şükela:  tümü | bugün
  • ing. kınama, protesto, kızgınlık, öfke, infial.
  • (bkz: dignity)
    (bkz: indignance)
  • ing. haksızlığa karşı duyulan içerleme, kızgınlık.
  • philip roth'un türkçe'ye ''öfke'' olarak çevrilmiş muhteşem romanı. sokaktaki adam ile birlikte bu ikisi yazarın en sevdiğim kitaplarındandır. new jersey'de yahudi bir kasabın oğlu olan bir genç ile babası arasındaki ilişkiyi irdeliyor ve gençlik bunalımları ile yaşlılık hükümdarlığının mücadelesini ortaya koyuyor. son derece vurucu bir kitaptır. okumamın üzerinden senelerce geçmiş olmasına rağmen koşer etler için gencin o hayvanları temizlediği bölümden, babasıyla olan diyaloglarına, sondaki bitirici vuruşa kadar tamamı ile bir başyapıttır.
  • james schamus'un yönettiği 2016 yapımı film; yönetmenin, yönetmenlik dışındaki diğer işlerini es geçersek, iki kısa filminden sonra gelen ilk uzun metrajı.

1951 yılında, ohio gibi kırsal ağırlıklı bir eyaletteki abd üniversitesinin o zamanki muhafazakar yapısı oldukça iyi işlenmiş. ana kahraman bir koşer kasabın oğlu olan yahudi ama ateist üniversite öğrencisi ki, newark'ın yahudi semtinden gelme okula. hafiften arızalı bir anglo-saxon kız ile flört ve gelişen ilişkileri, kore savaşı zamanları, ateizm, felsefe, ebeveyn sorunları, aile ilişkileri ana temayı tamamlar biçimde işlenmiş filmde. dekan ile genç öğrencinin tartıştıkları sahneler pek yerinde ve oturmuş. geçiş ve dönüşlerse hızlıca ele alınmış; kurgu pek iyi değil gibi. daha iyi bir kurgu, akıcı bir montaj olabilirdi. arşivlik olmayabilir ama iyi bir film.

imdb: indignation (2016) / james schamus
  • çok farklı bir film olan ve bana bazı şeyleri düşündürten bir çalışma olmuş. film yavaş yavaş dozunu artırıyor ve sonlara doğru yüksek doz duyguyu veriyor. ateizm, mantıkçı düşünce yapısı, hristiyan dekan ile tartışma bölümleri ve olivia hutton aşkı beni çok etkiledi ve özetle filmi beğendim diyebilirim.