şükela:  tümü | bugün
 • inegöl devlet hastanesi 2018 istatistiklerinde ortaya çıkan korkunç rakam.
  geçen sene doğan 3000 bebeğin 2200'ü suriyeliymiş. bu da yüzde 73 oluyor.

  https://twitter.com/…zrn/status/1123314872245268481

  bunun adı kuşatmadır, bunun adı istiladır...

  sırf inegöl değil, bursa merkezde de durum farklı değil.
 • bu haber, geçen sene lübnan'da suriyeli karşıtı olarak çekilen klibi ve klipteki şarkının bir sözünü aklıma getirdi: "1 çift geçen yıl bir odaya taşındı, şimdi bir düzineler."

  (bkz: lübnan tv'sinde yayınlanan suriyeli karşıtı klip)
 • geleceğin ucuz iş gücü için büyük yatırımdır. mobilya fabrikalarının gözü aydın.
 • yahu bu lar müslümandı vs diyerek bakmıyormuydular. bir tane camiye giden namaz kılan görmedim daha içlerinden. sokaklar dolu yakında eşkiyalık yapmaya başlarlar.
 • sadece inegöl için geçerli olmayan, türkiye genelinde de benzer oranların olduğu durum.

  istanbul’da da doğurttuğum bebeklerin birçoğunu suriyeliler oluşturuyor. daha geçen gün 23 yaşında bir suriyeli kadın 5. bebeğini doğurdu. bu hızla ne olur artık tahmin bile edemiyorum.
 • akp yönetiminin en tepesinden, inegöldeki gençlik kollarına kadar kimsenin sikinde olmayacak durum. bu insanlar sabah kalktıkları anda "bugün nasıl şov yaparız" düşüncesine sahip olup, gün boyu onu sürdürdükleri için suriyeli konusu gündemlerinde yok. ilçe başkanından cumhurbaşkanından kadar gündelik hayatları şu şekilde,

  1) vatandaşı bilmediği şeyler varmış gibi manipüle et, olay çok büyükmüş gibi davran
  2) reklamını yapamayacağın hizmet yapma
  3) para söğüşleyemeceğin iş yapma
  4) ortada basından gelen sorular varsa, eleştiri varsa suçu muhalefete at
  5) ortada karşı taraftan gelen eleştri varsa sikleme
  6) ortada kendi vatandaşından gelen eleştri varsa 1. maddeye dön
  7) bütün maddelerde konuyu dine bağla

  suriyeliler falan umurlarında değil
 • kefernahum isimli bir film var oscar'a aday olmuş. bu filmi izlemeden yorum yapmayın bence. bu tarz durumların gelecekte nelere yol açabileceğini çok güzel özetliyor. birazdan anlatacağım işinde gücünde belli bir geliri olan suriyelilere değildir. insanların çocuk sahibi olma hakkına biz karışamayız.

  filmi izlemeye üşenirseniz diye söyleyeyim, "çocuk rızkıyla doğar" kafası kadar yanlış bir şey olamaz. bugün doğan çocuklar 5 sene sonra yaşlı adamlara satılsa ne yaparız? vicdanımız sızlamaz mı? bu çocuklar neden dünyaya geliyor? bilinçsiz seks yüzünden mi yoksa "dilendiririz" düşüncesiyle mi? insanlar kendilerine doğru düzgün yiyecek içecek bulamazken, masum bir bebeği bu denkleme nasıl dahil edebilirler?
 • bu cocuklarin babalarina -yunanlilarin yakaladiklari kacaklara yaptigi gibi- bir guzel dayak atacaksin once. sonra da aileleriyle birlikte esad'a gondereceksin. esad bu adamlari dogurtur, savasmayip kactiklari icin.