şükela:  tümü | bugün
 • tonla olan uygulamadır. birçok akılllı telefon âdeta uygulama çöplüğüdür. tıpkı küçük ev aletleri gibi onları bir gazla alır, bir süre hevesle kullanır ardından da bir yerlere tıkarız. yine, torrent'le indirilip hiç izlenmeyen tonlarca film gibidirler.

  fiziksel olarak sahip olduğumuz 24 saatlik* zamanın kendisi artmazken bu uygulamaların her an artması, "hangi birini kullanayım?" derdini de beraberinde getirir. yarardan çok insana sık sık "yapmamışlık" hatırlatmasında bulundukları için kişide suçluluk oluşturarak enerji emerler.

  bütçe konrol için sayısız bütçe programı indirirsin, bir süre hevesle tek tek harcamaları girersin, bir zaman sonra toplu girmeye, kafa hesabı rakamlarıyla idare eder sonra da yüzüne bakmazsın.

  yine diyet takip uygulamaları bulur, yemeni içmeni takip edersin ama bir bakmışsın yediğin baklavalar, çikolatalar hiç işlenmemiş. egzersiz programı desen hepten yalan. o da çöp.

  kredi kartının kendi uygulamasını indirirsin indirim, kampanya takip ederim diye ama çoğunlukla da işe yaramayan kampanyalardır. zırt pırt bildirim gelir.

  son dakika haberi almak için uygulama yüklersin ama son dakika haberleri cinayet ve tecavüz olan bir ülke için okumak istemezsin

  derken bir süre sonra, temizlemekten yıldığın bildirimler boğmaya başlar

  - bak ama egzersizini yapmamışsın?
  - dün akşam ne yedin bakim sen?
  - aa hiç harcama yapmadın mı 3 gündür?
  - x kartına 10 taksit. hemen gel alışveriş yap.
  - okunmamış 500 mesajın var.
  - adana'da cinâyet!

  tarzan gibi bağırarak telefonu eline alır bu minik enerji emicileri tek kalemde silersin.

  tertemiz kalır ekran. whatsapp, telefon rehberi, takvim uygulaması yeter de artar bile olmuştur.

  akıllı telefon da niye vardır ki zaten?
 • facebook artık bunlardan biridir.