şükela:  tümü | bugün
  • hükümetin ballı kaymaklı, kolinli limaklı ihaleleri için bir süredir aranan fon bulundu. devletin tam desteğiyle türkiye'de gümbür gümbür bankacılık yapmaya hazırlanan çin devi.
  • kısaltması icbc. çin malı hsbc gibi görünse de dünyanın en değerli şirketi.
  • çin'in ve dünya'nın açık ara en büyük bankası.o kadar büyük ki kendisinden sonra 2.sıradaki ingiliz hsbc ile arasında 500 milyar dolara yakın fark var.2014 verilerine göre aktif büyüklüğü 3,2 trilyon dolara yaklaşmış durumda* ve enerjiden ulaşıma neredeyse her alanda faaliyet gösteriyor.kısacası çinlilerin dünya üzerinde dolaşımda ne kadar maddi servet varsa toplamak istediğinin kanıtı diyebiliriz herhalde.*
  • mevduat faizleri 16.50 olmuştur,şu an piyasada en üst faizi veriyor.

https://icbc.com.tr/…n-mevduat-kampanyasi/387/167/0
  • pratikte skim gibi banka. değerini, istihdamını bilmem ben. sinir krizi geçirmek istemiyorsanız uzak durun.

bir kere ios mobil uygulamalarını diğer bankaların uygulamalarıyla görsel ve fonkiyonel açıdan karşılaştırınca windows 95 gibi kalıyor. abartmıyorum, her ne işlem yapmak istiyorsanız net olarak böyle. son derece kullanışsız uygulamaya girince eft yapmak istedim olmadı.
    sonra çağrı merkezlerini aradım. uygulama üzerinden eft için izin vermem gerektiğini ancak telefonun tarayıcısı üzerinden sisteme girdiğimde yapabileceğimi söylediler. saçma buldum ama belki teknik bir açıklaması vardır o yüzden bok atmıyorum.

başka bir gün uygulama üzerinden kredi ödemesi yapmak istedim, sekmeyi bulamadım. çağrı merkezini arayarak hesaptan ödemelerini istedim. çağrı merkezi üzerinden ödemelerinin ve uygulama üzerinden ödememin mümkün olmadığı, ancak pc ve ya telefonun tarayıcısından girerek kredi ödemesi yapabileceğim söylendi. neyse girdim ödemeyi yaptım ama ne bir uyarı ne bir dekont var ortada. tekrar arayıp, ödemeyle ilgili herhangi bir uyarı almadığımı ve ödemenin kontrol edilmesini istedim. aynı kişi bunun da mümkün olmadığını, yalnızca şubeden kontrol edilebileceğini söyledi. neyse uygulamaya bilgiler geç de olsa düştü de kontrol edebildim.

zaten anladığım kadarıyla call centerın 2 çalışanı var. daha 1 haftalık müşteriyim, 6-7 kez aradım 2 kişi çıktı telefona. biri enes bey, okuyorsa burdan selam olsun. kızın adını unuttum ona da selam olsun.

son olarak uygulama tırt. çağrı merkezini arıyorsun; otomatik ödeme talimatı almıyorlar, ödeme yapmıyorlar, kredinin ilk taksidini soruyorsun göremiyorlar, ödeme kontrolü istiyorsun onu da yapamıyorlar (bunların hepsini denizbank ve işbankası yapıyor). e amk çağrı merkezi üzerinden sadece mobil şifre veriyorsunuz onu da zaten telesekreter üzerinden yapıyorsunuz. kapatın gitsin çağrı merkezini, enes de baksın başının çaresine.
  • tekstilbank'taki %75,5 gsd holding payını 668.8 milyon tl'ye satın alan banka. bakalım türkiye'deki büyüme stratejisi nasıl olacak.
  • türkiyedeki tüm tecrübeler gösteriyor ki, yabancı bankalar kendi milliyetinden yöneticilerini yerleştirip pazarda başarılı olamıyor. aksini yapanlar ise kazanıyor. daha bir kaç aydır türkiyede bulunan çinlilerin kobilerin ihtiyacını anlaması beklenemez. eğer yapacakları mitsubishi bankın stratejisi gibi çinli firmaların ticaretinde köprü olmaksa eyvallah ama ben büyücem karlı banka olucam demeleri hiç inandırıcı gelmiyor.
  • konut kredisinde son birkaç aydır en iyi oranları veren banka. bakmadan geçmeyin derim.
  • çin endüstri ve ticaret bankası.
    son günlerde adını silivri ve tuz gölü doğalgaz depolama tesislerinin kapasite artırımı için sağladığı 1,2 milyar dolarlık kredi ile duyduk. çin’in ülkemize olan güveni göstermesinin yanında global mega projelere sağladığı finansal destek bakımından dikkat çekici. böylelikle türkiyenin doğalgaz depolamasının yüzde 20’si halledilmiş oluyor.
  • yuan konvertibl bir para olmadıgından çin bankası da olsa teslim alamayacak olan kurum. keyfiyetlerinden değil; yasaya aykırı.