şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "incirlik üssünü ancak komünistlerin kapatabileceği gerçeği" olarak da okuyabiliriz.

  ilginçtir, türkiye'de iktidarlar yıllardır; nato üyesi olmakla övünürler, abd'den icazet almak için siyasetçileri (akp, chp, hdp vb dahil) şöyle bir abd turlarına çıkarlar. en önemlisi de sık sık abd'nin müttefiki olduklarını sağda solda söylerler.

  abd'nin ve üslerinin kirli sicili ortada. ortadoğu'da ölen 1 milyon ırak'lıdan mı bahsedelim? yoksa parçalanan libya'dan mı? bir daha kolay kolay toparlanamayacak suriye ve afganistan'dan mı bahsedelim.

  yurtseverseniz, türkiye'nin bölünmesini istemiyorsanız, bağımsızliktan yana iseniz, hangi ülkeden olursa olsun askeri üslere karşı iseniz.

  kaçınılmaz son. türkiye komünist partisi'ni desteklemeniz gerekiyor.

  tkp, türkiye'de iktidarlar ve incirlik üssü arasındaki ilişkiyi anlamak türkiye'yi anlamak gibi...

  bu nokta'da sözü gazeteci ahmet çınar'a bırakalım...

  "1951’den günümüze dek devam etti: görüldüğü üzere, incirlik üssü’nün ülkemizdeki tarihsel savunucuları menderes’in demokrat partisi, demirel’in adalet partisi, özal’ın anavatan partisi, çiller’in doğruyol partisi, tayyip erdoğan’ın akp’si oldu… abd’ci, piyasacı, dinci patron partileri, kuruluşundan beri hep incirlik üssü’nde cisimleşen amerikan yanlısı politikaların savuncusu, devamcısı oldular. "

  "incirlik üssü’ne karşı mücadelenin tarihsel ve gerçek sahipleri hep sosyalistler oldu, komünistler oldu.

  2005, 2007, 2013 tkp eylemleri

  bu eylemlerin en önemlileri de 2005 ve 2007’de türkiye komünist partisi tarafından yapılan eylemlerdi. 2005 yılının mayıs ayında istanbul, ankara, izmir, antep’ten binlerce öğrenci incirlik’e kadar yürüdü ve “incirlik kapatılsın”, “yankee go home” sloganları atarak oradaki abd varlığına meydan okudu. tkp’li öğrenciler incirlik’e girerken, akp polisi ve jandarma barikat kuruyor, abd üssüne adeta siper oluyordu.

  2007’nin ekim ayında tsk’nin sınır ötesi operasyon için ırak’a gönderilmesi tezkeresi tbmm’de görüşülürken, tkp adana’da kitlesel bir eylem gerçekleştiriyor ve “incirlik üssü kapatılsın” diyordu.

  yine 2013’ün ocak ayında incirlik üssü’ne patriotların yerleşitirilmesi üzerine sosyalistler ve tkp’liler bir eylem gerçekleştiriyorlardı."

  http://haber.sol.org.tr/…incirlik-kimin-ussu-181475
 • inanamıyorum, komünistler incirlik üssünün kapatılması konusunda ne kadar ısrarlı? tüm yabancı üslere yasak getireceklermiş. türkiye sınırında abd güdümlü cihatçı ve ırkçı örgütlenmelere izin vermeyeceklermiş.

  bence iddialı ama haklı bir tespit.

  "emperyalizmi hedef almayanlar, emperyalistleri yenemez
  onlar nutuk çeker, denize yine biz dökeriz"link

  our boys have done it için yarışa giren milliyetçisi, ırkçısı, dincisi ve cemaatçisi mi incirlik üssünün karşısına dikilecek. hadi canım sen de...
 • "milliyetçilik, kendi ırkının hatalarını görmezden gelmektir. yurtseverlik ise ülkeni her türlü emperyalist oyuna karşı savunmak, kendi ülkenden dahi olsa işbirlikçilerle mücadele etmektir. biz türk milliyetçiliğine de karşıyız, kürt milliyetçiliğine de. hangi ulustan olursa olsun, emperyalizmle kol kola girenlerin karşısındayız. tkp büyüyor, güçleniyor. çok basit bir gerçeği vurgulamak istiyorum: insan iyidir."link

  milliyetçilikten devreleri yanmış, şeyhinin badelemesinden huşu içine girmiş bir toplam elbette antiemperyalistlere saldırır. nutuk çekerken höykürün canlarım sonra inandırıcı olmuyor.

  hayata dair acımasız gerçekler kapsamında bir tespittir.
 • hak verilen gerçek.
 • bu ülkedeki herkesin asli görevlerinden biridir.
  sünni-alevi
  müslüman-hristiyan
  türk-kürt
  anadoludan emperyalistlerin üstlerini silmeden asla kendimizi kurtaramayız.. .
 • (bkz: suriye'ye saldırırken iki kez düşünecek israilli/#74122047)

  israil artık suriye'ye saldırırken iki kez düşünecek. suriye halkı vatanını koruyor. canla başla...

  peki abd terör örgütlerini desteklerken türkiye'ye yönelik iki kere düşünecek mi? o da olacak. sosyalist türkiye'de öyle emperyalistlik, itlik ve kopukluk yapmak cevapsız kalmayacak...

  sokağa kola dökenlerin zoruna giden gerçeklik.
 • “incirlik” abd’dir, nato’dur, emperyalizmdir. bunlar insana düşmandır. bunlarla mücadeleyi veren de yalnızca komünistlerdir.

  doğru bir durum tespiti.