şükela:  tümü | bugün
 • thin red line'ın türkiye'de gösterildiği zamanki ismi diyerek verelim linki...
 • genelde 2 birbiri ile benzerlik gösteren ama aslında birbirinden çok farklı olan kavramın geçiş noktası. örneğin aileni kurtarmak için ölüme gitmek cesarettir ama fazla hız yaparak ölüme gitmek salaklık tır..
 • beyaz pantolon altina giyilmis kirmizi g-string.
 • (bkz: hat sanatı)
 • (bkz: the thin red line)(bkz: thin red line)
  savas ve aksiyon filmlerini karistiranlara harika bir savas filmi ornegidir.
 • kökeni hakkında halen bir şey yazılmamış olan tabir.

  kırım savaşı, sivastopol kuşatması esnasında, ittifak kuvvetleri (ingilizler, osmanlı ve fransa) uzun sürecek bir kuşatma ile sivastopolu almaktansa ani bir saldırı ile bunu gerçekleştirmeye karar verdiler. burada ingilizlere düşen görev güneydeki balaklava limanına doğru sarkmak idi ki bu görev ingiliz kuvvetlerinin başındaki lord raglan'a elindeki az sayıda piyade ile ittifak kuşatmasının sağ kanadını koruma görevini de veriyordu.

  buradaki zayıflığı gören rus general liprandi 25000 kadar adamıyla, kuşatma hattı ile ana ingiliz kuvvetleri arasındaki tedarik zincirini kesmek ümidiyle buraya saldırmaya karar verdi.

  rus saldırısı balaklavanın ilk savunma hattı olan osmanlı müstahkem mevkilerine rus topçu atışı ve piyade saldırısı ile başladı. osmanlı güçleri başlangıçta direndiyse de ikmal ve iaşedeki aksaklıklar nedeniyle bir süre sonra geri çekilmek zorunda kaldılar. müstahkem mevkiler düşünce yaklaşık 2500 kişiden oluşan rus süvarileri, osmanlılar ve ingiliz 93. piyade alayından oluşan ikinci savunma hattıyla vuruşmak üzere ileri çıktılar.

  normalde kara kaplı kitaba göre 4 kişi derinliğinde olması gereken bu hat colin campbell'in rus güçlerini olduğundan zayıf sanması ve adamının da az olması nedeniyle 2 kişi derinliğinde düzenlenmişti, bu savunma hattı yaklaşan rus süvarilerine sadece 3 salvo attı. bu zayıf düzeni gören rus komutan bunun bir yanıltma olduğunu ve bunun arkasında çok daha büyük bir gücün var olduğunu düşünerek saldırıyı durdurmaya ve geri çekilmeye karar verdi. bunu gören bazı terbiyesiz ingilizler gaza gelerek rusların peşinden gitmeye kalkıştılarsa da 93. piyade alayının komutanı colin campbell'in "geri dönün la amına kodumunun malları" diyerek olaya müdahale etmesiyle bundan vazgeçtiler.

  bu olayı haberleştiren the times muhabiri william h. russel ceridesine; hücum eden rus kuvvetleri ile balaklavadaki ingiliz genel karargahı arasında çelik uçlu ince kırmızı hattan başka birşey olmadığını (he could see nothing between the charging russians and the british regiment's base of operations at balaklava but the "thin red streak tipped with a line of steel") yazdı. bu tabir zamanla ince kırmızı hat (thin red line) olarak kısaltılarak sıkça ingilizlerin savaş alanındaki metanetinin sembolü olarak kullanılmaya başlandı. kırmızıyı soracak olursanız bu 93. piyade alayının kıyafetlerindeki kırmızı üstler nedeniyledir.