şükela:  tümü | bugün
  • hürriyet tarafından yapılan "anketin" sonucu.

oooyeeee, yaşasın solculuğun al gülüm ver gülüm çıkarımları.

http://mobil.hurriyet.com.tr/…yi-100-eseri-40493107
  • katıldığım önerme. ahmet günbay yıldız gibi muhteşem bir roman yazarı varken yaşar kemal kim ki?
  • (bkz: su götürmez bir gerçek)
    keşke herkes okusa.
  • koca bir zırvalık. vedat türkali'nin romanları varken, üç istanbul varken, ince memed çok geriden gelir.
  • böyle bir kıyaslama yapacağınıza keşke okuduğunuz kitapları hiç okumasaydınız. boşu boşuna vakit öldürmüşünüz.

kitaplar kıyaslanır mı amk? her kitap, bir başka kitabın referansıdır zaten. her kitap, kendinden sonra geleni etkiler. özellikle birşeyleri dert edinen, bir problemi olan kitaplarda bu böyledir.
  • benim için aylak adam'dır. neyseki çok gerilerde değil .
  • bir saçmalıktır. yok ince memed değil de düt dürü düt en iyidir de saçmalıktır. en iyi diye bir şey yoktur. edebiyat ve sanat göreceli şeylerdir. yine de belli bir edebiyat kültürü olan insanlar birikimlerine göre kimilerini diğerlerine göre üstün bulabilirler. bu yüzden en iyiler yerine öne çıkanlar falan denebilir.

ayrıca haberin çirkinliği de mide bulandırıcı. ortalama bir blog yazarı daha iyi yazabilirdi.

'nasıl seçtik?' kısmı aşağıdaki kadar olan bir çalışma sizi tatmin ediyorsa bilemem.

"sıralama, jüri üyelerinin listelerindeki filmlere sırasıyla 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 puan verilmesiyle gerçekleştirildi. tercihlerini sırasız veren üyelerin listelerindeki yapımlaraysa eşit olan 1 puan verildi."

not 1: neden film demişler anlamadım. özensizlikten olabilir mi?
    not 2: kendiliğinden oynamaya başlayan aptal videon için teşekkürler hürriyet.
  • saatleri ayarlama enstitüsü, huzur, tutunamayanlar, tehlikeli oyunlar, benim adım kırmızı, yeni hayat, yaban, alemdağ'da var bir yılan, esir şehrin insanları, içimizdeki şeytan, kuyucaklı yusuf, anayurt oteli, aylak adam ile birinciliği paylaşıyorsa neden olmasın?
  • ınce memed çok iyi bir romandır, yaşar kemal çok başarılı bir yazardır ama benim için en iyi değildir. betimlemeleri uzundur ve betimlemelerin uzun tutulması kitaptan benim gibi geçmişte dikkat sorunu yaşamış kişilerin romandan kopmasına veya o kısımları atlamasına sebep olur. benim en iyim değildir, ama türk roman tarihinin en iyilerindendir.
  • tamamen göreceli bir konu üzerinde laf salatası yapmaksa niyetimiz; hayır bana göre ince mehmet kendisinin bile en iyi kitabı değildir. bu arada önermenin ince mehmet 1 olduğunu düşünerek söylüyorum, zira 4 kitaplık bir seri. eğer karşılaştırma seriler üzerinden yapılıyorsa açıklık gerektirir.

bana kalırsa yaşar kemal'in en iyi kitabı 2002'de yayınlanan (bkz: karıncanın su içtiği)'dir; ancak yineliyorum göreceli bir konu bu. yani real madrid gelmiş geçmiş en büyük futbol takımıdır dediğinde ortaya koyacağın şampiyonluk adetleri veya diğer argümanlar gibi değildir konu.

edebiyata ilişkin esasında herkesin bir aradığı vardır. aradığını bulduğun yazar iyi yazardır. * bu nedenle hayat`ta. tabii burada kimsenin entelektüel düzeyine ve dimağındaki edebiyat lezzetine girmeyeceğim. haddim değil. mesela ben bir kürt olsaydım, ya da derebeylik görseydim, acılarını çekseydim; ince mehmet beni 12'den vurabilirdi; ama şehirde büyüyen ve günümüz insanının dertleriyle ilgilenen birisi olarak ben, şuan geldiğim noktada zaten 90'lar ve 2000'ler dışında bir şey anlatan hiçbir kitaptan hoşlanmıyorum. tabii onlarda şehir, insan hayatı anlatmalı yoksa tema bana yabancı geliyor, köy hayatı, taşra, doğa, betimleme betimleme betimleme, hadi yaşar artık konuya gir diye okudum onca kitabı!

misal aradığım şeyi bir nebze bukowski'de buldum. bir nebze diyorum zira onda da betimleme varla yok arasıdır, duygu ise zero! ancak akıcılık, doğal anlatım, okuyucu yormadan amaca götürmek ve tespit bahsinde buk hala bende ayrıdır. hatta yazarken dil ve anlatım kullanışında ona öykünürüm. bu öykünmenin sınıf atlamış adamı emrah serbes'dir. o yalınlığın yanına duyguda ekmiştir. bu yüzden sevimlidir. ergendir, gençtir, fazlaca üretimi yoktur; ama bir erken kaybedenler bu memlekette bir daha gelmez.

misal bende yer eden bir orhan kemal vardır, orhan kemal'in şehirli hikayeleri benim yaşar'ın bitmek bilmeyen betimlemelerinden bıkıp kaçtığım zamanlarıma denk gelir. yalın yazar, yalın olduğu kadar da vurucu, sahici yazar. aslında temaları dönemdir. bu yüzden geri dönüp tekrar tekrar okumuyorum; ancak (bkz: yağmur yüklü bulutlar / dünyada harp vardı)baş ucu kitabıdır. gerçek bir insan gözlemleyicisidir orhan kemal! bu noktada bence yaşar doğayı daha iyi gözlemleyip anlatırken, orhan bariz bir şekilde insan ve mizaç üzerine daha iyi gözlem ve anlatımlar yapmıştır. (bkz: insan tanımak istiyorsan orhan kemal oku!)

tabii bir oğuz atay tayfası da var. tüm editörlerin top 10'unda yer alan bir tutunamayanlar var. haksız değildirler. bir orhan pamuk var, kara kitap var. ahmet hamdi'nin huzur'u var. reşat nuri'lerden, hakan günday'lara kadar saymakla bitmeyen iyi yazar var ve birini çıkarıp da en iyi bu demek büyük haksızlık olur.

tüm bu görecenin ve sözcük hurdalığının içinde son olarak diyorum ki;
    okunması şart olan bir metin kaçan var, bir de ağır roman!`