şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en degerli bitkisel boyarmaddelerden biridir ve elde edildigi çivit agaci, hindistande yetistigi icin indigo adini almistir.
 • bir daha kapısından içeri adımımı dahi atmayacağım, işletme ciddiyetinden ve sikindirik bir vestiyer hizmeti sağlamaktan bile yoksun mekan.

  cyberpunkers'ı dinleyip, eğlenmek istemiştik oysa ki sadece. giriş için 30 lira, vestiyer için 5 lira ve içilen içkiler için ortalama 50 liralık bir masraf yaptıktan sonra, mekanı terk ederken "yaa vestiyerde bir karışıklık çıktı ve ceketinizi bulamıyoruz" gibi aptal ötesi bir mazeretle karşılaşmak, türkiye'de yaşadığımı tekrar hatırlattı bana. gördüğüm manzara ise gerçekten iliklerimi dondurdu. turistlerin ve bilhassa kadın müşterilerin, içinde pasaportları olan çantaları, cüzdanları, cep telefonları, her şeyleri kaybolmuştu. herkes vestiyer bölümünde yerlere çömelmiş, eşyalarını arıyordu. alkollü turist kızların göt loblarının arasında gördüğüm ellerden, köşeye kıstırıp atılan parmaklardan bahsetmiyorum bile.

  tüm bunlar olurken, ortada tek bir mekan işletmecisi ya da sorumlusu olmaması da ayrı bir teraneydi zaten. deri ceketim, hırkam ve atkımı bilinmezliğe uğurladım. net zararım, eğlendiğimden ve içtiğimden hiçbir bok anlamadığımı da hesaba katarsak hemen hemen 500 lira. ellerinde binlerce liralık canlı para olmasına rağmen 30-40 kişinin mağduriyetini karşılayamayacak kadar aciz bir mekan işletmesi olduğunu da düşünmek bile istemiyorum ama düşündürüyorlar çünkü ortada, kaybolan eşyaların sahiplerinin isimleri ve eşyaların listesini tutan yaşlıca bir amcadan başka bir allahın kulu yoktu.

  ve bunun üzerine bir bardak soğuk su içebileceğiniz yegane mekanlardan biridir indigo artık benim için. ilk cümlemde de yazdığım gibi; kapısından içeri bir daha adım atarsam siksinler. insanların da atmaması için elimden geleni de ardıma koymayacağım.
 • gönüllü ordusu isimli yeni şarkısını yayınlamış izmirli rapçi. çok kaliteli sözlere sahip insan.
 • basf tarafından 1878de ilk kez sentetik olarak üretilmiş ve kaşifi adolf von baeyer'e nobel ödülü kazandırmış kimyasal boyarmadde. anilinin klorasetik asitle siklize edilmesi (ehehe) ve ortaya çıkan indoksilin havadaki oksijen tarafından oksitlenmeye bırakılmasıyla elde edilir.
 • rap dünyasında 'indigo' sayabileceğimiz bir duruşu olan başarılı rapçi. akıllı biri olduğunu düşünüyorum, tanışmak isterdim. durumları zekasıyla tahlil edip şarkılarında anlatıyor, özgülüğü de burdan geliyor. storytelling konusunda da oldukça başarılı, ama biraz daha eğlenceli şeyler yazabilir bence. yine de pozitif olmaya çalışan bir yaklaşımı var, bunu belirtmeliyim.
 • rapçi olan indigo kendini aşıyor sanırım gittikçe. tek bir şarkıya bakarak bütün albüm hakkında bir genelleme yapmak istemem, lakin "mutsuz" albümünde yer alan endüstri isimli şarkısının klibini çok sevdim. müziği ise konuşmaya bile gerek yok. kafadan on numara. şuradan izlemenizi tavsiye ederim.

  lirics verelim bir de;

  --- spoiler ---

  -nakarat-
  müzik endüstrisi müziğimi yönetemez
  yapmazsam içimden geleni beceremem
  emir aldığım tek kişi keyfim
  o da kafasına göre değişiyo

  müzik mekanda sokakta devam eder
  müzik araçta uçakta devam eder
  müzik evinde dışarda devam eder
  her şey durur ama müzik devam eder
  -nakarat-

  bunun için var bi kulaklık
  takar yürürsün baktın bunaldın
  onu bile çıkart yanlış bu mantık
  diyo kimi zaman kendini üniforma sanan

  kopya bile çekiyom sanan hocam oluyo
  yok ya dedim ama işe yaramadı
  az daha uzasaydı mevzu
  düşün etmicekti beni mezun

  korkmayın bu kadar müzikten
  sizce sessizlik daha mı güzel (ha?)
  tabi ki hayır bilmiyom doğrusu nasıl ama
  lütfen müzik haram olmasın

  moral verir bozar seç seçen
  bi an sevinç yaşar yada
  hüzün bi yaş bile gelir takılma nedenine
  ulaştı o müzik hedefine

  -nakarat-
  müzik endüstrisi müziğimi yönetemez
  yapmazsam içimden geleni beceremem
  emir aldığım tek kişi keyfim
  o da kafasına göre değişiyo

  müzik mekanda sokakta devam eder
  müzik araçta uçakta devam eder
  müzik evinde dışarda devam eder
  her şey durur ama müzik devam eder
  -nakarat-

  içine girince anlıyosun işin
  müzikle ilgisi yok başka bişey
  var arkasında, peşinde bu kadar kişi
  kes kutupları çeten hangisi

  belli et, yap düet, öv az
  diss dediğinde patronun söv lan
  komutla çalışan bi göt bak bu rapçi
  ona sövüp onla çalışanların hepsi

  sonra "piyasa niye bok" ne saçma bi soru!
  önce bi bize bak cevapla
  dandik bi parodi dizisi gibiyiz
  en aptal adam bile izlemez 5 hafta

  bitirin hadi, şişirilmiş kiminin adı
  kimi gircek şimdi tribe nasıl?
  unutamam abilerim, biggie ve pac'ı!
  evim karşıyaka, derim bunu çıkana kadar;

  dilimde nasır, dilimde nasır..

  -nakarat-
  müzik endüstrisi müziğimi yönetemez
  yapmazsam içimden geleni beceremem
  emir aldığım tek kişi keyfim
  o da kafasına göre değişiyo

  müzik mekanda sokakta devam eder
  müzik araçta uçakta devam eder
  müzik evinde dışarda devam eder
  her şey durur ama müzik devam eder
  -nakarat-

  yo, endüstriye karşı tavrımın tam olarak ne olduğunu anladık dimi? ferhat bunu gerçeğe dönüştürmemi sağladığın için teşekkür ederim, ferhat kılıç. ve funky stüdyo. istanbuldayız. ben indigo, o konuda 1 sıkıntımız da yok dimi?

  ha?

  ayrıca bana endüstrinin istediği müziği yapıp içine girip cebine parayı koyduktan sonra inandığı müziği yapmaya başlamaktan bahseden arkadaşlara söyleyecek 1 çift lafım var; size bol şans, ben başka 1 yoldan gitçem.

  görüşürüz.
  --- spoiler ---
 • kapanmasıyla gençliğimi üzmüştür. zaten günde 126126 saat çalışılan ve haftasonlarını nooolur evden çıkmayalım, valla ben size evde daha güzelini yapıcam diye sayıklanan günlere nasıl geldik bilmiyorum ama, indigo'nun kalabalığına, müziklerine senede 2-3 kere ancak dayanabilirim gibi geliyordu.
  kapanacağını hiç bilemeden son aylarda bi' kere gittim, dünyanın en soğuk gecesi olduğu için olabilir, çok dolu değildi ve bu bende şok etkisi yaratmıştı.

  kapandığını öğrenmek müdavimlerine ufak bir film şeridi etkisi yarattı herhalde, taam abi yaaa sabah 7ye kadar zıplarız diyemiyorum. gençliğime dair her şey kayboluyor, üzülcüklü emoji.
 • şaka maka adam tembellikten rap müzik camiasını terk etti gitti. bu işi mükemmel yapan bir adamdı. türkçe rap'in sergeni resmen. bu yeteneğin 5 albümle sınırlı kalması kötü bir şey lakin benim nazarımda türkçe rapin efsaneleri arasında. piyasadaki rapçilerden çok farklıydı ve bence gerçek manada en hiphop olanıydı.
 • yeni albümü çocuk'u bedava yayına sokmuş olan rap dostumuz.kişisel web adresinden ya da myspace adresinden dinlenebilir.tarzından ödün vermemek, tarzını geliştirmek adına çok çalıştığı belli.daha da renkli bir albüm sunmuş.

  --- albümden spoiler ---

  ha şimdi biz burda yazıyoz çiziyoz, bu onu zerre kadar etkilemiycek.ama siz ona ulaşın.

  --- albümden spoiler ---
 • epica' nın the divine conspiracy albumunun acilis parcasi.