şükela:  tümü | bugün
 • dogru yazilisi icin (bkz: india pale ale). soguk sonbahar ve kis aylarinin nadide birasidir. hizli ve cok sayida icilmesi sakinca dogurabilir.
 • ingilizlerin hindistani kolonize ettikleri yillarda ingiliz askerlerine gonderilen biralarin denizasiri yolculuklarda bozulmasi sonucunda yaratilan yeni bir recetedir. biranin bozulmamasi icin daha fazla bahar ile korunmasi saglanmis boylelikle bu aci bira yaratilmistir. adi da bu sebepten indian pale ale'dir.
 • tadı biranın derin tarihine ve damak tadına, halen imal ediliyor oluşu ise emeğe yapılmış bir hakaret olmalıyken abd'de en yaygın ve en çok tüketilen bira cinsidir.

  taze ve muhtemelen yakında unutacağım bilgilerime göre bu sevimsiz tat "hoppy" olarak adlandırılıyormuş. hops denen şey şerbetçiotu imiş ve ipa'in olayı şerbetçiotu'nun daha yoğun kullanımı imiş.
 • içtiğim en kötü ale.
 • ya seversiniz ya sevmezsiniz. arası yoktur. benim genzimi ve midemi yaktığından pek haz etmiyorum.

  edit: anlatan olmamış bari ben anlatayım. tipik olarak yüksek alkollü (%8<abv) ve yüksek acılık değerine (30<ibu) sahip ale çeşididir. bira acılığını reçetesinde kullanılan yüksek orandaki şerbetçi otundan alır. şerbetçi otlarının doğal aromaları en iyi bu bira çeşidinde hissedilir. bu şekilde üretilmesinin sebebi tarihi olarak ingiliz kolonisi olan hindistana gönderilen biraların, deniz yolculuklarına dayanması ve daha uzun süre bozulmadan saklanması amaçlanmıştır.
 • lager çok tercih etmeyip ale seven bir kişi olarak içtiğim zaman midemi bulandıran bira türüdür.
  ama seveni gerçekten çok seviyor anlayamıyorum.
  ayrıca lager'in ana vatanı olan çek cumhuriyetinde ale denildiğinde akla gelen ilk (hatta çoğunlukla tek) bira bu tadında hayır olmayan şey, adamların sevdiği tek ale türü bu.
 • en sevdigim bira cesitlerden.. vertex olani var evde simdi 4 temmuz icin. alkol orani %6. ıbu=76 (oha:)
 • amerika'lılar indian pale ale'i çok sevdiğinden olsa gerek, üreticiler ipa içindeki şerbetçi otu miktarını artırarak, adeta "bu da sevenlere gitsin" demiş american pale ale'i icat etmişler.

  ale'e karşı bir önyargımız olmamasına hatta sayısız ale'i afiyetle gövdeye indirmemize rağmen bu ipa genelde grup aktiviteleri için alınan "assorted pack*" içinden çıkar ve gece boyunca başkasına itelenmeye çalışılır.
 • ingiltere ziyaretlerini ekstradan keyifli yapan bira cesidi.

  siselenmislerden kisisel favorim brewdog punk ipa. kendisi ile bir ingiliz, bir avusturyali, bir hirvat ve bir cinliyi pub da sise bira icmeye ikna ettim.
 • nam-i abbreviation ipa. genellikle ağızda bıraktığı kekremsi tat yüzünden sevmeyenler hiç sevmez ama sevenler de peşini bırakmazdır.

  sevenin notu: lager bira sanki böyle su gibi akıp gidiyor gırtlaktan aşağı ama ipa tadından mıdır mayasından mıdır bilinmez boza gibi bal gibi ağız dolusu lezzet içinde bırakıyor insanı. bir deneyin severseniz iflah olmazsınız.