şükela:  tümü | bugün
  • şaşalı ve güzel görünen bir internet siteleri var. 120 tl civarına 10.000 mah powerbank sipariş ettim. sipariş etme amacım aslında deneyseldi, piyasada hızlı qualcom quick charge, usb-pd vs yazan firmaların çoğu tırt.
    cogu firma iphone’u usb to lightning şarj kablosu ile hızlı sarj ettiğini iddia ediyor.

şimdi aletin reklamını yapmıyorum öncelikle alakam yok, bir bilim insanıyım sadece saplantılı meraklarımdan birisi kablolar, konnektorler, şarj aletleri vs.

şimdi öncelikle bu aletin iddialarına bakalım.
    üzerinde type c, microusb, ve normal usb portları var.

-microusb sadece powerbanki charge etmek icin

-type c çift yönlü usb pd teknolojisini kullanıyor. yani iphone 8 ve sonrasını hızlı şarj edebiliyor. bunun icin type c to lightning kablosu gerek. iphone’ları usb c dışında usb biçimleri ile şarj etmek mümkün değil.

-usb 3.0 portu ise quickcharge protokollerini destekliyor, hızlı şarj destekleyen android telefonları şarj edebilirsiniz.

şimdi sonuçlara gelelim.

usb3.0 portu samsung tab s4 cihazımı hızlı şarj ediyor.
    type c portundan iphone u henüz şarj edemedim, type c lightning kablomu kaybettim yenisini bekliyorum ama macbook pro 61watt adaptör ile powrbanki şarj ettim. bu portla powerbanki hızlı şarj edebiliyorsunuz ama adaptörünüzün uygun olması gerekli, ben macbook un 61watt usb pd adaptörünü kullandım ve 3,4 saat gibi bi surede şarj etti.

gelelim 10.000 mah konusuna; onu henüz denemedim ama denediğimde sonuçları ekleyeceğim. eğer samsung tab s4 tabletimi bir kere %100 yapabilirse yeterlidir (7000mah bataryası var). büyük ihtimal bu gece deneyeceğim, tableti bitireceğim ve kapatıp şarjı koyacağım. şarj orijinal kablosu ile olacak.

elektrikle ilgili her sistemde kayıplar yaşanır %25, 30 iyi bir limittir. toplama çıkarma yaparak telefon 2000, powerbank 10.000 o zaman 5 kere dolduracak demek bilgisizliktir.

son olarak ürünün kasası aluminyum ve kalitesi muazzam ama 10.000 mah olarak çok uzun buldum. kalın değil ama harbi uzun:) iphone 8 den uzun.

eğer kapasite ve iphone hızlı şarjda söyledikleri gibi çıkarsa, bu fiyata bu ürün piyasanın en iyilerinden.