şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam başlık: “muharrem ince’nin kürt seçmenden ciddi miktarda oy alacak olması” olacaktı ama malum karakter sınırı...

  yandaş medyanın oluşturmaya çalıştığı algılar sebebiyle bugün tam anlamıyla inandığım durumdur. 11 haziran 2018 muharrem ince diyarbakır mitingi‘ne katılım oranı birilerinin gözünü korkutmuş olacak ki; muharrem ince’nin kürt halkından oy alamaması için ellerinden geleni ardına koymuyorlar.
  bu miting öyle bir mitingti ki 16 yıl boyunca kürtlerden potansiyel bir %10 oy alabilmek için gerektiğinde pkk terör örgütü ile masaya oturmuş; bu sefer de türk seçmeninin oyunu kaybettiğini fark edince terörle mücadeleci kesilmiş iktidarı epey bir rahatsız etmiştir.

  “yoksa neden böyle kırk takla atıyorsunuz” diye sorarlar adama.

  aynı gün içerisinde hem bu haberi milletin gözüne sokarak ince=pkk algısı yapıyorsunuz.

  hem de muharrem ince’nin kürt seçmenle arasını açmak için bunun gibi haberlerle ince’ye “yasin börü ve ölen 50 kişi için neden demirtaş’ı suçladın” gibi sorular soruyorsunuz.

  ne yapacaktı, sizin barzani’yle yaptığınız gibi mi yapacaktı?

  yani yıllardır yaptığınız şeyin aynısını yapıyorsunuz. muharrem ince’nin kürt insanından oy almasını engellemek için “ince zamanında hdp’yi eleştirmişti” bile diyecek kadar düşmüşsünüz, yazık!

  ama görünen o ki bu sefer algılarınız işe yaramayacak. ikinci tura kalınması halinde muharrem ince kürt seçmenden %10 oranında dahi oy alabilir.
 • bir kürt seçmen olarak hangi sebeplerle akşenere vermeyeceğimi hangi sebeplerden inceyi seçtiğimi anlatacağım.
  ilk tur seçimlerinde tabiki oyum hdp ve demirtaşın olacak. ancak şimdiki türkiye gündemini ele aldığımız zaman stand dahi açmamıza engel olan bir hükümet ve yoğun süren medya ambargosu sebebi ile selo başkanın cumhurbaşkanı olmayacağı kesindir.
  yine de hdp barajı geçecek ve mecliste temsil edileceğiz. en azından son iki yıllık süreç hdp seçmenini hdp den başka onların hakkını savunan başka bir siyasi oluşumun olmadığına inandırdı.
  bitmeyen ohal durumu,kürdistanda süren sokağa çıkma yasakları,sivil katliamlar,akp ye oy veren kürt seçmeni bile bugün akp den nefret ettirir hale geldi.
  hdp nin öngördüğüm oy yüzdesi %13 olacağıdır. belki çok iyimser bir öngörü ancak yine de baraj altında kalmayacağımız kesin.
  şimdilik ne kadar her hangi bir ittifakta olmasakta akp ve erdoğanın iktidar olmaması yine sadece hdp oyları ile mümkün olan bir durum. yani türkiyenin geleceğini kürt seçmenin belirliyor olması çok ironik olsa da bunu ilk fark eden muharrem ince olmuş ve kürtleri dürüstlüğü ile kazanmıştır. en azından beni.
  çünkü doksanlı yıllarda iç işleri bakanlığı yapan,mhp nin daha ılımlı bir uzantısı olan,geleneksel sağı temsil eden ve geçmişinde faili meçhullar olan akşenere oy vermereceğim.
  ola ki ikinci turda ince değil de akşener çıkarsa,ikinci turda oy kullanmayacağım.
  sebeplerine gelince
  hükümet baskısından korktukları için,doğru siyaset izlemeyen tüm partilerin kurduğu ittifakların dışında bırakılmış hdp ve hdp'li bir seçmen olarak erdoğan ve akşener arasında bir fark göremiyorum.