• eminim burayı okuyan partiden yetkililer vardır.
    ekşi sözlükte yazan yazar arkadaşlarıma sesleniyorum: bırakın iyi mi oldu kötü mü oldu, kazanır mı kazanmaz mı? gibi soruları... bir kenara koyun hepsini. şurada 50 gün kalmış, artık ne yapılabilir onu düşünme zamanı... öyle slogan atmak ile ağız dalaşı ile olmaz bu işler, sadece safları sıklaştırırsınız bu da erdoğan'ın işine yarar.
    peki ne yapmalı? çözüm getirmeli! illa burayı okuyan parti yetkilileri vardır, birisi bir fikir kıvılcımı yaksa onların kafasında belki de sonunda o aydınlık geleceğe ulaşırız.

benim önerim tamamen çözüm odaklı proje odaklı vaat odaklı çalışmaları. bırakın erdoğan'ı bağırsın, takmayın! şaka yapmıyorum, siz onu takmadıkça daha çok sinirlenecek ve rasyonelliğini kaybedecek. proje sunun halka, akp şöyle yaptı böyle yaptı da diyebilirsiniz ama çözüm sunmayacağınız şeyi eleştirmeyin.

hiçbir erdoğan taraftarını erdoğanı karalama ile bu saatten sonra kazanamazsınız. bu sadece erdoğanın işine yarar. takmayın adamı, halka çözüm getirebileceğinizi gösterin. çözümler bir siyasi gruba hitap etmez, bağırmakla olmaz bu iş. karşıyı ikna edeceksiniz, adam doğru söylüyor lan galiba dedirteceksiniz. erdoğana saldırmaya çalışacağınızda kullanacağınız enerjiyi halka kendinizi sevdirmek için kullanın.

bu halk sevgiye muhtaç! huzura muhtaç! siz onlara samimiyetinizi hissetirin sadece. erdoğan zamanında böyle iktidara geldi.

bırakın goy goy yapmayı, gerçekten bir işe yarayalım. lütfen, geri dönüş gittikçe zorlaşıyor... bırakın boş muhabetti 2 ay kenara.

gerçekten mustafa kemal'in askeriyseniz bunu gösterin!
  • kampanyasının bir yerinde mutlaka suriyeliler hakkında, cumhurbaşkanı olduğu taktirde ülkelerine gönderileceklerini taahhüt etmesi bunlardan biri olabilir bence.

çünkü halkın ezici bir çoğunluğu suriyelileri istemiyor. 6 senedir adamların burada her türlü devlet imkanından bedava yararlanması, biz vergi verirken onların vergi mergi vermemesi vs. mesela beni çileden çıkarıyor.
  • öncelikle sayın muharrem ince’yi böyle bir zamanda elini taşın altına sokup aday olduğu için ve gelecek tüm yıpratıcı hamlelere karşı cesaretli olduğu için kutluyorum.
    ancak sayın ince’ye birkaç maddelik önerilerde bulunmak istiyorum.
    eminim o da her vicdanlı ve ahlak sahibi insanın isteyeceği bu maddeleri biliyordur.
    bu maddelere dikkat ederse 50 gün gibi kısa bir sürede bile halkın çoğunluğuna kendini kabul ettirir.

1.ekonomi: en çok üzerine gidilmesi gereken konudur. kötü giden ekonomide akpnin kesinlikle hatası var. fakat özellikle sağ seçmenin erdoğan’a olan bağlılığı nedeniyle saldırıcı politika yerine ‘’ekonomiyi nasıl düzelteceğim?’’ diye tek tek mantıklı şeyler söylenmelidir. dolar euro neden yükseldi bunları halkın anlayacağı dilden anlatmalıdır. burda hükümetin etkisini delillerle anlatmalıdır.özellikle anadolu insanına bunu çok iyi anlatmalıdır. projeler anlatılmalıdır. akp ve erdoğan projelerle insanları konsolide ettiler. hep verilen istanbul örneği mesela.

2.terör: halka pkk fetö ve işid karşıtlığını anlatmalıdır. ancak kürt sorunu üzerinde durmalıdır. kürtlere karşı ılımlı davranmalı ve eğer seçilirse yeni yapılacak anayasada kürt türk çerkes laz kim olursa olsun her etnik grup için barışı getirecek belli maddeler konacağına dair söz vermelidir. diğer yandan fetullah güleni türkiye’ye getireceğini ve yargılatacağına söz vermelidir. bu çok önemlidir. bunu erdoğan’dan daha fazla dile getirmelidir. fark ettiyseniz erdoğan bunu sadece birkaç kez dile getirdi üstüne gitmedi. diğer yandan halka silah doğrultmuş bütün fetöcülere aman vermeyeceğini dile getirmeli. emir eri olup fetöyle ilişiği olmayan askerleri de dile getirmelidir.

3.işsizlik, asgari ücretli ve emekli sorunu:
    işsizlere istihdam sağlayacak projeleri açıklamalıdır. işsizliğin temel sorunlarını tespit ederek yerli fabrika ve işyerlerinin açılacağına söz vermelidir. asgari ücretliye açlık sınırının altında ücret vermeyeceğini adaletli olarak ücret dağılımı yapılacağına söz vermelidir. bunları verilere dayandırarak bütçesel olarak mümkün olduğunu kanıtlamalıdır. öğretmen, memur, polis, asker, mühendis, mimar, avukat, doktor ve sayamadığım nice meslek alanında liyakatli ve adaletli davranacağına söz vermelidir. emeklilere açlık sınırının altında maaş vermeyeceğine söz vermelidir. bayramlarda verilecek biner lira ikramiyeyi devamlı kılacağına, bunun seçim malzemesi olamayacağını dile getirmelidir.

4.bedelli askerlik sorunu ve imar sorunu: öncelikle bedelli askerliği kimlerin kapsayacağına değinmelidir. toplumsal olarak bakıldığında belli bir yaşı geçmiş kaçak statüsündeki bu yüzden işe giremeyen insanlara bunu taahhüt etmelidir. diğer yandan vicdani olarak yapmak istemeyenler zorlanmamalıdır. çünkü istemsiz yapılan bir askerliğin ne o kişiye ne de türkiye’ye bir faydası olmaz. ordu böylelikle daha istekli daha profesyonel erlere kavuşmuş olur. ancak sözleşmeli er konusunda da profesyonelliği göz önünde bulundurarak seçim yapmalıdır. asker olamayacak kadar vasıfsız generaller ortaya çıkmamalıdır. bu orduyu yıpratır. orduda liyakat çok önemlidir.

imar kısmında ise gökdelencilere rantçılara ihaleye hile karıştıranlara fırsat verilmemelidir. bugün istanbul boğazı erdoğan’ın eseridir. bu halka iyi anlatılmalıdır. zamanında buna göz yumduğunu kendisi itiraf etmiştir. cengiz inşaatın ağaoğlu gibi gökdelenci kibirli şahsiyetlerin silinen vergi borcuna değinmelidir. öte yandan sokakta ekmek parasını çıkarmaya çalışan insanlara yapılan muameleye değinmelidir.

evet sayın ince ben eminim ki siz bütün bunları düşünüyorsunuzdur ancak ben de bir vatandaş olarak size bunları yazmak istedim. inşallah dikkate alır ve dile getirirsiniz.
  • aklı başında seçmen.
  • işsizlik, tarım, eğitim, suriyeli mülteciler, enflasyon. bunlar anahtar kelimeler, halkın kanayan yarasına merhem vaad etmesi lazım. bol keseden atarak değil, mantıklı ve inandırıcı bir şekilde.
  • büyükşehirleri bıraksın.bütün ekibiyle birlikte orta anadolu ve karadenizde gezilmedik il,ilçe, köy bırakmasın.bir de doğu illeri. 50 gün böyle geçsin.halka dokunursa konu değişir.
  • bence ağzıyla kuş tutmayı denemesi lazım. ama yok ya, bay kemal kazanma umudu olsa kendisi aday olurdu, şimdi muharremi bu seçimden sonra iyice gözden düşürecek. ah seni kılışdar ah...
  • seçmene ulaşması.

aksi takdirde kendi söyler kendi dinler.

erdoğan 2002'de meyhane meyhane gezmişti.

bilmem anlatabildim mi.
  • hepimizin birlik olması lazım, tek ses olursak tek adamı devirebiliriz.
  • ne yaparsa yapsın o ‘gerekeni’ bulamayacaktır.
hesabın var mı? giriş yap