alırsın, bütçeye bir kalem koyar başka bir şeyi çıkarırsın, etkisi 1-2 yıla netleşir. bu coğrafya insanı neden sonuç bağından kopuk olduğu için, iyi ki ince seçilmedi. çünkü bu yapıyı sizin anlamanız aylar sürer. 2017’de topu dikecektik. kgf’di, cansuyuydu vb. parayı pompaladılar. 2018’de daha beter olur dedik, oldu da. doğru soru şu olmalıydı;

  ince seçilseydi seneye dolar kaç olurdu?
 • çeşitli verilerle ve olası yatırımcı davranışlarıyla küçük bir simülasyon yapmıştım grafiksel olarak ve 3.85 - 4.15 aralığına değin, ilk başta düşebilecek bir usdtry öngörmüştüm. fakat bu düşüşten bir süre sonra, en geç eylül 2018'de 4.92 - 5.08 gibi bir usdtry olma olasılığı vardı.

  ince seçilseydi, ekonomi yönetiminin başına kimlerin geleceği de büyük önem taşıyordu elbet. neyse, ince seçilmedi ve bu anlamsız soruya anlamlı yanıt vermeye çalışmak da artık boşuna.
 • doların inceye endeksli olmamasından kaynaklı pek bir fark görülmeyebilirdi. fakat ince söylediklerini yapsa uzun vadede çok daha yaşanabilir bir hayatımız olabilirdi.
  hala geç değil.. belki şimdiki yönetim de incenin söylediklerinin manalı sözler olduğunu anlayıp buna göre hareket eder. belli mi olur *
 • devlet yetkililerinin ağzından çıkan 1 kelime ile bile dolar kurunda büyük değişimler olan bir ülkede, tamamen yönetimin değişmesi ve farklı bir anlayışın gelmesi halinde tahmin edilemeyecek bir sorudur.

  ben 5 tl derim, bi başkası 4.30 tl der. bunu da hiçbir gerçeğe oturtamadan tartışırız mal gibi.