şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd'li psikanalist stephen grosz tarafından kaleme alınmış kitap. grosz, kitabında 25 yıllık meslek hayatından derlediği gerçek hikayeleri anlatıyor. bunu yaparken de hastalarından izin almayı ve onların kişisel bilgilerini değiştirmeyi ihmal etmiyor.

  grosz'un, asıl mesleği yazarlık olmayan birine göre, başarılı bir anlatımı olduğu kesin. sade anlatımıyla sıkılmadan ve en önemlisi sindirerek okumanızı sağlıyor.

  insana dair her konuya bir parça da olsa dokunmayı başarmış kitabında. grosz, övgünün çocuklar üzerindeki etkisinin aslında sandığımız kadar iyi bir şey olmadığından tutun da öfkenin üzüntümüze nasıl ket vurabileceğine kadar bir çok noktaya değinmiş.

  okurken kendinizi psikanaliz seansının bir köşesindeki izleyici gibi hissediyorsunuz ve hemen hemen her hikayede kendinizden bir şey buluyorsunuz. neden yaptığınıza ya da size neden yapıldığına anlam veremediğiniz davranışların temelindeki sebepleri de öğrenmiş oluyorsunuz bir yandan.

  kanımca kendini bulmak isteyen her insanın okuması gerekli kitaplardan biri. kesinlikle tavsiye edilir.
 • (bkz: yky)
 • bir solukta okunan kitap. "kendimizi nasıl yitirir, nasıl buluruz."
 • cocuklugumuzda yasayip hatirlamadigimiz olaylarin nasil travmatik etkileri olabilecegini gozler onune seren kitap. her ne kadar herseyi travmatik olarak tanimlamayi dogru bulmasam da kitaptaki hikayeleri okudugumda ve hayatimdan kesitler dusundugumde seytan ayrintida gizlidir demeden edemiyorum.
 • --- spoiler ---

  “gençken görüştüğüm hastalarımın çoğu hayatımdan çıktı veya öldü, fakat bazen, örneğin bir rüyadan uyandığımda, onlara yeniden ulaşıp bir şey daha söylemek istediğimi fark ediyorum.”
  --- spoiler ---
 • çok beğendiğin bir deneme kitabı. kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. her hikayenin son paragrafında resmen şok oluyorsunuz. ayrıca kendinizden de bir şeyler bulacaksınız. psikoloji ile ilgilenen veya iç bunalım yaşayan insanların ufkunu açacağından eminim. ayrıca hbo dizisi olan in treatment'ı da izlemenizi öneririm.
 • kitabın arka kapak yazısı ile kitabın kendisi arasındaki uçurum nedeniyle nefret edip bıraktığım kitap. kitabın arkasına bakarsanız kitap bir öykü kitabı. açıp baktığınız zaman gayet didaktik bir psikanaliz anıları kitabı. internetten kitap almanın zararları işte bunlar. alıp eline şöyle bir karıştırmadan anlaşılamıyor kitabın gerçek niteliği.
 • felsefeci simon weil, hapishanede bitişik hücrelerde kalan ve uzun zaman içinde duvara tık tık vurarak konuşmayı öğrenen iki mahkumun öyküsünü anlatır. “onları ayıran duvar aynı zamanda iletişim kurma araçlarıdır,” diye yazar. “her ayrılık bir bağlantıdır.”