şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin dünya standartlarında hazırlanan ilk gastronomi rehberi.

  hürriyet gazetesi & karaca grup işbirliği ile hazırlanan rehber, 1 yıl boyunca 130 gizli müfettişin türkiye'nin en iyi restaurantlarına 4 üzerinden not vermesi ile oluşturuldu. üç ve üzeri 'inci' kazanan 30 restoran belirlendi ve 300'den fazla restaurant inci kazandı.

  4 inci sahibi restoran;

  1 mikla

  3 inci sahibi restoranlar;

  1 neolokal
  2 şans
  3 kilimanjaro
  4 nicole
  5 zuma
  6 yeni lokanta
  7 ent restaurant
  8 beyti
  9 toi
  10 orfoz
  11 kantin
  12 çiya
  13 antica locanda
  14 kıyı restaurant
  15 hünkar
  16 sunset
  17 divan lokantası
  18 le petite maison
  19 lacivert
  20 ulus 29
  21 da mario
  22 aqua restaurant four seasons at the bosphorus
  23 shang palace-shangri-la*
  24 bodrum balıkçısı, mandarin oriental
  25 mürver restaurant novotel
  26 inari sushi omakase
  27 karaköy lokantası
  28 il riccio
  29 spago - st. regis istanbul
 • michelin yıldızı çıkaramayan ülkemizin derin dalıp inci çıkarma başarısıdır.

  bir siktirin gidin lütfen, türkiye'de gastronomi rehberi çıkarıp en iyi restoranlar listesine hepi topu 3-5 türk restoranı sokmaları jürinin dangalaklığından kaynaklanmaktadır, suşici var lan listede, çok afedersiniz ama ağzımı bozacağım yine, babanızda mı suşiciydi lan, bu ne aymazlık? elin turisti ülkenin en iyi restoranlarına bakınca suşici mi görmek istiyor? türkiye'ye gelip de italyan, fransız yemeği mi yemek istiyor?

  bu arada yanlış anlaşılmasın, yabancı mutfaklara karşı değilim, hayatının yarısını yurt dışında yaşamış birisi olarak çok da severim, listede de olsunlar isterim ama bu ölçüde değil, italya'da, fransa'da michelin yıldızlı mekanlarda yemek yedim, genelde hepsi yerel yemekler yapıyordu, yeni yöntemler deneyenler de vardı ama tarz yereldi, italya'da ilk 30'u çıkarsınlar, bir tane sushi restoranı çıkmaz mesela.

  30'luk listede olması gereken, en az 10 türk restoranı, 10 civarı türk-dünya füzyon, kalan 10'dan az restoran ise dünya mutfaklarının temsilcileri, bu dağılım çok yanlış, 6 tane italyan var ilk 30'da, %20 be kardeşim, pes.

  son bir not düşeyim, çiya 12. sırada... çiya'yı ben de severim ayrı ama 12. sıra ne kardeşim? çiya ayarında bir sürü yerel lezzet sunan restoran var, ben çiya'ya yerel lezzeti marka yapabilmiş, tadı iyi ama ekstra iyi olmayan bir yer diye bakıyorum, jüri antep'e falan gitseymiş liste yaparken, istanbul dışına çıkanı dövmüyorlar sonuçta.
 • eş, dost, tanıdık en sevdikleri restoranları seçmişler. olay bu başka bişey değil. bu kendini bi halt sanma ezikliği de bıktırıyor...

  alamazsın kardeşim. ülkenin genel vizyonsuzluğuyla yıldız- mıldız alamaz senin ülkende hiç bir restoran. bunu kabul edeceksin, üzerine ama orta sınıf pizzacıları çok beğeniyorsun diye inci vermeye kalkma.
  nusret çok popüler olmasa onu da listeye koyarlardı...

  edit: türkiye micheline değerlendirmesi içindeki ülkelerde değil bunu biliyorum.
 • arda türkmen’in instsgram duyurusu ile durum enterasan bir hal almıştır diyeceğim ama böyle bir laubalilik zaten beklediğimiz bir şeydiins
 • istanbul, çeşme ve bodrum'daki restoranların değerlendirildiği rehber.

  kendimi yeme-içme tutkunu olarak konumlandırabilir miyim bilmiyorum ama iyi yemeğe ve güzel ambiyansa bayılırım. d&r'da karşıma çıkan incili gastronomi rehberi'ni biraz inceledim. 4,3,2 ve 1 incili restoranların yanı sıra, şeflerin önerileri ve lezzet noktaları da yer alıyor.

  içerisinde severek gittiğim restoranlar da mevcut, şimdi ise rehberi alıp veya web sitesinden inceleyerek; birkaç keşif yapacağım. rehberden restoran belirleyip, öne çıkan lezzetlerden seçim yapmak oldukça keyifli olacak benim için.
 • oldukça faydalı gastronomi rehberi.

  1 incili restoranlar eleştirmeye başlamış bile. yahu türkiye'de bir ilk yapılıyor, insanlar neden bu denli eleştiriyor anlamıyorum. rehberi incelemişler mi acaba merak ediyorum.

  ayrıca lezzet noktaları köşesi oldukça keyifli. haçapuri'ye gidip fırın sütlaç yeme hissiyatı doğdu içime. bir de neolokal'ı merak ediyorum.
 • bırak dünya standartlarını sikimin standartlarına göre bile hazırlanamamış rehberdir.
  sadece bir örnek:

  arda türkmen - instagram

  şu herifi günahım kadar sevmem ama söylediklerinde sonuna kadar haklı. mükellefe bile gitmeden rehber hazırlıyosun, bi de dünya standartları diyosun. bi siktir git amk.

  ayrıca;
  koca türkiye'de, bir tek, beraber çalıştığın mehmet gürs'ün sikko restoranına 4 yıldız veriyosun (mikla'da yemek yiyen ne demek istediğimi iyi bilir) sonra da son derece objektif durduk diyosun.

  beş para etmez instagram bloggerlarının ve yemekten gram anlamayan köşe yazarlarının yaptığı rehber bu kadar olur zaten.

  oturduğum semtte durmadan gittiğim mekanların bile menüsü yanlış. zomato'dan bile check etmemişler yani.

  son olarak da ekibinde ne vedat milor, ne mehmet yaşin ne de deniz gürsoy olmayan rehbere türkiye'nin gastronomi rehberi diyeni kimse siklemez. onları geçtim, insan yurtdışından bağımsız bi iki isimle anlaşır amk. o bile yok.

  geçiniz.
 • adamlar gastronomi rehberi çıkarıyor ama antep mutfağı yok. unesco tarafından korunmaya alınan mutfak yok düşüneniliyor musunuz ?
  kitaba katkı sağlayan kişiler anlaşılan istanbul’da ikamet edip yaz tatillerini de çeşme veya bodrum’da geçiren tipler.