şükela:  tümü | bugün
  • organlardaki şüpheli kitlelerden iğneyle aspire ederek doku alınması işlemi. sıklıkla tiroid ve meme gibi organlara uygulanıyor. ultrasonografi eşliğinde bu organlardaki kanser şüphesi olan kitleden örnekleme yapılıyor. ağrısız bir girişim ve lokal anestezi gerektirmiyor. alınan materyal patolojide inceleniyor ve çıkan sonuca göre kişi belki de gereksiz bir ameliyat olmaktan kurtuluyor.

2 gün önce boynumda pırtlayan ve tiroid nodülü teşhisi alan kitlem için bugün yapıldı. nodülüm yüzeyel ve kistik bir yapıda olduğu için kısacık, 1 dakikadan daha az sürdü. iğne girerken değil de derine ilerlerken biraz ağrı hissettim. aspirasyon yapılıp iğne çıkarıldıktan sonra da minicik bir kanama oldu. tiroid yutkunmayla hareket eden bir organ olduğu için kısa bir süre yutkunurken ağrı hissettim. şimdi geriye biyopsi sonucu beklemek kaldı.
  • aslında tanısal olarak o kadar da değeri yoktur.

şöyle ki iiab materyali benign/ malign ayrımını verirken, eksizyonel biyopsi histopatolojik anlamda daha kesin sonuçlar verir (ne tümörü vs).
  • eksizyonel biyopsi varken adı bile anılmamalıdır.
  • dokudan ziyade hücreleri incelememize olanak sağlar. tanı değeri taşıması incelediğimiz dokuya değişir. örneğin memedeki bir kitle için ince iğne aspirasyon biyopsisi yerine trucut biyopsi tercih edilirken tiroid bezindeki bir kitle için öncelikle ince iğne aspirasyon biyopsisi kullanılır. tiroid bezinin papiller, medüller ve anaplastik karsinomlarında tanı koydurucudur.
    (bkz: fine needle aspiration)(bkz: fna)
  • bugün yaptırdığım nane. ağrısı sızısı olmuyor diyenler ya yalan söylüyor ya da bana özel bir ağrı var. ince iğne dedikleri de öyleyse daha kalını ne oluyor düşünmek bile istemiyorum. iğneyi gördükten sonra her ne kadar kaçmak istesem de doktor başımda beklediği için "ya allah" deyip kendimi aşırı sıktım ve doktor iğneyi aspire edilecek yere soktuktan sonra ilerlerken ayrıca sıvıyı çekerken fena ağrım oldu. şimdi kültür ve patoloji sonucunu beklemek kaldı. daha sonra kesi yapılma ihtimali de söz konusu.
  • tanıda önemlidir arkadaşım.

--- abernathy's surgical ---

the single best test to predict the need for surgery is fine-needle aspiration (fna). ıf an adequate
    specimen is obtained, the three possible results are benign (70%), suspicious (15%), and
    malignant (5%). fna is most reliable for the diagnosis of papillary carcinoma and in patients
    with medullary and anaplastic cancer.

--- son ---
  • ne olduğunu bilmeyenler veya laf olsun diye entry girenler tarafından bok atılan, günümüzde çok kullanılan ve iyi ellerde yapıldığında çok yüksek oranda çok yararlı bilgiler veren, az acılı, basit ve hızlı bir biyopsi yöntemi.

bu işlemin alternatifinin küçük çaplı bir ameliyat yani kesi olduğunu unutmayınız, unutanları uyarınız.
  • yakın bir zamanda olacağım tiroid ameliyatı öncesinde doktorumun isteği üzerine nişantaşı intermed'de tiroid nodüllerimden birine uygulanan işlem. olaylar şöyle gelişiyor:

ultrason cihazinin yanına uzanmak suretiyle bekleniyor. sonrasında uygulamayı gerçekleştiren doktor ve bir patolog ultrason üzerinden tiroide bakarak yorumlar yapıyor. burada aralarda "doku, hücre yapısı, nodül" kelimeleri anlaşılabiliyor azıcık tedirgin olunuyor. sonrasında doktor biyopsiden önce boynuma uyuşturucu sprey sıkacağını ve ince bir iğne ile nodüle giriş yapacağını, acısız olacağını söylüyor. (benim işlemimi gerçekleştiren prof. dr. mehtap tunacı bu açıklamayı oldukça güven veren bir şekilde yaptığı için ona gerçekten inandım.)

ultrasonu boyunda tutmaya devam ederek fısfıs sıkılıyor ve iğneyle giriş yapılıyor. girişte herhangi bir acı ağrı hissi olmuyor ancak doktor "nodülün içindeyim, yutkunmayın" dediğinde psikolojik de olabileceğini düşündüğüm bir ağrı bir huzursuzluk oluyor. ama dayanılmayacak birşey değil kesinlikle. bu sırada doktor nodülüm aktif olduğu için damarlı olduğunu ve içinden çektikleri hücrelerdeki tiroid dokusunun yeterliliğini patologlarının kontrol edeceğini, yeterli bulmazsa ikinci kere hücre çekmek gerektiğini söylüyor. iğne çıkıyor, pamuk bastırılıyor. sonrasında soğuk kompres yapılıyor 10 - 15 dk. patolog hücre miktarımı yeterli buluyor, biraz daha soğuk kompres yapıp çıkıyorum.

doktor bir iki gün biraz gerginlik hissedebileceğimi, ağrım olursa vermidon / minoset / appranax üçlüsünden bana yarayanı kullanabileceğimi ve yine buz koyabileceğimi söylüyor. gün boyunca boynumda bademciğim şiş hissiyatım sürüyor ama yine dayanılmayacak bir ağrı bir huzursuzluk yok. sonuçlar bekleniyor, kötü bişi olmaması umuluyor.
  • bazen sonuç "nondiagnostik materyal" şeklinde çıkabiliyor. bu durum yeterli hücre alınmadığı ya da hücrenin doğru yerden alınmadığı anlamına gelmekte.

yine stres, yine doktor yolu gözüktü :(
  • geçen hafta, nodül lerim için yaptırdıgım biyopsi olup, 3 farklı yerden kitleye ulaşılmaya çalışılması ile 3 defa aynı stresi yaşamama neden olmuştur. iğne boğazıma gireken bir acı hissettim ve sonrasında boğazımın içinde dolaşırken acı biraz daha arttı. ama katlanılamayacak bir acı değil, biyopsi yaptırmadan önce bu başlığı okumuş bir birey olarak yazıyorum bunu, çok strese girmeye gerek yok sözlükçüler. benim işlemim 20 dakika sürdü. ve sonrasında ciddi bir ağrım olmadı.