• cok sagduyulu bir yaklasimla caretta caretta rahatsiz olmasin diye elektrikli teknelerin ar-ge'sine 700.000 lira kaynak aktarmislar.

http://www.denizhaber.com.tr/…iz-tekne-denizha.html
  • akü alırken yeni üretim tarihli olması çok önemlidir. alacağınız akünün üretiminin 3 aydan eski olmaması ideal olanıdır. eğer akünün üretim tarihi 3 ile 6 ay öncesiyse araca takmadan mutlaka kapasitesinin %10'u oranında akım verilerek tam dolu hale geldikten sonra araca takılmalıdır. örneğin akü 60 ah kapasiteye sahipse 6 amper ile akü tam doldurulup öyle araca takılmalıdır. aksi halde şarjı azalmış akü araca takıldığında aracın güçlü dinamosu ile hızlı şarj alır ve akü plakalarında yanıklar oluşur, bunun sonunda akünün kapasitesi ve ömrü ciddi ölçüde düşer. kaliteli olduğuna inanılarak alınan ve herhangi bir elektriksel sorunu olmayan araçta kullanılan birçok akünün 2 yıl civarında ömrünün tamamlamasının en büyük nedeni budur.

bir arkadaşımın aracına koçtaş'dan 60 ah inci akü almıştırk. tam 6 yılı geçti araç işe git gel 3 km mesafede kullanılan, sık marş yapan ve son iki yılını kış şartlarının çok soğuk yaşandığı bir yerde kullanılan bir araç olmasına rağmen inci akü halen sorunsuz marş yapıyor ve sıkıntısız kullanılmaya devam ediyor.

son olarak üretim tarihi 1 yıl ve daha eski aküleri kesinlikle satın almayın. piyasada kampanyalı vs diye değerinden aşağıda satılan akülerin birçoğu yatık akülerdir ve ömrünü depoda satış beklerken yemiştir, alırsınız 2 yıl yada biraz sonrasında bozulur kalır.
  • garanti süresi içerisinde arıza yapan aküyü, uzun zaman kullanmadık diye (bir ay), garanti kapsamına almayan rezalet bir firma. iki akü alıyorsunuz, bir tanesi arıza yapıyor. ölmüş deniyor yetkili bayiide.

kardeşim benim aracım kaza yapabilir, ben sürekli yurt dışına gidiyorum, aracımı iki ay süre kullanamayabilirim. yatağa düşebilirim. illa her gün taksici gibi marşa basıp yol mu almam gerekiyor?

rezalet bir firma.
  • başlık iyice akümgelsin reklam çalışmasına dönmüş. bende burada yazılanlara inanıp aradım bu akümgelsin hattını. perşembe öglen 13:00 gibi yaptığım aramaya 4 gün sonra pazartesi akşam 17:00 gibi geri dönüş yapıldı. zor durumda kalırsam ararım sorunumu çözerler diyenlere not olsun.
  • mahalle esnafının "abi senin akü pahalıymış " deyip 2000tl istediği aküyü 30dk'da kapıya gelip1520tl'ye değiştiren firma.
  • "akümüzü alırsanız yok yardımı ücretsiz." diyor. bir haftalık akü soğuktan boşalıyor ve lazım olduğunda arıyorsun "o ile bu servisimiz yok." diyor. o zaman o ilde neden bu reklamı yapıp ürün satıyorsun be a... gerizekalısı.
  • ıs gorusmesine çağırdığı adaya hem telefonda hem de yüzyüze görüşmede ısrarla en düşük kaça gelirsiniz diye soran, insan kaynaklarının amatörlukte çığır açtığı firma. akşam pazarından domates almıyorsunuz kalifiye mühendis alıyorsunuz. maaş beklentisi olarak yazdığı miktar size uygun değilse, yüksek kaldınız esneme payınız var mı diye sorarsınız en düşük kaça gelirsiniz diye değil...
  • yerinde akü değişimi hizmeti veriyorlar ama güya. standart anadolu çakalı yerel partnerler bulmuşlar, telefonda ayrı yerinde ayrı fiyat verip adamı ayak üstü tokatlamaya çalışıyorlar. uzak durun yada mecbur kalırsanız inciğine cinciğine kadar bilgi verin öyle çağırın bunları. aracın start-stoplu, dsg li olduğunu bastıra bastıra söylediğim halde bana normal akü fiyatı verip, aracın başına geldiğimiz de “değişimi burada değil, aracı çalıştırıp sanayi de yapacağız “ diyebiliyorlar. bu nasıl yerinde değişim? ben zaten bir risk olmaması için aküyü vurdurmak yerine değiştirmeyi istediğim için seni çağırıyorum. neyse olay bununla bitmiyor, gelen eleman ile bunları konuşurken aracı çalıştırmayı denedim, bir kerede tak diye çalıştı. servis elemanının bir işlem yapmasına gerek kalmadı ama telefonda verdikleri fiyat uygun geldiği için peşlerine takılıp sanayi yolunu tuttuk. servise gittiğimizde telefonda verdikleri fiyatın 2.5 katı değerinde başka bir akü takılması gerektiğini söylediler. en sevmediğim şeydir bu tarz küçük oyunlar, sana aracın marka model ve ek özelliklerini söylüyorum bu işi telefon üzerinden yapıyorsan genel olarak piyasaya hakim olman ve az çok araçları tanıman gerekiyor, biz her modeli bilmiyoruz diye bir bahane yok benim için. müşteri bilemez, bilmek zorunda değil bunlar teknik detaylar neticede ama sen çağrı merkezi çalışanlarını bu hususta eğitmeli onları yerel partnerlerine meze etmemelisin. benden uzak dursun.
  • üç yıl kadar önce zorunluluk gereği aracıma takılan akü markası.
    bir pazar sabahı ailece gezmeye gidecekken akünün iflas etmesi nedeni ile araba çalışmadı. günlerden pazar ve işyerleri kapalı. nöbetçi servisi aradım. geldiler ve inci akü kullandıkları için seçeneksiz bu aküyü taktılar.
    mesele bu değil. asıl mesele şu.
    üç yıl sonra bugün telefonum çaldı ve inci akü müşteri hizmetlerinden aradıklarını ve kayıtların güncellenmesi için bir kaç soru soracaklarını söylediler. ne gibi sorular dedim. kullandığınız inci akü ile ilgili teknik bilgi soracağız dedi.
    lan ben ne bilirim üç yıl önce taktırdığım akünün teknik bilgilerini. geldiler taktılar. ben de marşa bastım çalıştı. gerisi beni ilgilendirmiyor dedim. teşekkür ederiz dediler ve kapattılar.
    telefoncular, bankacılar, mağazacılar yetmezmiş gibi bir de akücüler çıktı başımıza.
  • 97-2001 yılları arasında çoğu müşteriden garanti biter bitmez akü de ömrünü bitirdi diye şikayet alırdık ulan tabii garip geliyordu sanki ayarlanmış gibi nasıl oluyor diye. yıllar sonra (2016) yılında bir araba aldım üstünde de bu akü var adam aküyü yeni taktırdım hatta garanti belgesi burada diye gösterdi o zaman 1.5 seneden fazla garantisi vardı tabii. ulan dedim hayat bir gün olsun bir kıyak yaptı. neyse arabayı da her gün kullanıyorum bir gün oldu marş basmadı kontrol ettirdik akü ölmüş dediler açtım garanti belgesini bir kontrol ettim garanti biteli bir hafta olmuş. değil mi sanki ayarlanmış gibi...

yani demem odur ki bu marka aküler bende hiç iyi bir izlenim bırakmadı. o zaman da sevmezdim şimdi de sevmiyorum ve tavsiye de etmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap