şükela:  tümü | bugün
 • 15 kasim 1979'da haydarpasa aciklarinda patlayan petrol yuklu tanker.. dunyanin buyuk tanker facialari arasinda sayilir.. 95.000 ton ham petrol denize yayilmis ve yanmistir..

  olayla ilgili bir ani icin (bkz: ozdemir asaf/10)
 • 1979 kasım'ında, türkiyenin içinde bulunduğu çok kötü bir dönemde, haydarpaşa açıklarında sabaha karşı saat 5'te patlayan romen bandıralı tanker. ben o zamanlar doğmamıştım, yalnız anarşi korkusundan sokağa çıkamayan vatandaşlarımızın bu olay karşısında geçirdikleri şoku gayet iyi anlıyorum. çünkü olaydan sonra insanlar ,'anarşistler istanbul'daki bütün benzin istasyonlarını patlattılar' ya da 'selimiye kışlası havaya uçuruldu' diye paniğe kapılmışlardı. akaryakıt sıkıntısının ülkeyi vurduğu sıralarda meydana gelmiş bu yangın esnasında, gemi cayır cayır yanarken bile bazı insanlar denizden kayıkla gidip petrol var mı umuduyla gemiye çıkmaya çalışmışlar, denize dökülen tonlarca ham petrol o zamanlar 'kabataş meydanı'nda bulunan 'petrol ofisi'nin kilometrelerce uzunluktaki kuyruğunda karneleriyle bekleyen araç sahipleri ve tasarruf nedeniyle çalıştırılamayan feribotların kaptanları tarafından çaresizce izlenmiştir.
  enkazı ancak 1980'lerin sonuna doğru 'sadıkoğlu' şirketi tarafından parça parça çıkarılarak, 'tuzla tersanesi'ne götürülmüştür.
  değerli gazeteci sayın haluk özözlü'nün objektifinden:
  http://www.sihirlitur.com/…/tanker/tanker_yazi.html
 • alıntılayalım: 15 kasım 1979 saat 05. 20'de libya'dan yüklediği 95 bin 530 ton ham patrolü köstence'ye götürmekte olan "independenta" adlı rumen tankeri haydarpaşa önlerinde hız kesip boğaz geçişi için kılavuz beklerken karadeniz'den marmara'ya açılan boru ve demir yüklü "eypaait" adlı yunan kosteri ile çarpışarak yanmaya başlamıştı. ellibir kişinin öldüğü kazada tanker, sahile 200 metre kala kumluk zemine kıç taraftan oturmuş, sonra da ikiye bölünmüş, bir aya yakın süre yanmaya devam etmişti.
  yangın sırasında kadıköy sahillerinde toplum polisleri, mavi bereli jandarmalar ve askeri birlikler güvenliği sağlamak için olağanüstü çalışırken şehir hatları seferleri kaldırılmıştı.
  kuzey deniz saha komutanlığı emriyle boğaz trafiği kesilmiş, sıkıyönetim komutanlığı emriyle haydarpaşa-moda arası yaya ve araç trafiğine kapanmıştı.

  fotoğraflar için:
  http://www.sihirlitur.com/…ylar/tanker/galeri1.html
 • patladığında; ataköy'de bile camların sallandığı, "vita fabrikası havaya uçtu" sandığımız gemi.
 • patlamasının siddetiyle istanbul'da bir cok evin camlarının kırılmasına yol acan gemidir. uskudar, harem civarında oturanlar ilk anda teroristlerin kislayi* bombaladıklarını zannetmistir. olay haftalar boyu butun sohbetlerin en onemli malzemesi olmustur. konuyla ilgili olarak yaptigim resim ise okul sergisinde yer almıs ve sanat eleştirmenleri tarafından "asrın en onemli sanat olayı" olarak nitelendirilmistir. *
 • (bkz: #1451939)
 • ben 5 yaşındayken batan gemidir bu... ertesi gün haberini "bakalım bugün kimler ölmüş" (malum terör) diye günaydın gazetesi'ni elime aldığımda okumuştum... annem de "aferin ne de güzel okuyor benim oğlum" demiştir kesin.
  (bkz: çocuğa erkenden onu bunu öğretmeye çalışmak)
 • patlamanın etkisiyle haydarpaşa garı'nın dış yüzeyi oldukça hasar görmüş, sonraki yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları sonucu dış yüzey %80 onarılmıştır.
 • patladığında evimizin bahçesine parçaları düşen ve bulduğumuz parçalarla tankeri yeniden inşa edebileceğimizi düşündüğümüz çocukluk fantezisi. günlerce yanmıştı, moda'dan yangını izlemeye giderdik; denize düşen alev toplarının yanarak denize atlayan denizciler olduğu konusunda şüphelerimiz vardı, çocuktuk...