şükela:  tümü | bugün
  • kim olduklarını ve inek sağmanın nasıl bir şey olduğunu merak ettiğim sözlük yazarlarıdır.
  • inek gördüm 5 metre yoktu aramızda ve sonra ben kaçarken bu hayvandan baya yokuş aşağı çayır otlaklardan yovvvvvarlandıydım.

kendime geldiğimde kekeliyordum asdf.
  • aha da bu ben.

sayımızın sözlükte çok olduğunu düşünmüyorum ama daha önce inek sağmış olanlar, bu işin çok ilginç ve eğlenceli olduğunda hemfikir olacaklardır.

ilk defa inek sağacak iseniz heyecanlanmanız normaldir; ne de olsa karşınızda kocaman bir canlı var. ilk olarak sarıkız'ımızın yanına usul usul yanaşıp "sarı kızım, canım kızım, benim güzel kızım" nidalarıyla onu severek, ona bir dost olduğunuzu hissettirmelisiniz.

sağım işlemine geçmeden önce dikkat etmeniz gereken çok önemli bir şey var, o da hijyen. elleriniz pirüpak yahut eldivenli olmalıdır. benim çocukluğumda öyle pek eldiven falan kullanılmazdı fakat büyüklerim bu konuda temizliğe çok dikkat ederlerdi. bu temizlik aslında sadece sağan kişi veya süt ile ilgili değil; daha çok, sağılan canlının sağlığıyla ilgilidir.

evet, hazırsanız başlıyoruz.

temiz olan ellerinizi ılık bir suda ıslatın ve sağım yapacağınız bölgeyi (onun canını yakmadan) iyice temizleyin. bu işlemin ardından hem ellerinizi hem de sarıkız'ı güzelce kurulayın. şimdi, depolanmış sütü yukarıdan aşağıya doğru çekerken gayet nazik olmalısınız. siz ne kadar nazik olursanız, sarıkız da o kadar sakin ve mutlu olacaktır. bu yüzden memeleri avucunuz ile dikkatli bir biçimde kavramalı, avucunuzu memenin dibinden ucuna kadar hiç telaşlanmadan hafifçe sıkarak -masaj yapar gibi- indirmelisiniz. tekrar söylüyorum, lütfen nazik olun! hayvanın teki sizin memelerinize hunharca asılsa hoşunuza gider mi? düşündüm de, bu soruya "evet, gider!" diye cevap verecek olanlar acilen burayı terk etsin. yine durduk yerde sinirlendim. neyse...

bu işlemi anlattığım şekilde uyguladığınızda, ellerinizin bir süre sonra alıştığını ve hızlandığınızı fark edeceksiniz. birkaç defa tekrarladığınızda ise bilinçli bir sağım uzmanı olacak ve doğallığın ne kadar güzel olduğunu hissedeceksiniz.

not: hiç denememiş olanlara şiddetle tavsiye edilir. ayrıca gidin biraz köy havası alın; dalından armut koparın, gerçek çimen koklayın, sarıkız'ı, karabaş'ı sevin...
  • en son 11 yasimds yaptigim eylem. eskiden annemin ineği vardi. sabah ve ikindi vakitleri inekleri düzenli olarak sagardi. once inegin önüne ot vs. yiyecek koyardi. sonra inegin altindaki pisligi temizler ve sonra su ile inegi temizlerdi. sonra annemin bir köşede yağı olurdu onunla sağımdan once inegi yaglardiki kolay sagilsin. sonra kovayi inegin altina koyup kendi de küçük bir oturacaga oturup baslardi sagmaya. çivvvv çovvv şaar şurr gibi sesler cikarak kova bembeyaz sutle dolardı ustunde de tazyikten dolayi oluşan beyaz köpük olurdu sütün.
    böyle şekilde bes litre kova dolardi.
    sonra sütü alip ince bez suzgectrn geçirip hemen kaynatirdi.
    ben de birkac kez denedim sagmayi. cok eğlenceli fakat ineklerden tirsardim. bazen kuyrugunu sinekleri kovmak için salladiginda boklu kuyrugu suratiniza çarpmasi mumkundu çünkü. bazen ayaginizi ezebilir ya da cok aksi bir inekse size tekme bile atabilir. aman dikkat.
    edit: amma sonralamisim he