• tarifi soyle: 4-5 adet kuru incir parcapincik edilir. 500gr. sute koyularak oda sicakliginda bekletilir. incirin ustundeki sporlar sutu pitilastirarak meyveli yogurt gibi bir seye donusturur.

not: ben denedim igrenc oldu. sanirim fazla bekletip eksittim. ya da ne biliyim iste, oyle.
  • yaz günleri için harika giden hafif tatlı. güzel yapıldığında tadı damağınızda kalır.
  • efendim kuru incir, bol süt ve şekerden yapılan enfes bir tatlı bu. incirler mutfak robotuyla parcalanır. süt ısıtılır ve incirler içine atılır. yettiğince şeker ilave edilerek karıştırılır bi süre.süt kıvam almaya başlayınca servis kaselerine dökülerek soğumaya bırakılır. afiyet olsun.
  • yapımı son derece basit fakat tadı mükemmel olan tatlı. tarifi şu şekilde:

malzemeler
    1. 1 lt. süt
    2. 250 gr. kuru incir (12-13 adet)
    3. 1 su bardağı şeker (1 çay bardağı da olabilir. içindeki incirlertatlı neticede)
    4. süslemek için ceviz içi (arzuya bağlı)

yapılışı
    süt büyükçe bir tencereye konur ve 1-2 dakika kaynatılır. içine şekeri de ilave edilip karıştırılarak şekerin erimesi sağlanır ve ocak kapatılır. sapları koparılan incirlerin üzerine biraz sıcak su dökülüp yumuşamaları sağlanır. (10 dakika) yumuşayan incirler önce küçük küçük doğranır daha sonra rondoya alınıp orada iyice ezilmesi sağlanır. bu aşamada rondoda toplanıp kalıyorsa içerisine birkaç kaşık şekerli sütten ilave edilebilir.

bu arada şekerli süt yoğurt mayalanacak ısıya getirilir. rondoda çekilmiş olan incirler süte ilave edilip homojen hale gelene dek karıştırılır ve kaselere boşaltılır. her bir kasenin üstü strech filmle hava almayacak şekilde kapatılır. kaselerin hepsi bir araya toparlanır ve aynen yoğurt mayalandırılır gibi üzeri kalın bezlerle, örtülür. 2 saat oda ısısında mayalandırıldıktan sonra örtüler kaldırılıp kaseler buzdolabında bekletilir. istenirse servisten önce ceviz ile süslenir.
  • 250 gr sut icin, 3 kuru incir sicak suda 5-6 dak bekletilir. sut kaynatilir, sonra sogumaya birakilir. serce parmagin hafiften yanacagi sicakliga kadar inince, yani yaklasik 40 derece, suyu suzulmus minik minik dogranmis incir sutle karistirilir, blenderla cirpilir. kis bir surede homojen ve hafif kabarmis karisim cam kaselere pay edilir. uzeri pecete, strech film vs bir sekilde kapatilip, ortulerle her tarafi iyice sarilir. yaklasik 2 saat sonra cikarilip dolaba konur. incir seviyorsaniz cok hos bir tatli olur, ancak cok tatli olur, dikkat ic burkan bir tatli elde edebilirsiniz.
    cevizle suslenir, afiyetle yenir. afiyet olsun
  • ilk kez gittiğim ve yemeklerini hiç beğenmediğim restoranda ikram sonucu istemeye istemeye tadına baktığım fakat tadar tatmaz aşık olduğum tatlı. gruptaki bazı arkadaşlara göre malzemesi çalınmış aşure benim için ise içinde ekstra şeker bulunmadığı için tam bir bahar diyeti tatlısıdır.
  • cocukluk gunlerimin aklima gelmesini muteakip, gidip guzelinden kuru incir almam (yumusak olmali bu incirler, kupkuru tas gibiyse zaten hic almayin, sadece bu tatli icin degil hic almayin), yaklasik 15 20 tanesini bicakla ufak parcalara ayirmam, ve uzerine ilik sut eklemem ve (normalde uc bes saat bekletmek lazim) hemen yememle son bulan eylemler butunun mazlumu rolundeki arkadas (yenilmis, kesilmis, ezilmis, yanmis ama sevgiyle, hasretle olmus bunlar).
    bir de tabii, blenderda cekip sutle kaynatma gibi tarifler var, hic denemedim. basit sekilde yapmak icin yukaridaki gibi, cabucakcana yapabilirsiniz.
  • meyveli yoğurt ayarında harikulâde lezzetli ve hafif bir tatlı.
  • boyabatın milli yemeğidir
  • tire'nin incir ıslaması, incirler sıcak suda bekletmeden iki ucu kesilerek sap ve çiçekten temizlenir, doğranır, üstüne sıcak süt dökülüp bekletilir. blenderdan geçirilmez. doğrusunu alfisti daha iyi bilir.
hesabın var mı? giriş yap