şükela:  tümü | bugün
 • ince düşünmek bir tür duygudurum bozukluğudur.
  tıpkı takıntılı düşünceler, ya da manik depresif haller gibi ince düşünmek de çoğu zaman acı verir, kurtuluş yoktur, yetiştirilme tarzı ya da ailevi problemlerle falan da alakalı değildir, öyle yaratılmışsınızdır o kadar..

  ince düşünmek bir çok yapılası eylemden alıkoyar insanı, görgü kurallarının, adetlerin, geleneksel biçimlerin sürekli kafada tekrarlanmasıdır ince düşünmek fakat aynı zamanda tüm bu kuralların sorgulanmasıdır gerekliliğinin üzerine düşünülmesidir, normal bir düşünme biçiminde görülen düşündüğünü söyleme, söylediklerinin sonuçlarına katlanma gibi yetiler ince düşünenlerde görülmez, soruyu da sorar olası cevapları da verir ince düşünen kafasında, herhangi bir olumsuz cevap söz konusuysa sormaz o soruyu ya da o şekilde davranmaz.

  ince düşünen karşısındakine göre davranır, her türlü detayı kafasında toparlayıp bir sürü çıkarsamalar yaparak karşısındakinin rahatsızlığına sebep olabilecek herhangi bir söz ya da davranıştan kaçınır, bu anlamda patavatsız ve hödük len zıt anlamdadır. tabi bu küçük i ile yazılan ince düşünme dir, büyük i ile yazılanı hastalık kategorisine girer .
  ince düşünmek sosyoloji yi yalayıp yuttuğunu, halkla ilişkilerin piri olduğunu, insan sarraflığını falan zannedenlerin kapıldığı bir şeydir, saygı bu şekilde düşünenlerin kuıtsal kelimesidir , hatta saygı bu hastalığa tutulanlarca inşa edilmiş bir kurumdur .
  her zaman azınlıkta olduğunu hissetmeye sebep olur , öküzlükler en çok bu şekilde düşünenlerin dikkatini çeker, bir aşağılama değildir burada bahsettiğim öküzlük , öküzlük bir insanlık halidir, bir hastalık ya da bozukluk değildir sonuçta, öküzler ince düşünenlerden önce de vardı, fakat ince düşünmek her türlü isyana her türlü aşka her türlü ızdırapa da engeldir bi yandan, sürekli geleceği düşünerek yaşar ince düşünen, hayatta kalmayı önemser, ince düşünmek yalnız kalmayı gerektirir, yoksa bir debdebedir, bir huzursuzluktur alır muztarip bünyeyi, kimseye bu duygudurumlarını hissetirmese de stresten göbeende sivilceler çıkar.
  micheal scofield ince düşünen bir insandır mesela, örnek vermek gerekirse..

  ince düşünmek in fiilen yaşanabilen örneği şöledir ki

  adam bakkala girer, bir adet kısa marlboro ister, kasadaki adam arkasını döner dönmez , bizimki yere düşmüş bisküviyi görür , bisküvi yi almaya eğilir kasadaki arkasını döndüğünde bizimki elinde bisküviyle durmaktadır . bisküviyi koyar yerine sigarasını alır evine gider. fakat ince düşünen adam gecenin köründe o bisküvinin evde aç kaldığında eline gecebilecek tek yiyecek olduğu kurar kafasında, hatta neredeyse eline bisküviyi aldığında açlığı hisseder, geceyi hisseder çaresizliği hisseder, bisküviye ihtiyacı olduğunu hisseder, halbuki dolap doludur evinde, fakat bi zaman gelir bu adam aç kalır gecenin köründe o bisküviyi yer, sıradan bir bisküvi artık bir ödül olmuştur onun için, ve geribeslemeye dönüşür bir bakıma, yaptığı doğrudur ince düşünmek bir kez daha işe yaramıştır.

  bu örnek ince düşünmenin nesnelerle olan ilişkideki bir yansımasıdır, fakat çok daha acıları insani ilişkilerde görülür, ince düşünmek yalnız kalmayı gerektirir , saygıyı hatta sevgiyi dahi kapsar, bu haliyle her şeyi kafasında bitirenlerdir ince düşünenler
 • sahibinin götünde kalın bir kazık olarak husule gelir bir süre sonra.
  hiç gereği yoktur; her koyun kendi bacağından asılır ennihayetinde.
 • çoğunluk tarafından anlaşılmamak başta olmak üzere birçok olumsuz yanı olsa da güzeldir.
  zararını görüp değişme kararı alınsa da uygulamaya bir türlü geçirilemez.

  (bkz: incelikler yüzünden)
 • kısa yoldan kanser eder.
 • ince düşünen insan sıkıcıdır. adamı hasta eder.
  asıl amacı herkesi mutlu etmek değildir. kimsenin kendisi hakkında olumsuz düşünmesini istemediği için bu durumu tesis etmek amacıyla ince düşünür. bu açıdan bakıldığından ince düşünen insan gördüğüm zaman onun son derece iki yüzlü bir insan olduğunu düşünürüm.
 • incelik ile alakalı değildir.
 • yaşadığın toplumla, ait olduğun etnik unsurla, örfle, adetle, yetiştirilmeyle alakalı olmadığına kanaat getirdiğim tamamen yaradılışsal ve bireysel olgu. bin düşünüp bir konuşmak, bencil olmamak, kendinden önce diğer insanları gözetmek iş bu eylemin en kral arkadaşlarıdır. kişi davranışlarında olayları farklı yönleriyle ele alır, fayda unsuru söz konusu olduğunda ikinci ve üçüncü şahısları da göz önünde bulundurur, yaptım oldu, "hep ben" , "neden ben değil" mantığıyla hareket etmekten şiddetle kaçınır. amaç birilerine iyi görünmek ve ya yalakalık değildir. yaradılışında bireysellik yerine toplumsal varoluş güdüsü hakim olduğu için topluluğun iyiliğini ön planda tutmaktadır. bir takım adetlerle bu düşünce tarzı toplumun tamamına yayılmaya çalışılsa da, konu özümsenmediği için şekilcilikten öteye geçemez. hayat ince düşünen insanlar için daha zor, daha acımasız ve hoyrattır. kehanete göre çabuk yaşlanıp erken öleceklerdir de.
 • (bkz: ince görmek)
 • genelde olmayan şeyler görmektir.esasında bir sonraki adımından başkasını görmez insan..he bu özelliğinizin yanında edebiyat gibi bir kabiliyete de sahipseniz, iyi ekmek yersiniz .bence tabi