şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp'nin cumhurbaşkanı adayı muharrem ince'nin denizli mitinginde verdiği vaat. gençlerle, öğrencilerle ilgili konuşurken şöyle diyor ince:

  "şu anda 10 bin dolayında bilgisayar mühendisi var. en kısa sürede bunu on katına çıkartacağız, bu ülkeyi böyle kalkındıracağız" - kaynak

  peki bu 100 bin bilgisayar mühendisini ne yapacağız? umarım ince, bu mühendislerin yurt içinde değerlendirilmesi için silikon vadisi benzeri dev bir proje de sunar. yoksa erbakan'ın 100 bin uçak hikâyesine döner iş. erbakan 100 bin uçak üretme vaadinde bulunduğunda ecevit sormuş, "hadi diyelim ürettik, 100 bin pilotu nasıl bulacağız sayın erbakan" diye...
 • gayet başarılı bir düşünce. 100.000 bilgisayar mühendisi ile bilişim dünyasında bir yer edinebiliriz. belki youtube, facebook, instagram veya twitter misali bir platforumun öncüsü olacağız.

  bu yolun sonu ışık, yürüyedur!
 • her sene on binden fazla bilgisayar mühendisi mezun oluyor zaten, nasıl oluyor o iş?
 • sanırım tek eksiğimiz buydu, diye karşıladığım vaattir.

  ülkede öğretmen fazlalığı*, avukat fazlalığı, iktisatçı fazlalığı, doktor fazlalığı derken çokluk-bokluk ikilisinin nüfuz edemediği tek alanımız (kurtarılmış bölge misali) it kalmıştı, her yeri sarmış olan vasatlık ve avamlık bizim sektöre hala işleyememişti, bu mesleğin uygulayıcıları hala bir nebze elitti, piyasası da hala aç olduğu için bu sektörde iş bulmak da hala bir nebze kolaydı. şimdi onun da içine etsinler, tam olsun. sorarım size, türkiye'de herhangi bir şeyi çoğaltmak isteyip de (bir mesleğin uzmanlarını çoğaltmak, tek şubesi olan kurumların yeni şubelerini açmak...) o şeyin kalitesinin düşmediği, vasatlaşmadığı, avamlaşmadığı görülmüş müdür?

  sadece 100 bin "donanımlı" bilgisayar mühendisi olacaksa bu durumu destekliyorum. ortalık bilgisayar mühendisi diplomalı bomboş adamlardan geçilmiyor da.