şükela:  tümü | bugün
 • bir nesile ilham veren ve daha birçok nesle ilham verecek cumhuriyet kadınıdır. biyografisi şöyledir:
  "inci kadribegiç 1991’de kosova’da doğdu. trakya üniversitesi tıp fakültesi öğrencisi olup aynı zamanda kök hücre araştırmacısıdır. tıp fakültesindeki ilk yılında kök hücre çalışmalarına başlamak için pek çok laboratuvara başvurdu ve 193 kez reddedildi. hayallerinin peşinden koşmaktan vazgeçmeyen inci, koç üniversitesi tamer önder laboratuvarında başladığı kök hücre yolculuğuna 2012 nobel fizyoloji/tıp ödülü sahibi dr. shinya yamanakanin kurucusu ve direktörü olduğu center for ips research and application(cira)-kyoto üniversitesinden tam burslu kabul alarak devam ettirmeyi başarmıştir. mayıs ayı sonundan itibaren çalışmalarıyla amerika ulusal sağlık enstitüsünde ülkemizi temsil edecek olup bilimsel çalışmalar dışında çocukların eğitim haklarının iyileştirilmesi için mücadele etmektedir."
  ve dendiği gibi nih'te çok güzel temsil etmiştir bizi. bilimi herkesin, her kesimin duyması için birçok mecraya röportaj vermiştir. bazıları:
  hayat çok jelibon isimli ted konuşması
  turkishwin için konuşması
  yenişafak röportajı için
  mezuniyet sonrası icin de birçok lab'dan istek almıştır aynı zamanda.
  kendisi ile sonsuz gurur duyuyorum ve duymaya devam edeceğim, ışığımızsın.
  edit: yenişafak'taki başlığın aksine salt bir nobel amacı gütmemektedir, bilimi bilim için yapip tüm şekilcilik biçimlerine karşı çıkmaktadır.
  2018 senesinde semir beyaz ile çalışmalarına bilim aşkı ile devam edecektir.
  edit2: yine harika bir tedx konusmasina imza atmis link
 • az önce televizyonda denk geldiğim şu reklam ile gözlerimin dolmasına sebep olmuş bilim insanıdır.

  burayı okuyor mu bilmem ama kız kardeşlerin seninle gurur duyuyor inci!

  #önyargılarısilelim
 • ben de reklamlarda rastladim ve hemen buraya geldim hakkinda bilgi sahibi olayim diye. malesef 1 bilgi iceren entry buldum. ne kotu hicbir seyden haberimiz yok memleket meselelerinden. bircoklari adina ozur diliyorum senden, senden hic haberimiz olmadigi icin. bu utanc hepimizindir. bilimden ne kadar uzak bir toplum haline gelmisiz. seninle gurur duydum, tuylerim diken diken oldu izlerken. yolun acik sansin bol olsun, allah iyi insanlarla karsilastirsin. -ki tarihteki bircok akilli insan gibi harcanmayasin.
 • fakülteden tanıyorum bu vatandaşı. kök hücreye ilgisi varmış, iyi güzel. en üst düzey yerlerde staj yapma imkanını da kovalamış ve bulmuş, tamam helal. ama bu kadar gazeteyle röportajlar, reklamlarda yer almalar, ted konuşmacılığı falan biraz abartıldı sanki.

  "she became the first turkish medical student to have a chance to research under the supervision of prof. yamanaka, with a full scholarship" demiş kısa bio'su gibi bişeyde. e tamam da canıms dünyada tek laboratuvar tee japonya'da mı yani? millet almanya'ya, abd'ye falan gitmiştir. her dünya çapında ortamda staj falan bir şekilde bulunanı reklamda mı oynatalım yani? veya kimseye duyurmadan bişeyler yapan kızların ne eksiği vardı? klasik bizim en ufak başarıyı abartıp abartıp, bir göklere çıkartıp; insanları rehavete sokup hayal kırıklığına uğrayınca yerin en dibine sokmamız geyiği.

  neyse umarım gerçekten somut bir başarıyla taçlandırır bunları da biz de gurur duyarız. ben de bunu buraya hem okursa kendine daha iyisini yapma konusunda baskı unsuru olsun hem de bizler gerçek başarıyı reklamdan ayırt edebilelim, her salatalığım var diyene bir avuç tuzla koşmayalım diye bırakıyorum. ama biraz mütevazi ol inciciğim, 2 staja canan dağdeviren triplerine girme
 • kök hücreyle ilgili çalışmalar yapan tıp fakültesi öğrencisi.
  buraları okuyorsun biliyorum, yolun açık olsun inci. kadın bilim insanı olmaz diyenlere inat bu yolda istediğin yerlere ulaşırsın umarım.
 • şu anda lise mezunudur.