şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhatrem ınce’nin secilmesiyle ivme kazanacak olan chp kemal kilocdaroglu’nun istifa etmesiyle bu ivmeyi daha da saglamlastirarak partiye yeni ve ince’nin soylemleriyle ortusen bi ortam katacaktir. aslinda cok daha once istifa etmesi gereken bir kisi olan kemal kilicdaroglu bu hareketiyle hem kendisine hem de partiye en buyuk hizmetini yapip bunca basarisizligini tek ve buyuk bi hareketle unutturabilir. bence ince’nin secilmesini daha da degerli hale getirecek olan hamle budur. umarim chp’de bunlar dusunuluyordur. yeni olusumlarin temelli atiliyordur. ınce hareketiyle hem chp hem de turkiye siyaseti daha da guzel yerlere ulasir.
 • kesinlikle reddettiğim önerme.

  böyle bir durumda parlementer sisteme geçişin önü kapanır.

  muharrem ince niye genel başkan yapılmadı ama cumhurbaşkanı adayı yapıldı sanıyorsunuz? diğer türlü kendisi ile çelişen bir chp olurdu.

  o zaman da cumhurbaşkanı genel başkanlığı kime devredecek mavraları yapılır, saçma sapan bir gündem oluşurdu.

  en iyisi böylesi samimi söylüyorum.
 • muharrem ince seçildiğinde gündemde yirmibeşinci sıraya düşecek polemiktir.

  'cumhurbaşkanı' diyorum; daha ne diyeyim ?
 • ince seçilince chp’yi değil de daha çok akepeyi düşünüp akepenin tamamen sönmüş tabela partisine dönüştürülmesi lazım
 • ince seçilince kimler istifa edecek ya da apoletleri sökülecek, kimlere girecek göreceğiz.
 • kılıçtaroğlu kimilerine göre bir lider olmayabilir ama başarılı bir yöneticidir. boşunamı koskoca chp'nin başında.

  akp liler tabiki ince ile kavgalılar gibi yalanlar söyleyecekler, çünkü ikisininde falsosu yok maşallah.
 • parti lideri sifatiyla iyi bir lider olmadigi halde o makami mesgul etmek bile basli basina bir basarisizlik ayrica kotu yoneticiligin gostergesidir. koskoca chp nin basinda bunca basarizliga ragmen neden durduguna kimse anlam veremezken yozlasmis siyasete canak tutan bir parti durumuna dusmektedir. ınce ile gelen bu ivmeyle bundanda kurtulmak herseyi daha da saglamlastirir. kilicdaroglunun kalmasini isteyen kisiler bile kendi icinde celismektedir. parti liderine iyi bir lider degil ama iyi bir yonetici demek basli basina bi hakarettir. gitsin yoneticilik yapsin o zaman makami daha iyi daha dinamik insanlara biraksin hem parti hem ulke kazansin.
 • cumhurbaşkanının parti başkanı olması demokrasi garabetinden de öte demokrasi felaketidir. bunun parlamenter sistemle alakası falan da yoktur. parti başkanı cumhurbaşkanı ancak başkanlık sistemi adı altında diktatörlükle yönetilen ülkelerde var olabilir. parlamenter sistem de getirilse, gerçek bir başkanlık sistemi de getirilse, cumhurbaşkanı parti başkanı olamaz, nokta.
 • parlamenter sisteme dönüş için kolayı var 3. birisi parti başkanı olsun