şükela:  tümü | bugün
 • ruya icinde ruya, zaman icinde zaman.
  duz adamdan sevgiler...
 • beynimdeki nöronların yandığı karşılaştırma.
 • (bkz: interception)
 • inception'ın alacağı karşılaştırma.

  en basitinden şöyle söyleyeyim:

  interstellar nolan filmi olmasa bu kadar dikkat çekmezdi. yani aynı senaryo, aynı oyuncular olsaydı fakat, başkası yönetse idi. kısacası, interstellar'ın olduğundan fazla iyi gösterilmesinin sebebi christopher nolan. adam çıtayı öyle bir yükseltti ki insanlar eleştirmeye korkuyor. ciddiyim.

  inception'ı ise nolan yerine başkası yönetse, yine şimdikine yakın derecede sevilirdi. çünkü karmaşık olan konu çok güzel işlenmiş. aksiyon dozunda, bilim kurgu dozunda. oyuncu kadrosu sağlam.

  öyle deli divane aksiyon arayan biri de değilim, söyleyeyim.

  interstellar anlaşılması zor kadın, yarım kalmış sevda.

  inception mutlu sonla biten aşk.

  dip not: şu an interstellar'ın imdb puanı 9,1. inception'ın ise 8,8. çok yüksek ihtimal interstellar'ın puanı inception'ın altına inecek. insanların filmi anlamaması değil sebep. hakikaten inception'ın daha iyi bir film olması.

  nolan zor bir konu seçerek kumar oynadı. yine kazanacak. ama beklenildiği kadar farklı bir galibiyet olmayacak.
 • interstellar ele aldığı konu itibariyle daha görkemli bir film. ama inception daha iyi bir film.
 • ikisi de 36 pozluk kullan at fotoğraf makineleri gibidir.
 • intersteller ı henüz izlemedim fakat önemli olan bence filmin önermesi. inception da geleceğin dünyası için müthiş , akla gelmeyecek , insanlığı yüzlerce yıl ileri götürecek , herkese çok daha iyi bir hayat sunabilecek , herkese alternatif bir hayat sunabilecek bir önerme vardı. intersteller da böyle bir önermesi varsa o puanı hak eder ve kalıcı olur. sadece görsellik varsa yok olur gider zaten
 • yüz yıldır işlenen uzay meselelerinin ardından, daha geçen yıl gösterilen elysium ile gravity 'nin bir karışımı gibi görünen interstellar benim için kurgusu ve konusu çok daha orjinal olan inception'ın bir hayli gerisinde kalmıştır. yani cevap tabi ki inception !
 • benim iyi film kıstasım bende aradan zaman geçince bıraktığı hisle alakalı. o yüzden interstaller kaybetmeye mahkum. inception hayatın anlamı ile ilgili doğrudan. interstellar ise henüz bitmemiş bir hikayenin üzerine yapılmış bir güzelleme. sanırım interstellar, karadelikler ve izafiyet dünyasının garipliğini ve muhteşemliğini ilk defa görenler için bu kadar abartıldı. ben de izlediğimde etkilenmiştim ama şimdi aynı duyguları taşımıyorum.
 • inception'a hakaret niteliğinde bir karşılaştırmadır. interstellar, oblivion'un bir tık üstüdür. daha önce değinildiği üzere nolan yerine kolan diye birisi yönetse, kimse sallamaz idi. hele dünya üzerinde, interstellar'dan daha iyi olan filmlerin oranının %0,1 olduğu önermesi, dalga geçer gibi olmuş. kubrick yaşayıp da interstellar'ı şu çağda yönetseydi, o ihtimal gerçek olabilirdi bak.