şükela:  tümü | bugün
  • ya hastasi olup her gun icersiniz ya da gercekten nefret edersiniz.
  • komik bir hissi var bu bubble tea -inci cayi-nin. komik bi tadi var o ayri, ama hissi de komik. insani gulduruyor. icindeki o tapioca incicikleri, baloncuklari, kopukcukleri, yumusakcaciklari, cole parcaciklari, ya da sakizciklari -ya da hepbiri iste- bunlar pipetten firt firt cikip da agzinizda birikmeye basladiginda, niyeyse gulesim geldi benim cok. biraz cocuklukla alakali birsey belki. esprili bi arkadas "yok yutmican, ciinicen onlari" dediginde, saftorik bi baskasi da hepsini agzinda biriktirmeye kalkistiginda cok eglenceli sahneler cikabiliyor ortaya. icilen -icecek- kismi bir takim karisimlar zaten, siyah ya da yesil cay temelli ice-tea, veya icine sut katilmis latte ya da dondurmali sherbet'ten birine istenilen aromalar katiliyor. ama o icilen kismi degil olay, zaten yapay tadli bisey. esas o inci boncuk tapiyokalar yok mu o tapiyokalar... butun isin odagi onlarda zaten, sahnedeki basrollerde. ya cabuk bitmesin diye kasilir, ya hemen bitsin de sivisini iceyim diye. ya "aman pek sirinmis bunlar icimi gidikladi"dirlar, ya da "cok gaz yapti barsaklarimda tapiyokalar kavga ediyolar; icimde disimda hopluyorlar, sanirim az sonra burnum ve kulaklarimdan fiskiracaklar" turu psikotik sizofrenik hislere onayak olabilirler.
    acmali bu bubble tea'cilerden istiklal'e bi tane, ayy tipki niyorktaki gibiiinnnn.
  • cayin içine azicik süt ve bolca tapioca taneleri eklenmesiyle yapilan geleneksel uzakdogu içecegi. çin mahallelerinin vazgeçilmez kesiflerinden biridir, ama abd'de artik iyice harc-i alem olmustur, tipki bizim kapuçinolu nargile yapmamiz gibi orda da upscale cafe/bistro tarzi yerlerde yok efendim mango yok efendim blueberry aromali olani satilmaktadir, hatta kimbilir belki starfucks'in san francisco chinatown subesinde menüye bile girmistir.
  • ilk ictigimde (nedendir bilinmez) beni kahkahalara bogan, ablamin 'turkiyede bufesini acsak koseyi doneriz' dedigi icicek. bubble teanin inci cayi olarak turkceye cevrilmesi pek bir garip olmus. oysa biz baska alternatifler de dusunmustuk: baloncuk cayi mesela.
  • starbucks in tazolarina bin basacak kapasitede, tadi hafif ve sutlumsu, turkiye ye gelse patlama yaratacak, en onemlisi kalin bir cubuk la tapiocalari hupletmenin zevkine vardiginiz muhtesem yaz icecegi.

(bkz: bubble tea)
    (bkz: pearl tea)
  • tapioca bar acilabilir inci cayi konseptiyle.
    ismi de cok narin! icerken hopurdetmemek lazim.
  • (bkz: boba milk tea)
  • bana jel toprağı hatırlatan şey.
  • avrupa'da son 2-3 aydır popüler olmuştur. bakın avrupa'ya 2-3 ay önce girmiştir demiyorum, popüler olmuştur. her tarafta standlar açılmaya başlandı, bubble tea diye. çok da öyle ahım şahım bişey değil; keza, çok bi öyle lezzetli bişey de değil.
  • nürnberg'de son 1 ay içerisinde her köşe başına standları açılan nane.

sanırım bu kadar çok yayılmasında başlangıç maliyetinin az , talebin fazla olması var ( mcdonald's bile satmaya başladı ! ) . unutmadan amazon'da tapioca ve bilimum aroma barındıran baloncukları (??) bulunabilir, evde steril bir ortamda hazırlanıp keyfi sürülebilir.